Deniz suyu ve çevresinin temizli­ğiyle güvenlik kriterlerine dayalı olarak plaj ve marinalara verilen uluslararası çevre ödülü “Mavi Bayrak” plajla İspanya kazan­dı. İspanya’nın ardından 444 bay­rak ile bu yıl da ikinci sıraya yer­leşen Türkiye’de, 21 marina daha mavi bayrak almaya hak kazandı. Türkiye genelinde ise en çok mavi bayrak Antalya’da bulunuyor.
l
İzmir’in Selçuk ilçesinin tarım arazileri ve zeytinlikler bulunan Gökçealan ile Kirazlı köylerine açılacak taş ocağına, Danıştay onay vermedi. Avukat Cem Altıparmak, kararla Türkiye’deki tüm zeytin sa­halarının bu tür tehlikelerden kur­tulduğunu söyledi.
l
2020 itibarıyla bütün elektriğini yenilenebilen kaynaklardan sağlama hedefi olan San Francisco’da bu yönde yeni bir karar alındı. Ocak 2017 itibarıyla inşa edilecek 10 ve daha azkatlı bütün binalara güneş panelleri ta­kılması zorunlu olacak.
l
Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) Goddard Uzay Ça­lışmaları Enstitüsü’ne göre, 1880 yılından bu yana en sıcak yıl 2016 olacak. Bundan önce en yüksek sı­caklık 2014 ve 2015yıllarında öl­çülmüştü.
l
İstanbul’da Büyükçekmece 3. İcra Dairesi tarafından 102 milyon lira­ya ihale edilmesi beklenen Albatros Parkı alacaklı şirketin talebiyle dur­duruldu.
l
Pasifik Okyanusu’ndaki beş küçük ada, denizseviyesindeki artış nede­niyle yok oldu. Uzmanlar, bunun ik­lim değişikliğinin Pasifik kıyılarına etkisinin bilimsel kanıtı olduğunu belirtiyor.
l
gözümüzden kaçmayanlar
Kanada’nın Alberta eyaletinde gi­derek yayılan orman yangınları korkutuyor. Alevlerin bölgedeki petrol sahalarına ulaşmasından ve daha büyük bir faciaya yol aç­masından endişe ediliyor. Petrol sektöründeki üretim dörtte bir oranında durduruldu. Bölgede 1500’den fazla yapı kül oldu.
l
UNESCO tarafından Gastronomi Kenti seçilen Gaziantep, Türk geleneksel yemeklerinin tanıtımı­na katkı sunmaya devam ediyor. Bu kapsamda Makarna, Bulgur, Bakliyat, Bitkisel Yağlar Tanıtım Grubu (MBTG) öncülüğünde Ga­ziantep Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) ve Gaziantep Üniversitesi tarafın­dan Türkiye’de ilk defa 28-29 Ma­yıs tarihleri arasında Gaziantep’te “Bulgur Festivali” düzenlendi.
l
Adıyaman’ın en önemli geçim kaynağı olan tütün, bu yıl toprakla erken buluştu. Her yıl Haziran’ın başı itibarıyla ekilmeye başlanan tü­tünlerin dikimi, bu yıl kuraklık teh­likesi nedeniyle bir ay önceye alındı.
l
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, genç çiftçilere 30 bin liraya kadar hibe desteği sağlayacak programa gençlerin yoğun ilgi gös­terdiğini belirterek, 378 bin genç çiftçinin başvuruda bulunduğunu söyledi.
l
Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR) Yö­netim Kurulu Başkanı Tarık Tezel, Türkiye’de üretilen sütün yarısının sanayi tarafından işlendiğini belirte­rek, “Üretilen 18,6 milyon ton sütün neredeyse 10 milyon tonu kayıt dışı ekonomide yer almaktadır” dedi.
l
Taksim Gezi Parkı’na Topçu Kışlası’nın yeniden inşasını uygun bulan mahkeme kararı Danıştay ta­rafından onandı. Taksim Gezi Parkı Koruma ve Güzelleştirme Derneği, gerekçesiz karar için düzeltme tale­binde bulunacak.
l
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, barajların tamamının %60-69 arası dolu olduğunu söyleyerek, “İstanbul’da hiçbir sıkıntı yok, bol bol su kullansınlar” dedi.
l
İstanbul Armutlu’da faaliyete geçen Hasan Ferit Gedik rüzgar türbini halk için ücretsiz elektrik üretmeye başladı. Bir evin bahçe­sine yerleştirilen rüzgar türbini, konutun enerji ihtiyacını büyük öl­çüde karşılıyor. Türbin 1200 liraya mal edildi.
l
Dünya Bankası’nın hazırladığı ra­pora göre Türkiye, küresel iklim değişikliği nedeniyle en fazla ku­raklık yaşayacak ülkelerin başında geliyor. Rapora göre kuraklık ne­deniyle gıda fiyatları dünya çapında yükselirken özellikle Türkiye’de daha büyük bir yükseliş yaşanacak. Fiyat artışı % 84’e varabilecek.
l
Ankara Büyükşehir Belediyesi, il­ginç bir ihale daha açtı. Buna göre kente yapılan havuzlara 70 tane daha havuzeklenecek. Havuzlarda yer alacak soyut heykeller için de yüklü bir alım yapılması öngörül­dü. İhale kapsamında tavus kuşun­dan, balığa kadar birçok hayvanın heykelinin yaptırılması da hedefle­niyor.
l
Rus devlet şirketi Rosatom Türkiye’de kurduğu Akkuyu Nükleer AŞ’nin %49’a kadar olan hissesini satışa çıkardığı bildirdi. Sa­tış gerekçesi olarak ise “Rusya’daki ekonomik sorunların ardından ya­şanan finansman sıkıntısı” gösteri­liyor.
l
Amanos Dağları’nda böcek toplayan Çek Cumhuriyeti vatandaşına 40 bin lira para cezası verildi.
l
Geçen yıl tarım üreticisinin kullan­dığı kredi miktarı 60 milyarı buldu. Devlet desteği ise 10 milyar lira ci­varında bulunuyor.
l
Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun bu yılın ilk üç aylık döneminde yaptığı 336 kozme­tik ürün incelemesinde, 170 ürü­nün “teknik düzenlemeye aykırı”, 138’inin ise “güvensiz” olduğu be­lirlendi. Güvensizolduğu tespit edi­len ürünler arasında, bebekler için kullanılan pişik önleyici kremler, yüzmaskeleri, gece-gündüzkrem­leri, maskaralar ve taklit parfümler yer aldı. Cilt bakımında kullanılan leke giderici kremde ise bir tür ağır metal olan ve toksik etkileri bulu­nan cıva tespit edildi.
l
Afyonkarahisar’da Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ekiple­ri tarafından yaralı halde bulunan nesli tükenme tehlikesi altındaki küçük orman kartalı tedavi altı­na alındı. Üzerinde uydu vericisi ve ayaklarında metal halka olan kartalın ayağının kırık olduğu anlaşıldı. Kartala halka, 2009 yılın­da Polonya’da takılmış.
l
Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) dahil olan çiftçilere bu yıl dekar başı­na 11 lira mazot ve gübre des­tek ödemesi yapılacak. Bakanlar Kurulu’nun “2016 Yılında Yapı­lacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Karar”ı Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, kilogram başına yapılan fark ödemesi des­teği yağlık ayçiçeğinde 40, kütlü pamukta 75, soya fasulyesinde 60, kanolada 50, dane mısırda 2, aspir­de 55, zeytinyağında 80; buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikalede 5, çeltikte 10; kuru fasulye, nohut ve mercimekte 30, çayda ise 13 kuruş olarak belirlendi.
gözümüzden kaçmayanlar.png 1
l
Dersim Belediyesi Kadın Meclisi, kentte doğal tarımı yaygınlaştırmak ve üretimi artırmak için 15 dönüm­lük araziye köylerden topladığı asır­lık doğal tohumları bostana ekti.
l
AK Parti Çevre, Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcı­sı Çiğdem Karaaslan, siyasi parti binaları içerisinde “engelsiz” bina olma özelliği taşıyan AK Parti Genel Merkezi’nin “yeşil” bina olması için çalışma başlatacaklarını söyledi.
l
gözümüzden kaçmayanlar.png 2
ABD’li ilaç firması ikinci keztazmi­nata mahkum edildi. Johnson & Johnson şirketi, yıllarca firmanın talk pudrasını kullanan ve yumurta­lık kanserine yakalanan bir kadına 55milyon dolar tazminat ödeyecek.
Kaynaklar: AA, Yeşil Gazete, BirGün, www.tarim.com.tr, Hürriyet, Cumhuriyet, Zete.

Haberlerimizden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz?

Yangınların Geleceği

Önceki Haber

Kaş Yapayım Derken Göz Çıkarmak

Sonraki Haber

Diğer Haberler