Tehdit Altındaki 10 Türden Biri de “İnsan”
haberler tehdit
WWF’in iklim değişikliğinin türler üzerindeki etkilerini gösteren yeni raporunda, risk altındaki türler arasında panda, kutup ayısı, orangutan gibi besin piramidinin yukarısında yer alan türlerin yanı sıra, WWF-Türkiye’nin korumak için yıllardır etkili bir program yürüttüğü yeşil deniz kaplumbağaları da bulunuyor. Raporun sürprizi ise “insan”ın da bu 10 tür içerisinde yer alması oldu. WWF-Türkiye Doğa Koruma Müdürü Sedat Kalem’in raporla ilgili açıklamasına göre, “İklim değişikliği sadece insanı değil, etrafımızdaki canlı yaşamı da etkiliyor. Orman yangınlarının artması başta tehlike altındaki türler olmak üzere ormana bağımlı yaşayan bütün canlılar için çemberin daralması anlamına gelirken, denizlerdeki su sıcaklığının artması da en küçük balıklardan balinalara kadar denizel türlerin besin (plankton) yetersizliği ile azalmasına, dağlar ve stepler üzerindeki bitki topluluklarının yatay ve dikey yayılış alanlarının küçülmesine yol açacak. Deniz kaplumbağalarının yuva sıcaklıklarındaki 1 derecelik artış sonucu erkek birey sayısının azalması, türün üreme becerisini düşürerek gezegenimiz üzerindeki varlığını daha da zorlaştıracak. Canlı türleri ve doğal yaşam ortamlarının yok olduğu bir dünyada insanın var olması düşünülemez”. Raporun tamamına ulaşmak için: http://bit.ly/1Qv8TMv
EKOIQ’ya “Yeşil Nokta” Ödülü
haberler ekoiq ya ödül
ÇEVKO Vakfı (Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı) tarafından; Yeşil Nokta markasını kullanan ve sürdürülebilir hayata katkılarıyla öne çıkan yerli ve uluslararası firmalar arasında bu yıl ikincisini düzenlediği “Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri 2015” sahiplerini buldu. Çevre Konulu Sosyal Sorumluluk Uygulamaları Kategorisi’nde Akçansa “Yarını Dönüştüren Çocuklar ve Biyoçeşitlilik”, Boyner “İyiliğe Dönüştür” ve Tetra Pak “Küçük Şeyler Doğayı Yeniler” projeleriyle ödüle layık görüldü. Ambalaj Tasarımında Kaynak Azaltarak Önleme Kategorisi’nde Frito Lay, Nestle Waters; Atık Yönetim Sistemi ve Uygulamaları Kategorisi’nde de Frito Lay, Procter & Gamble ve Unilever ödül alan firmalar oldu.
Bu yıl dördüncü kez verilen “Geleneksel Yeşil Nokta Basın Ödülleri”nde ise, 2015 yılı boyunca çevreye duyarlılık gösteren haberlere öncelik veren basın-yayın kuruluşları ödüllendirildi. TV kategorisinde Habertürk TV, gazete dalında Milliyet, haber ajansı dalında Anadolu Ajansı, radyo dalında Best FM, internet haber dalında haberler.com ve dergi dalında da EKOIQ ödüle layık görüldü. BloombergHT TV de, ÇEVKO Yeşil Nokta özel ödülü aldı.
İklim İçin İşbirliği 4. Yılında
National Geographic Channel ve Bosch Ev Aletleri’nin üç yıldır iklim değişikliği, çevre koruma ve sürdürülebilirlik konularında sürdürdüğü işbirliği, bu yıl kapsamı genişletilerek devam ediyor. Büyük Göçler, Kaşif, Çığır Açan Buluşlar gibi tüm dünyada ses getiren belgesellere imza atan, Emmy ödüllü Max Salomon’un yapımcılığında, Bosch sponsorluğunda çekilecek ve bu sonbaharda gösterime girmesi planlanan İklim Değişikliği belgeselinde ünlü isimler, Türkiye’deki geçim ve enerji kaynakları, gıda güvenliği, biyoçeşitlilik, doğal afetler ve sağlık gibi konularda iklim değişikliğinin yarattığı sorunlara ve olası çözümlerine dikkat çekecek. Belgeselin yanı sıra, üç yıldır Türkiye’nin birçok ilindeki üniversitelerde gerçekleştirilen Bosch Çevre Seminerleri bu yıl da bir Nat Geo Kaşifi önderliğinde daha kapsamlı olarak sürecek.
Denizlere Jumbo Boy Koruma
haberler denizler jumbo
Türkiye’de 13 mağazasıyla hizmet veren Avrupa’nın en büyük spor perakende zinciri Decathlon, 1 Aralık’tan itibaren poşet tüketimini azaltmak ve çevreyi korumak için doğada çözünebilen poşetler satmaya başladı. Küçük boyların 5, büyük boyların ise 10 kuruştan satıldığı poşetlerden elde edilen kazancın yarısı da denizlerin temizlenmesi için TURMEPA’ya bağışlanacak ve her 10 kuruş, 1 litre deniz suyunun temiz kalmasını sağlayacak. Decathlon Türkiye ülke Müdürü Boumedienne Boualaoui, konuyla ilgili açıklamasında, sürdürülebilir kaynaklar kullanarak ekolojik tasarımı standardize etmeyi hedeflediklerini vurgularken TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı Tezcan M. Yaramancı da, Decathlon ile başlattıkları projenin kıyı illerinde hayata geçirdikleri sıvı ve katı atık toplama faaliyetlerine destek olduğunu, yıllardır sürdürdükleri proje ile bugüne kadar 30 milyon litre siyah suyun ve 500 bin jumbo boy poşet kadar katı atığın denizlerimize karışmasını önlediklerini söyledi.
Su Haktır!
haberler su haktır
Su Hakkı Kampanyası, başlattığı yeni bir imza kampanyasıyla tüm yerel yönetimlerden musluklarımızdan temiz ve içilebilir lezzette su akması için, altyapı hizmetlerini kamu kaynaklarıyla yenilemelerini ve temel ihtiyaçlarımız için gerekli olan suyu hanelerimize ücretsiz sağlamalarını talep ediyor. İstanbul’da su fiyatları son yedi yılda %135,5, Ankara’daysa su faturası bedelinin 10 yılda %500 arttığını belirten kampanya yetkilileri tüm canlıların eşit ve adil biçimde suya erişimini sağlayacak piyasa dışı kolektif çözümlerin olduğunu belirtiyor. Nihai hedef, suyun ticarileşmesine olanak tanıyan yasal düzenlemelerin kaldırılması. Toplanan imzalar İSKİ, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve TBMM’ye iletilecek. Ayrıntılı bilgi için: susuzyasanmaz.suhakki.org
Ekmeklere Çevre Dostu Çanta
haberler ekmeklere çanta
Doğalgaz dağıtım şirketi Enerya, çevre korumasına katkıda bulunmak amacıyla Denizli ve Aydın’da bez ekmek çantalarının dağıtımına başladı. Çok uzun sürelerde çözünen plastik ve petrol türevi poşetlerin çevreye zararlarını azaltmak amacıyla hazırlanan çantalar Enerya abone merkezlerinden temin edilebiliyor. AB Komisyonu verilerine göre, AB ülkelerinde kişi başına yılda ortalama 200 adet naylon poşet kullanılıyor. Alınan kararlar çerçevesinde, Avrupa’da kişi başına naylon poşet kullanımının 2025 yılı sonuna kadar 40 adete düşürülmesi amaçlanıyor. Türkiye’de ise bir kişi yılda ortalama 312 adet poşet kullanıyor.
Zorlu Enerji’ye Altın Sertifika
haberler zorlu enerji
Zorlu Enerji, Haziran 2016’da devreye almayı planladığı toplam 80,3MW’lık Sarıtepe ve Demirciler Rüzgar Enerjisi Santralları için de “Gold Standard” sertifikası aldı. Yılda 100 bin tona yakın CO2 emisyon azaltımı sağlaması öngörülen Sarıtepe RES ve Demirciler RES projeleri, gönüllü piyasada şeffaflığı ve kredibiliteyi garanti ederek, yüksek kaliteli karbon kredilerinin oluşturulmasında kalite güvence belgesi sağlayacak. Sertifika, aralarında Birleşmiş Milletler’in de bulunduğu birçok hükümet ve şirketin de bulunduğu 80’den fazla kurum tarafından destekleniyor. Zorlu Enerji’nin yılda 302 bin 675 ton CO2 emisyon azaltımı sunan Gökçedağ RES projesi de 2009 yılında Gold Standard sertifikası alan dünyanın en büyük yenilenebilir enerji projesi olmuştu.
“Berabersek Güçlüyüz”
habeler berabersek güçlüyüz
Leo Burnett İstanbul’un, Greenpeace Akdeniz’in Türkiye’deki 20. yılını kutlamak için hazırladığı reklam filmi yayına girdi. “Berabersek Güçlüyüz” mottosuyla yola çıkan animasyon reklam filmi, nükleer enerji, ağaç katliamı, deniz kirliliği gibi çevre sorunlarına dikkat çekiyor. Üç ayda tamamlanan film, çevre sorunlarıyla tek başına mücadele etmeye çalışan insanların öyküleri ile başlıyor. Çevre katliamlarına karşı tek başına kalan insanların, bir araya geldiklerinde her şeyi değiştirebildiklerini anlatan film, “Berabersek Güçlüyüz” mesajı veriyor. Film aynı zamanda çevre dostlarını dijital ortamda bir araya getirmeyi amaçlıyor. Dünya için, gelecek için söyleyecek sözü olan herkes, bu kampanya için www.berabersekgucluyuz.org adresinde buluşuyor.
Skandallar Bitmiyor!
habeler skandal
Emisyon skandalıyla 2015’in son aylarına damgasını vuran Volkswagen şimdi de kamu kredilerini amaç dışı kullanmakla suçlanıyor. Almanya’nın Süddeutsche Zeitung gazetesinin haberine göre Avrupa Sahtecilikle Mücadele Dairesi (OLAF), Volkswagen hakkında Avrupa Yatırım Bankası kredilerini amaç dışı kullandığı iddiasıyla soruşturma başlattı. Gazetenin OLAF sözcüsüne dayanarak yayınladığı haberde, incelemeler tamamlanana kadar daha ayrıntılı açıklama yapılmayacağı belirtildi. Brüksel’deki Avrupa Yatırım Bankası Volkswagen’a 1990 yılından bu yana 4,6 milyar euroluk indirimli kredi açmıştı. Bu paranın çevre dostu motor geliştirme çalışmalarında kullanılması öngörülüyordu. Ancak şirketin bankaya olan 1,8 milyar euroluk kredi borcunu henüz ödemediği öğrenildi. Şirket sözcüsü ise soruşturmayla ilgili açıklama yapılmayacağını duyurdu.

Haberlerimizden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz?

1,5 mu, 2.0 mı?

Önceki Haber

Paris Zirvesi: İklim Rejimi 1,5

Sonraki Haber

Diğer Haberler