GenelHABERLERMANŞET

EKOIQ 54. Sayısı çıktı! Peki içinde neler mi var?

Aslında Hepimiz Oraya Daha Yeni Geliyoruz…
18 “Bir Eko-Rönesansın Eşiğindeyiz”
Under the Canopy (Gökkubbenin Altında) markasıyla Türkiye’de de üretim yapan ve Sürdürülebilir Marka­lar Konferansı için İstanbul’a gelen Marci Zaroff ile eko-modaya dair konuştuk.
içindekiler
22 Hem Şemsiye Hem Şarj Ünitesi
“Güneş enerjisi hakkınızdır, talep edin” sloganıyla yola çıkan El­paş, “SolBrella”yı pazara sundu. Ürünün detaylarını Elpaş A.Ş. Ar-Ge’den Sorumlu Yönetici Ortağı Mert Gülgeç anlatıyor.
24 Ödenmeyen Sağlık Faturası
Sağlık ve Çevre Birliği HEAL’den Deniz Gümüşel, “Kömürlü ter­mik santrallar bizi nasıl hasta ediyor?” sorusunun yanıtını arar­ken konuyu birçok yönüyle ele alıyor.
32 “Yeşil Yol” ile Havva Ana Karşı Karşıya
Doğu Karadeniz’deki yaylaları geniş asfalt yollarla birbirlerine bağlamayı hedefleyen “Yeşil Yol” projesi, Havva Ana’nın sesin­de ve görüntüsünde somutlaşan bölge insanının tepkisi ile karşı karşıya…
34 Sakın Seveso Kuruluşu Olmayasınız?
REC Türkiye Direktörü Rifat Ünal Say­man ve uzman Dursun Baş, hazırladık­ları Seveso III Direktifi ile ilgili rehber hakkındaki sorularımızı yanıtladı.
içindekiler.png1
38 “Hayatımızdaki Fazlalıklardan Kurtulmak Lazım”
Çevreci Etkinlikler Kurucusu Emrah Kurum’un sorularını yanıt­layan bloger/yazar Gürkan Yeniçeri, şehir atmosferine rağmen sürdürülebilir bir yaşam kurmanın ipuçlarını veriyor.
41 Dosya: Ekoloji ve İnançlar
Ekolojik krize çözümü dinler sağlayabilir mi? Yüzlerce, binler­ce yıllık geçmişi olan dinî öğretilerin yaşadığımız ekolojik krize bakışı ve çözüm önerileri nedir? Din temsilcileri ve uzmanlar yanıtlıyor…
68 “Ortak Geleceğimiz İçin Harekete Geçelim”
içindekiler.png2
COP21 öncesi en büyük iklim bi­limi toplantısı kabul edilen “İklim Değişikliği Altında Ortak Gelece­ğimiz” konferansına katılan Arif Cem Gündoğan kritik gözlemleri­ni bizlerle paylaştı.
72 Bir Yaz Gecesi Rüyası’nda …
Shakespeare’in göz ardı edilen özelliklerinden birinin, eserlerinde sebze ve meyvelere sıklıkla yer vermesi olduğuna değinen Zeynep Heyzen Ateş, günümüze uzanıyor ve 2015 yılı itibariyle en pahalı bitkilerin izini sürüyor…
78 Bisikletine Sahip Çık!
içindekiler.png3Dünyanın bisiklet başkenti olarak kabul edilen Amsterdam’da bisik­letin yolculuğu, sivil toplum ve aktivizm bilincine sahip bireylerin örgütlenerek yerel yönetimleri ve dahası devlet politikalarını nasıl dönüştürebildiğinin en güzel örneklerinden biri.
84 Yunanistan’a Ekolojiden Bakmak
Yunanistan krizi dersler vermeye devam ediyor; radikal sol hükü­metler bile ekonominin “görünmeyen elinin” şamarından kaçamıyor. Berkay Orhaner, ekolojinin de bundan azade olmadığını belirtiyor.
88 Kağıt Tasarrufunun Altına e-imza
Kamu ya da özel iş yerlerinde masalar arası gidip gelen, imza bekle­yen kağıtlar elektronik imza sistemleriyle tarih oluyor. E-GÜVEN’in Genel Müdürü Can Orhun, uygulamanın etkilerini anlatıyor.
90 Cerattepe’de Var Bir Yılan!
“Türkiye’nin en büyük çevre davası” olarak tarihe geçecek gibi gö­züken hukuk mücadelesi, çevre eylemlerini farklı bir boyuta taşıdı. Artvin halkının Cerattepe ve Genya Dağı için verdiği mücadeleyi Av. Bedrettin Kalın’dan dinledik.
98 Nedir Bu “Doğal” Dedikleri?
Market raflarını, tezgahları dolduran “doğal” ibareli ürünler, kafa­ları bayağı bir karıştırıyor. Mother Jones’ta yayımlanan yazı, Filiz İnceoğlu’nun çevirisi ile ufuk açıcı nitelikte.
102 Ve Kadınların Ellerinde Şekillenir Yeni Bir Yaşam!
Toplumsal anlamda baskıların en katmerlisini yaşayan kadınlar, bir araya gelirse ne olur? Sorunun yanıtı Alternatif Üretim ve İstihdam Derneği Başkanı Gülbahar Örmek’ten…
106 Yeşil İş’çilere İtalya’dan Davet Var!
Atıkların kaynağa dönüşmesi ve teknolojik inovasyon alanlarına odaklanan ECOMONDO, sektör profesyonellerini 3-6 Kasım 2015 tarihinde, 19. kez bir araya getirecek. Fuar hakkında sorularımızı ECOMONDO Direktörü Alessandra Astolfi yanıtladı.
HER SAYIDA
4 Haberler “Yuvarla”rsan Sen de Şirinleri Görebilirsin; 3-5 Ağaç Kervan Olmuş, Eyleme Beni; G20’ye “İklim İçin” Söyleyecek Sözümüz Var!
30 Son Buzul ErimedenProf. M. Levent Kurnaz: İklim Değişikliği Tehdidi Altındaki Ortak Geleceğimiz
66 Sosyal Medyadan Özgür Öztürk: Geleceğin Paris’i, Sürdürülebilirlik Raporlama Trendi, İstilacı Kurbağalar, İklim Değişikliğinde Yeni İşbirliği…
76 Change.org’dan Bir Başarı Hikayesi… Hatice Kestane Kazandı, Artvin Halkı Kazandı, Kamilet Vadisi Kazandı!
82 Sürdürülebilir Markalar Semra Sevinç: Markalar Değişiyor mu?
83 Sürdürülebilirlik Akademisi’nden Jo Confino Bu Yıl da Yeşil İş 2015: Sürdürülebilir İş Zirvesi’nin Moderasyonunu Üstlenecek
95 İş Dünyasından Konca Çalkıvik: Yakıt Tasarrufu da Mümkün, Trafik Kazalarını Azaltmak da!
96 Veriler Gökçe Vahapoğlu Şahin: Yüzyıl Kalkınma Hedeflerinden İyi Haberler; 2014 Yılı Yenilenebilir Enerji İçin Yeni Bir Rekor Yılı Oldu; Sürdürülebilir Yatırımlar Büyümeye Devam Ediyor
100 Yaşanabilir Kentler Sibel Bülay: Gece Yarısı Baskınlarıyla Kent mi Yönetilir?
108 Gözümüzden Kaçmayanlar Kuzey Ormanlarını tehdit eden mega projelere karşı “İstanbul’a Nefes Ol” kampanyası başlatıldı; Tom ve Mişa rehabilite edildikten sonra Ege Denizi’ne bırakıldı; Karanlık Kanyon üzerine “Sırat on Fırat” köprüsü…
112 Kitap Evini Arayan Ardıç Tohumu; Türkiye’nin Yaban Çiçekleri; 9 Yeşil Dev
 

Haberlerimizden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz?

Aslında Hepimiz Oraya Daha Yeni Geliyoruz…

Önceki Haber

Yeşil Yol” ile Havva Ana Karşı Karşıya

Sonraki Haber