16 “Yeşil Yaka” İş Dünyası ile Doğa Arasında Köprü Kuruyor
16
TEMA Vakfı’nın, Baltaş Grubu işbirliğinde hayata geçirdiği özel sektör çalışanlarına yönelik “Yeşil Yaka” programına katılanlar hem sürdürülebilirlik felsefesini içselleşti­riyor hem de kurumun sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmasına katkıda bulunuyor.
18 Paris’ten Bu Yana Ne Değişti?
Bilim yazarı John Upton, Climate Central’da yayımlanan yazısı COP21’in ardından dünyada yaşanan gelişmelere ışık tutuyor. Fikri takibe devam…
24 Orhan Kural: “AVM’ye Değil, Ormana Gidilmesi Lazım”
İTÜ Maden Mühendisliği Bölüm ve Anabilim Dalı Başkanı; Be­nin Cumhuriyeti Fahri Başkonsolosu, Türkiye Gezginler Kulübü Kurucu Başkanı, Sarıay Derneği Başkanı, Vanuatu Cumhuriyeti Fahri Başkonsolos Yardımcısı Prof. Dr. Orhan Kural ile kendisi­nin sıra dışı hikayesini konuştuk.
34 Büyümeyelim mi?
TEPAV’ın, 19 Şubat’ta Ankara’da gerçekleştirdiği 10. Bölgesel Kalkınma ve Yönetişim Sempozyumu, toplumsal fayda, çevresel istikrar ve ekonomi arasındaki ilişkileri ele aldı. TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Çevre Sorunları Araştırma Merkezi Başkanı Baran Bozoğlu izlenimlerini aktarıyor.
40 Sürdürülebilirlik, Mimari ve Sanatla Buluşuyor
40
Mimari hizmetlere yönelik ortak çalışma alanı olarak kurulan Evergreen, ayrıca sürdürülebilirliği ve doğal üretimi odağına koyan bir tasarımcı ağına da ev sahipliği yapıyor. Kurucusu Feyza Kalaycıoğlu girişi­min hikayesini ve geçen bir yılı anlattı.
43 DOSYA: Hayat Yerelde; Çözüm Yerelde
Önümüzdeki yıllarda kentten kırsala kitlesel bir göç beklemiyor­sanız, şu fikre alışsanız iyi olur: Dünyanın geleceği şehirlerde şe­killenecek. Tam da bu sebepten belediyelerin, yerel yönetimlerin her aşamasında yer alanların vereceği kararlar artık geçmişte ol­duğundan çok daha önemli. Katılımcı, çevre dostu, “yaşanabilir” alanlar için sürdürülebilir şehirlerin kendilerini hem bugüne hem de geleceğe şimdiden hazırlamasından başka çare görünmüyor. Bunun için olmazsa olmazları, Türkiye ve dünyadan örnekler ve uzman görüşleriyle birlikte dosyamızda bulacaksınız.
64 “Çevre Bilinci Bir Derse Değil, Tüm Disiplinlere Aittir”
Rönesans Holding ve Rönesans Eğitim Vakfı tarafından Türk Eğitim Der­neği işbirliğiyle kurulan TED Rönesans Koleji, doğa dostu binası ve uy­gulamalarıyla çevre bilinci yüksek çocuklar yetiştirmeyi hedefliyor. Hem okulu gezdik, hem de kurucu Kurucu Müdürü İpek Ak ile sürdürülebilir­lik çalışmalarını konuştuk.
72 Bebeğiniz ve Siz Nasıl Besleniyorsunuz?
72
Organik bebek, çocuk gıda ürünleri ile tanıdığımız HiPP’in Türkiye Ülke Müdürü Mustafa Karık ile sağlıklı beslenme, dünyada ve Türkiye’de organik ürün pazarı ve tüketici tercihleri üzerine…
78 Hayalet Avcılık Farkındalık Projesi
78
BM Kalkınma Fonu tarafından uygulanan Küçük Destek Programı (SGP) projeleri serisinde bu ay, Çanakkale Koza Gençlik Derneği’nin denizde kaybolan balıkçı ağlarının ekosisteme verdiği zararları engellemek üzere başlattığı Hayalet Avcılık Farkındalık Projesi var.
84 Her Yerde Güneş Yükseliyordu…
Güneş enerjisi, iklim değişikliğine neden olan devasa karbon emisyonla­rımızın azaltılmasına yönelik en hızlı gelişen teknolojilerden biri. Bu tek­nolojilerin seyrini 20 yıldır en yakından takip eden SolarBaba platformu, Türkiye ve dünyadan gelişmeleri EKOIQ sayfalarında aktarmaya devam ediyor.
88 Su Kaşifleri Tasarruf Peşinde!
Su Kaşifi Programı, Türkiye’deki birinci yılını doldurdu. İstanbul ve İzmir’den iki okulun öğretmenleri ve öğrencileri programın yarattığı far­kındalığı ve kazanımları bizlerle paylaştı.
100 Filo Yönetiminde Ekolojik Zeka=Ekonomik Zeka
SKD Türkiye, Taşıtlarda Enerji Verimliliği Çalışma Grubu Başkanı ve TNT Türkiye Kalite Sistemleri, İdari İşler, İSG Yönetim Sistemi Müdürü Özgür Şener, bu ayki yazısında az yakıt tüketimi, çok yol ve daha az zararlı gaz salımı için yapılabilecekleri somut örneklerle ortaya koyuyor.
HER SAYIDA
4 Haberler Türkiye’de Su Sıkıntısı Kırmızı Alarm Veriyor; Yoğurt Kâseleri Çiçek Açacak; İstanbul Liderliği Meksiko’ya Kaptırdı; Çöpünüz Hayat Versin…
32 Son Buzul Erimeden Prof. M. Levent Kurnaz: Peki Ne Yapmalı?
70 Sosyal Medyadan Özgür Öztürk: Daha Temiz Hava İçin Temiz Araçlar, Türkiye’nin İlk Ekolojik Gençlik Köyü, Endonezya’daki Yangınların Korkunç Maliyeti…
76 İş Dünyasından Konca Çalkıvik: AVM’lerde Enerji Tasarrufu Dönemi
82 Sürdürülebilirlik Akademisi’nden Sustainable Brands 2016 Istanbul; Sürdürülebilir Tarım ve Gıda Sektörlerinin Geleceği Tartışıldı
86 Sürdürülebilir Markalar Semra Sevinç: Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ve Markalar
92 Yaşanabilir Kentler Sibel Bülay: Yerel Dokuyu Bozan Otellere HAYIR!
94 Veri-Analiz Gökçe Vahapoğlu Şahin: Amerika’nın Gıda Atığı Probleminin Çözümü; Şebekenin Ulaşmadığı Yerlere Güneş Enerjisi; İklim Değişikliğinin Sağlığa Etkileri Ciddi Boyutta; Küresel Isınmayı Karbon Pazarı mı Durduracak?
96 Change.org’dan Adına İlaç Denen Zehir!
102 Gözümüzden Kaçmayanlar Gözde İvgin: Sürdürülebilir tarım ilaçları, El Nino yılı, Kadıköy’de Askıda Yemek, Avrupa’nın en büyük rüzgar enerji santralı…
104 Kitap Okulsuz Büyümek; Enerjinin İktidarı; İklim Değişikliğini Yeniden Düşünmek (Reimagining Climate Change)

Haberlerimizden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz?

Yaşasın Hayat!

Önceki Haber

Sürdürülebilir Rüzgar Türbinleri için 3D Çözümler

Sonraki Haber

Diğer Haberler