GenelHABERLERMANŞETYEŞİL İŞYEŞİL YAŞAM

#Ekoiq 66. Sayısı Çıktı! İçinde neler mi var?

22 Herkes Aynı Şeyi İsterse, Olur!
İÇİNDEKİLER 22
“Bisikletin başkenti” Kopenhag’ın aynı zamanda dünyanın en mutlu insanlarının yaşadığı yer olması bir tesadüf mü? Bu sorunun peşine düşen Bisikletizm platformunun kurucusu Pınar Pinzuti, izlenimle­rini EKOIQ okurlarıyla paylaşıyor.
28 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nde Neredeyiz?
BM Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı (SDSN) ve payda­şı Bertelsmann Stiftung tarafından yayımlanan “SDG Index & Dashboards” adlı rapor, ülkelerin Sürdürülebilir Kalkınma He­defleri konusundaki karnesini ortaya koyuyor.
34 “Sağlıklı, Lezzetli ve Organik Ürünleri Tüketiciyi Tanıyarak Seçtik”
İÇİNDEKİLER 34
Türkiye’nin ilk organik kafesini 2009 yılında İstan­bul Bağdat Caddesi’nde açıp ilk organik sertifikalı kahveyi Türkiye’ye getiren Gıda Yüksek Mühendisi Ferda Oran ile o günden bugüne yaşadıklarını ko­nuştuk.
42 “2020’de Sütaş, Enerjisinin %100’ünü Çiftliklerinin Gübrelerinden Sağlayacak”
Sütaş, kısa bir zaman önce yayınladığı 2015 Sürdürülebilirlik Raporu’yla hayli önemli çevresel taahhütlere imzasını attı. Bu taahhütleri ve yol haritalarını, şirketin Yönetim Kurulu Üyesi ve Sürdürülebilirlik Komitesi Başkanı Duygu Yılmaz’la konuştuk.
48 Antalya’da Bir Yeşil Vaha
EXPO 2016 Antalya’nın en önemli bahçelerinden Yeşil Vaha Bahçesi’ni tasarımcısı Nilüfer Danış’tan dinledik…
51 DOSYA: Kömürden Kaçış!
kapak 66-1
Kömür, Sanayi Devrimi’nden bu yana insanlığın enerji ihtiyacına yön verdi. 20. yüzyılın ikinci yarısında tahtını doğalgaza kaptır­sa da özellikle gelişmekte olan ülkelerin artan enerji ihtiyacıyla 2000’lerin başından bu yana ciddi bir geri dönüş yaşadı. Kömür yatırımları için on yıllardır duyduğumuz “Kömür en ucuz enerji kaynağı”, “Ciddi bir istihdam yaratıyor”, “En yaygın maden ol­ması ülkelerin kendilerine yeter bir enerji bileşeni oluşturmala­rına ciddi katkı sağlıyor” gibi argümanları uzmanlar, raporlar ve araştırmalar ile enine boyuna inceledik ve “Kömüre Hücum”un nasıl “Kömürden Kaçış” pratiğine dönüştüğünü ortaya koymaya çalıştık…
82 “Çevre ve Yalıtım İç İçe Geçmiş Konulardır”
Isı, su ve tesisat yalıtımı ürünlerine dört adet Çevresel Ürün Beyanı (EPD) belgesi alan ODE Yalıtım’ın genel müdürü Ali Türker ile yalıtımın ekonomik ve çevresel önemi ile 2017 yılında Eskişehir’de faaliyete geçecek üretim tesislerindeki çevre dostu uygulamaları konuştuk…
90 “Türkiye’nin İhtiyacı Bütüncül Bir Yapı Yasası”
Türkiye’de ilk kez Türkiye İMSAD organizasyonuyla 13-15 Ekim tarihlerinde düzenlenecek SBE16 ISTANBUL Konferansı’nı ve Türkiye’de yapı sektörünün durumunu, Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Fethi Hinginar anlattı.
98 İş Modeliniz Ne Kadar Kapsayıcı?
Mikado ve Business Call to Action (BCtA), 6 Ekim ve 3 Kasım’da gerçekleştireceği Kapsayıcı İş Modelleri Webinar’ı ve Kapsayıcı İş Modelleri ve Sosyo-Ekonomik Etki Eğitimi ile farkındalığı artırmayı amaçlıyor.
104 Temiz Teknolojiler, Sürdürülebilir Modeller
Dünyanın en geniş katılımlı çevre dostu fikir yarışması ClimateLaunchpad’in Türkiye finali 10 Ağustos’ta gerçek­leşti. Dünya finaline katılmaya hak kazanan Sponge, Kara­yel ve BRICK-B’nin yaratıcıları, sürdürülebilir çözümlerini EKOIQ’ya anlattı.
110 Sürdürülebilir Arazi Yönetiminde İşbirliği Modeli
Doğa Koruma Merkezi Toprak ve Su Programı Sorumlusu Melike Kuş, Sürdürülebilir Arazi Yönetimi alanındaki geliş­meleri ve yapılan çalışmaları EKOIQ okurları için değerlen­dirdi.
İÇİNDEKİLER 110
HER SAYIDA
4 Haberler Bu Yıl Limitimizi 8 Ağustos’ta Aştık!, ÇEKÜL Dükkan Açıldı, Eyüp Sabri Tuncer’den Vegan Ürünler…
80 Son Buzul Erimeden Prof. M. Levent Kurnaz: İklim Değişikliğinin Engellenmesi İçin Ekonomik Yaklaşımlar
86 Change.org’dan Demokratik İrade
94 Sosyal Medyadan Özgür Öztürk: Sürdürülebilirlik Küresel Ekonomik Büyümenin Lokomotifi, Uzayan Sivrisinek Mevsimi, Küresel Biyoekonominin 5 Temel Taşı…
96 Sürdürülebilirlik Akademisi’nden Sürdürülebilir Gıda İçin Tüm Paydaşların Büyük Buluşması, “Sürdürülebilir İş Ödülleri” KOBİ’lerdeki Dönüşüme Işık Tutacak
101 İş Dünyasından Konca Çalkıvik: Döngüsel Ekonomiye Doğru: Materials Marketplace Projesi
102 Veri-Analiz Gökçe Vahapoğlu Şahin: Denizlerdeki Çöpler hem Çevreye hem Ekonomiye Zarar Veriyor; Açlık ve Obezite Karşı Karşıya; Tedarik Zincirlerinin Sürdürülebilirlik Karnesi; Paylaşılan Ulaşım: Artan Fırsat ve Eşitlik
108 Ekomobil Ersoy Yaşar: Otomotivin Gelecek Perspektifi
114 ÇEDBİK’ten Çevre dostu binalar konusunda dünyadan ve Türkiye’den gelişmeler…
118 Yaşanabilir Kentler Sibel Bülay: Vizyon Olmayınca; OECD’nin “Yetişkin Becerileri Araştırması”
120 SolarBaba’dan Güneş enerjisi teknolojilerinin seyrini 20 yıldır en yakından takip eden ekiplerden biri olan SolarBaba platformu, Türkiye ve dünyadan gelişmeleri EKOIQ sayfalarına taşımaya devam ediyor.
124 Gözümüzden Kaçmayanlar Gözde İvgin: Ayder Yaylası’nda yıkım kararı, deprem sonrası toplanma alanlarında yapılaşma, ağaç kesimini kaldıran ilk ülke Norveç…
128 Kitap İklim Değişikliği Konusunda Neden Anlaşamıyoruz?; ZOOPOLİS: Hayvan Haklarının Siyasal Kuramı; Yeşil Ürünler: İnovasyon ve Benimseme Perspektifleri (Green Products: Perspectives on Innovation and Adoption)

Haberlerimizden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz?

Somut Hedeflere, Hep Birlikte!

Önceki Haber

Geçmişin Hayaletleri, Geleceğin Şarkısı

Sonraki Haber