Temiz Hava Hakkı Platformu, Türkiye’de hava kirliliği ile ilgili bir rapor hazırladı. Rapora göre; Dün­ya Sağlık Örgütü hava kalitesi limi­ti dikkate alındığında, Türkiye’de 81 ilin 41’inde bu limitin aşıldığı saptandı. Türkiye’de havası en kirli iller Aksaray, Ağrı ve Muş. Dünya Sağlık Örgütü’nün limitlerine uy­gun 81 il içinde tek il ise Çankırı.
l
İzmir’in Aliağa İlçesi Horozgediği Mahallesi’nde, İzdemir Enerji Elekt­rik Üretim A.Ş. tarafından yapılma­sı planlanan termik santralın ikinci ünitesiyle ilgili verilen Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) olumlu kararının iptali için, 14 kişi ve oda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na dava açtı.
l
Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde, bir tarlaya atıldığı öne sürülen zirai ilacın bulaştığı otlardan yiyen 31 keçi zehirlenerek öldü.
l
İstanbul’un Kuzey Ormanları böl­gesinde yapımı devam eden ve 2018 yılında ilk etabı açılması planlanan 3. havalimanıyla ilgili bilirkişi ra­poru çıktı. Raporda imzası bulunan çevre yüksek mühendisi Prof. Dr. Neşe Tüfekçi, inşaatın su havzaları ve nüfusa etkisine dair kaygılarını dile getirirken, karşı oy sunan or­man yüksek mühendisi Doç. Dr. Orhan Sevgi, ÇED raporunun çev­reyi tahrip etmenin bir aracı haline geldiğini savundu.
 
l
Dünya Su Günü vesilesiyle Türkiye’nin su politikalarına iliş­kin değerlendirmelerde bulunan, Türkiye’nin önemli göl ve sulak alan uzmanlarından Yrd. Doç. Dr. Erol Kesici, giderek artan kuraklık ve buna bağlı açlık tehlikesine dik­kat çekerek, Türkiye’yi çık yakın bir zamanda su krizi beklediğini vurguladı.
l
“Hayvan merkezci’ yaklaşımıyla yola çıkan ve Türkiye’de bir ilk olacak olan Hayvanlara Özgürlük Partisi (HÖP) kuruluyor. Dünya­da sayılı örnekleri bulunan parti, hayvan hakları ve özgürlüğü me­selesini mücadelesinin merkezi­ne alırken, ulusal ve uluslararası birçok meselede politika yapmaya hazırlanıyor.
gözümüzden kaçmayanlar
l
Ocak ayı, Türkiye’de en çok do­ğalgaz tüketilen ve ithal edilen ay olarak kayıtlara geçti. Türkiye’nin doğalgaz tüketimi Ocak’ta bir ön­ceki yılın aynı ayına göre %5,7 ar­tışla 5,8 milyar metreküpe ulaştı. Bu rakam, aylık doğalgaz tüke­timinde tüm zamanların rekoru olarak hesaplandı.
l
Türkiye’de geçen yıl 152 bin ton ambalaj atığı geridönüşüme kazan­dırılarak, ekonomiye 422 milyon liralık katkı sağlandı.
l
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, genç çiftçiye verilecek 30 bin lira hibeye ek olarak Ziraat Bankası’ndan 90-100 bin lira sıfır faizli kredi vermek için çalışmalara başladıklarını söyledi.
l
Trafiğe kayıtlı araç sayısı, şubatta bir önceki aya göre %0,3 artarak 20.159.183’e yükseldi.
l
Termik santraldan kaçmak için zey­tin ağaçlarını kaybeden Yırca’dan bu kez otoyol ve hızlı tren geçecek. Ağaç kesimlerinin başladığı ilçe­lerden Kırkağaç’ta ise Tütün-Sen Genel Başkanı ve Çiftçi-Sen Genel Sekreteri Ali Bülent Erdem’e göre şimdiden 600 bin zeytin ağacı ke­sildi.
l
gözümüzden kaçmayanlar.png 1
İzmir Konak Meydanı’nda dört gü­vercini ezerek öldüren bir banka­nın para nakil aracının şoförüne, her kuş için 526 lira olmak üzere toplam 2104 lira para cezası kesildi.
l
Danıştay, Antalya Kültür ve Ta­biat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun iki yıldır gündeme al­mayarak askıda bıraktığı Alakır hav­zasına ilişkin “1. Derece Doğal SİT” kararına atıfta bulunarak, bölgedeki sekiz HES projesinden Dereköy’ü iptal etti.
l
TBMM Genel Kurulu’nda güzergahı hâlâ belli olmayan Kanal İstanbul’u da içeren tartışmalı torba yasa kabul edildi. Projeye ilişkin CHP’li Meclis üyesi Erhan Aslaner “İstanbul’un ölüm fermanı olabilir” diyor.
Danıştay, Üsküdar Altunizade’de 16 yıldır otel yapılmak istenen ve büyük kısmı park olan arazi için onay vermedi. Mahkeme, projenin bölgedeki trafik yoğunluğunu ar­tırıp yeşil alanı azalttığına dikkat çekti.
l
Edirne’nin İpsala İlçesi’nde çevre ve peyzaj düzenlemesi yapan bele­diye ekipleri, kaldırım kenarında aralarında 40 yaşını geçmiş çınar­ların da bulunduğu 100’e yakın ağacı kesti. TEMA Vakfı’nın şikayeti üzerine Keşan Orman İşletme Mü­dürlüğü İpsala Belediyesi’ne ağaç kestiği için değil, önceden kesimi bildirmediği için 160 lira idari para cezası kesti.
l
Antalya Kaş’ta yapılması istenen Kaş Havaalanı ile ilgili çevre plat­formları bir rapor hazırladı. Rapora göre havaalanı yapılırsa Kaş büyük bir felaketle karşı karşıya kalacak.
l
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı verilerine göre, Artvin, Giresun, Gü­müşhane, Ordu, Rize ve Trabzon’un %38,7’si madenlere ayrılmış durum­da. Bakanlık, bir soru önergesine verdiği yanıtta, maden ruhsatları­nın verildiği 303 şirketin isimlerini “ticari gizlilik kapsamında” olduğu gerekçesiyle açıklamadı.
l
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tara­fından sürdürülen Taksim Meydanı çevre düzenlemesi çalışmalarında ikinci etaba girildi. Çalışmaların ikinci etabında, Mete Caddesi’nin alt ve üstyapı imalatlarına başlandı. Çalışmalar 31 Temmuz 2016 tarihi­ne kadar devam edecek.
l
İstanbul’da Kadıköy Belediyesi, cu­martesi günleri ilçede hafriyat çalış­ması yapılmasını yasakladı. Kadıköy Belediyesi Encümeni tarafından alı­nan karar, ilçede inşaat yapan firma­lara tebliğ edildi.
l
Mersin’in Anamur ilçesindeki Sul­tan Çayı’nda kaçak kurbağa topla­dığı tespit edilen iki kişiye, doğal yaşamdaki biyoçeşitliliği tahrip etme eylemi nedeniyle, kaçakçılık suçu işlediklerine karar verilerek 81.826 lira para cezası verildi.
gözümüzden kaçmayanlar.png 2
l
Türkiye’nin 11. “Sakin Şehri” Erzurum’un Uzundere ilçesi oldu.
l
Muğla Büyükşehir Belediyesi ağaç sökme ve dikme makinesi alarak ağaç kesimini engellemek ve gerekti­ğinde ağaçları taşımak için bu araçla­rı kullanacağını duyurdu.
l
Koyun ve keçilerin elektronik kim­liğe sahip olması ve kayıtların AB standartlarında tutulması için çalış­ma başlatıldı. Bu kapsamda ilk ola­rak Adıyaman’da 214 bin elektronik künye (çip), hayvanlara takılmaya başlandı.
l
Türkiye’de toplam seragazı emisyo­nu 2014 yılında 467,6 milyon ton karbondioksit eşdeğerine yükseldi. 2014 yılı toplam seragazı emisyonu 1990 yılına göre %125 artış gösterdi.
Kaynaklar: BirGün, Sözcü, Hürriyet, Diken.com.tr, Dünya, Açık Radyo, Zete, Cumhuriyet

Yeşillendirelim Çatıları!

Önceki Haber

Ekoiq Mayıs Ayı Kitap Önerileri

Sonraki Haber

Diğer Haberler