GenelHABERLERMANŞET

#Ekoiq 67. sayısında neler var?

18 Etki Odaklı Girişimciler, Impact Hub Istanbul’a Bekleniyorsunuz!
Sosyal etki odaklı girişimcileri bir araya getirmeyi ve güçlen­dirmeyi amaçlayan Impact Hub Istanbul’un hikayesini, kurucu ortaklardan Semih Boyacı ve Ayşe Sabuncu ile Marka İletişim Direktörü Rana Babaç’tan dinledik.
24 Projelerimizin Sosyal Etkisini Nasıl Ölçeceğiz?
Sivil toplum kuruluşlarının ürettikleri her proje toplum refahına önemli derecede değer katıyor. Kalıcı çözümlerin ortaya çıkması ise, iyi ölçümleme ile doğru orantılı.
28 “Hedeflerimizi Sürekli Gözden Geçiriyoruz”
TAV Havalimanları Kurumsal İletişim Direktörü Bengi Vargül Şen, önümüzdeki dönemde havayollarını kullanan yolcu sayısının artış göstereceğini ancak kendilerinin ve sektörün buna sürdürülebilirlik uygulamalarıyla yanıt vermeye çalışacağını vurguluyor.
32 Trafik Sorununa Bisikletli Çözüm Ağı!
İstanbul Fatih Atatürk Çağdaş Yaşam Çok Programlı Anadolu Lisesi matematik öğretmeni Veli Alper Döndaş ve öğrencileri, hazırladıkları “Tarihi Yarımada’ya Bisiklet Yolu Ağı Projesi” ile trafik sorununa alternatif bir çözüm getiriyor.
42 Toprağı Küstürmeyen Tarım ile Geleceğe Yatırım
Ülker Sürdürülebilirlik Komitesi Koordinatörü Begüm Mutuş WWF-Türkiye ile başlattıkları “Sürdürülebilir Fındık Tarımı” pro­jesini anlatıyor.
50 “Sürdürülebilirlik, Faaliyetlerimizin Ayrılmaz Parçası”
Garanti Bankası, geliştirdiği uygulamalar ve araçlarla sürdürüle­bilirliğin kök salması için yoğun çalışmalar yürütüyor. Bankanın Proje Finansman Birim Müdürü Emre Hatem ile bu alanlardaki çalışmalarını ve hedeflerini konuştuk.
56 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Raporlara Ne Kadar Yansıyor?
Sustainable Brands internet sitesinde Ekim ayında yayımlanan bir yazı, hedeflere ulaşmada önemli rolleri bulunan şirketlerin raporlamalarında bunlara ne kadar yer verdiğini ele alıyor.
58 Tarladan Tüketicinin Tabağına Kadar Sürdürülebilirlik
Metro Toptancı Market Kalite Güvence Grup Müdürü Tülay Özel, şirketin sosyal, ekonomik ve çevresel performansını içeren ilk raporunu değerlendirdi.
icindekiler
62 Satış ve Sürdürülebilirlik Birlikte Mümkün mü?
Satışı sürdürülebilirlik ile beraber düşünmek, pratik açı­dan mümkün mü? Yoksa bu iki kavramın birlikteliği bir ütopya mı? Sustineo İstanbul Sürdürülebilirlik İş Platfor­mu Kurucu Ortağı Gülin Yücel bu sorulara yanıt arıyor…
65 Anlaşmanın Birinci Yılında: Paris Etkisi
COP21 sonrası oluşturulan Paris Anlaşması 4 Kasım’da yürürlüğe giriyor. Bu sayımızın muhtelif sayfalarında, sür­dürülebilirlik uygulamalarını hayata geçirmiş, pozitif etki­lerini ölçümlemiş şirketlerin attıkları adımları; sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri, üniversiteler gibi konunun önemli paydaşlarının, anlaşmanın kurumlarına etkileri, planlanan strateji değişiklikleri, hedeflere ulaşmada engel­ler ve fırsatlara dair yorumlarını bulacaksınız. Yapılması gerekenler belli, sıra acil harekete geçmekte!
89 Güneş Kahramanları Aranıyor!
Greenpeace gemisi Rainbow Warrior, Akdeniz turu kap­samında Seferihisar, Çeşme, Bozcaada ve İstanbul’da bin­lerce insanı güvertesinde konuk etti; yolculuğu boyunca, ülkemizde enerji dönüşümüne ilham veren güneş kahra­manlarının hikayelerini de beraberinde taşıdı.
96 Kulağı Ardına Kadar Açmak!
İklim değişikliğini iş stratejilerinin merkezine yerleştiren Zorlu Enerji Grubu’nun Kurumsal İletişim Ekibi ve Ku­rumsal İletişim Müdürü Esra Çakır’la görüşmemizden aklımızda kalan iki önemli nokta var: Paydaşlarla azami diyalog ve yaptıkları işin hakkını vermek için gösterdikleri titizlik…
100 Sürdürülebilirlik Bir Film Şeridi Gibi Geçiyor Gözlerimizin Önünden…
Birbirinden “sürdürülebilir” filmler izleyebileceğiniz Sür­dürülebilir Yaşam Film Festivali, 18-20 Kasım’da!
102 Doğa Dostu, Hijyenik, Sürdürülebilir Kutular
Olmuksan International Paper’ın yenilenebilir kaynaklar­dan ürettiği ambalajlar, doğada kendi kendine yok oluyor, temizlik ve hijyen gerektirmeyişiyle su, deterjan ve işçilik giderlerinden tasarruf sağlıyor. Şirketin Türkiye Genel Mü­dürü Ergun Hepvar, ürünlerinin yarattığı faydayı anlattı.
110 Verimlilik Artırmadan Radikal Sistem İnovasyonuna
Geleceği yaratacak firmalar, “değer yaratma”yı kâr mak­simize etmek olarak değil, toplumsal fayda geliştirmek şeklinde formüle edenler olacak.
112 Kuru Temizlemede “Yeşil” Dönem
Permak Grup’un Türkiye’ye getirdiği GreenEarth sistemi, kıyafetteki renk ve doku canlılığını artırmasının yanında elektrik ve su tasarrufu da sağlıyor. Sistemi ve kazanım­larını, şirketin yönetim kurulu üyesi Demir Uyar anlattı.
HER SAYIDA
4 Haberler Bizi Bu Havalar Nefessiz Bıraktı, Sponge Avrupa İkincisi, İnşaatçılardan 2030’a Kadar %40 Azaltım Sözü, Açık Açık Derneği, Bağışları Artıracak!
38 ÇEDBİK’ten Selçuk Özdil: Mucize Beklemek…
46 Change.org’dan Durmayan Yok Oluş Gündemi…
54 İş Dünyasından Konca Çalkıvik:Başka Bir Değerlendirme Mümkün
94 Son Buzul Erimeden Prof. M. Levent Kurnaz: Sürdürülebilir Gıda ve Su Güvenliği
106 Yaşanabilir Kentler Sibel Bülay: Kentsel Dönüşümle Kaçan Fırsatlar
108 Sürdürülebilirlik Akademisi’nden Sürdürülebilir Gıda için Acil Yol Haritası Belirlenmeli, Sürdürülebilir İş Ödülleri Sahiplerini Buldu
114 Veri-Analiz Gökçe Vahapoğlu Şahin: Koruma Altındaki Alanlar ve Türler Yeterince Korunmuyor, Sanayide Yeşil Yol Haritası ile Rekabetçilik
116 Ekomobil Ersoy Yaşar: Geleceğin Rengi Yeşil
118 Gözümüzden Kaçmayanlar Gözde İvgin: Arılar “nesli tükenmekte olan canlılar” arasında, orfoz balığı avı yasaklandı, Tohum Takas Ağı artık online…
120 Kitap Ekoköy İthaca, Yeşil Paradoks – Küresel Isınmaya Arz Yanlı Yaklaşım, İnsanın Ellerindeki Dünya: Gezegenimizin Geleceğini Şekillendirmek (Earth in Human Hands: Shaping Our Planet’s Future)

Haberlerimizden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz?

Bir Hedef Tutun! Ve Asla Bırakmayın…

Önceki Haber

Tarım Alanlarında Kömür Karanlığı

Sonraki Haber