Kadıköy’de kanserojen asbest, gıda enflasyonunu düşürecek tedbirler, okyanuslara plastik tehdidi…

YAZI: Gözde İVGİN

İstanbul’da adeta kentsel dönüşümün merkezi haline gelen Kadıköy’de yıkılan binaların neredeyse üçte birinde kanserojen asbest tespit edildi. Son bir buçuk yıl içinde 1517 inşaat sahasını denetleyen Kadıköy Belediyesi, toplam 498,5 ton asbestin bertaraf edilmesini sağladı. İlçede bu denetimlerin dışında kalacak şekilde yıkım yapılıp yapılmadığı ise bilinmiyor.

“Genç Çiftçi” desteklemelerini almaya hak kazanan projeler belli oldu. Bu yıl, 16 bin 67 genç çiftçiye 483 milyon liralık hibe kullandırılacak.

Türkiye Ormancılar Derneği Denetleme Kurulu üyesi Yüksel Erdoğan, İstanbul’daki yeşil alanların azlığına dikkat çekerek, “Belediyenin beş sene önceki verilerine göre İstanbul’da kişi başına düşen yeşil alan miktarı 6,2 metrekare. Bizim tespitlerimize göre ise 1 metrekare” dedi.

Sinop’ta yapılması planlanan nükleer santral için alınacak Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu öncesinde bölgede 350 binden fazla ağacın kesildiği iddia edildi.

Tokat’ın Erbaa ilçesinde Erbaa Belediyesi tarafından başlatılan 2,5 milyon liraya mal olacak Çamlık Koru Park projesi, 30 yıllık çınar ağacının kesilmemesi için değiştirildi.

Halk sağlığını hava kirliliğinden korumak için bir araya gelen sivil toplum kuruluşları, Kaz Dağı’ndaki tehdide dikkat çekmek için basın toplantısı düzenledi. Hava kirliliğinin Türkiye’nin en büyük halk sağlığı sorunu olduğunu ifade eden uzmanlar, Çanakkale’de toplamı 16’ya yaklaşan termik santral projesinin iptal edilmesini istedi.

Anadolu folklorunun önemli figürlerinden olduğu halde bugün nesli tükenme tehdidi ile karşı karşıya olan kuş türlerinden telli turna (grus virgo) İstanbul’da 45 yıl sonra ilk kez kuş gözlemcileri tarafından görüldü.

Kayseri Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığıyla sürdürülen proje kapsamında açılan Kadın Çiftçiler Ekolojik Eğitim ve Üretim Merkezi’nde, bugüne kadar 40 kadın çiftçiye sertifikalı organik tarım eğitimi verildi. Eğitime katılan çiftçiler ayrıca hijyen, iş ve işçi sağlığı ve üretim yöntemleri gibi konularda da toplam 20 günlük eğitim aldılar.

İstanbul Fındık İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Haydar Gören, Türkiye’de fındığın külleme hastalığı nedeniyle 100 bin ton kayıp yaşadığını açıkladı. “Biz Türk fındığıyız diye sloganımız var. Ama şimdi fındık olduğu yerde çürüyor” diyen Gören, kurumları hastalıkla mücadeleye çağırdı.

Edirne’nin Keşan ilçesi Saros Körfezi kıyısındaki, Turizm Koruma ve Geliştirme Bölgesi ile Özel Koruma Bölgesi ilan edilen ormanlık alanlar, açılan kalker ve taş ocakları nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Bakanlığın, “ÇED raporu gereksiz” kararı üzerine çevrecilerin başvurduğu mahkemenin verdiği “ÇED raporu gereklidir” kararına rağmen, bölgeye iki yeni kalker ocağı açılması için başvuru yapıldı.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, gıda enflasyonunu düşürecek ilave tedbirleri yakında devreye sokacaklarını söyledi. Şimşek “Bakliyat gibi talebin kısmen de olsa ithalat ile karşılandığı ürünlerde kapsamlı bir üretim planlaması yapıldı. Havzalar belirlendi. Üretimi teşvik eden uygulamalar da yeni bir strateji çerçevesinde devreye girecek” dedi.

Kayseri Karahıdır Mahallesi’nde bulunan atıl durumdaki bir kamu yatırımı olan okul binası üretim ve eğitim merkezi haline dönüştürülerek kadınların bir yandan ekonomik ve sosyal hayata katılımı, diğer yandan da yerel ve sağlıklı ürünler üretmesi sağlanacak.

İrlanda’da yapılan bir araştırma, pirinç patlağıyla bebekler ve çocuklara yönelik pirinç içeren gıdaların dörtte üçünde tehlikeli seviyelerde arsenik bulunduğunu ortaya koydu. Queen’s Üniversitesi’nin araştırmasına göre, formül sütle -özellikle sütten yapılmayan türlerle- beslenen bebeklerde de tehlikeli seviyelerde organik olmayan arseniğe rastlandı. Yüksek oranda arsenik, kanser dahil bir dizi hastalıkla ilişkilendiriliyor ve bebeklerin fiziksel ve zihinsel gelişimini etkiliyor.

Nature bilimsel araştırma dergisinde yayınlanan bir çalışma için sekiz ülkeden 16 deniz tuzu markası incelendi. Bu deniz tuzlarının suda çözündükten sonra geriye kalan parçacıkları inceleyen araştırma, geride kalan 72 maddeden 30’unun plastik, 17’sinin daha önceden plastiğe ait olan pigment, dördünün ise toz parçacığı olduğunu gösteriyor. Analizler plastiklerin neredeyse hepsinin denizden geldiğini ortaya koyuyor. Avustralya, Fransa, Japonya, Malezya, Portekiz ve Güney Amerika’dan seçilen ürünlerden sadece Fransa’dan gelen bir markada plastik kirliliği bulunmamış.

EPDK tarafından Akkuyu Nükleer Güç Santralı için Akkuyu Nükleer AŞ’ye 15 Haziran 2017 tarihinde yürürlüğe girmek üzere, 49 yıl süreli üretim lisansı verildi.

Dünyanın önde gelen insani yardım kuruluşlarından Norveç Mülteci Konseyi (NRC), 2016 yılına ilişkin hazırladığı raporda, dünyada 31 milyondan fazla insanın çatışma, şiddet olayları ve doğal afetler nedeniyle yaşadıkları ülkelerde evsiz kaldığını duyurdu. Bu sayı, her saniye bir kişinin evini kaybettiği anlamına gelirken, yaşadığı ülke içinde yerinden olmuş kişilerin mülteci sayısını ikiye katladığı belirtildi.

Birleşmiş Milletler‘e göre, insanlar naylon poşet ve plastik şişeler gibi tek kullanımlık plastik ürünleri kullanmayı bırakmadığı sürece 2050 yılına kadar dünyadaki okyanuslarda balıklardan daha çok plastik olacak. Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP), “Plastik kirliliği Endonezya sahillerinde dolaşıyor, Kuzey Kutbu’nda okyanus tabanına yerleşiyor ve besin zinciri aracılığıyla sofralarımıza geliyor” diyor.

Üretim Reform Paketi’nden zeytinliklerin sanayi yatırımına açılmasına izin veren düzenlemenin çıkarılmasından sonra bir gelişme daha yaşandı. CHP ve MHP’nin ısrarı sonrasında meraların da sanayiye açılmasına ilişkin iki maddenin tasarıdan çıkarılması kararı alındı.

TEİAŞ, Türkiye’nin Mayıs ayı sonu itibarıyla güncel elektrik üretim kapasitesi rakamlarını yayınladı. Buna göre, Türkiye’nin güneş elektriği gücü Mayıs ayında 62 MW artarak 31 Mayıs 2017 itibarıyla 1.165,7 MW’a yükseldi. Yılın ilk beş ayında devreye giren proje sayısı 385 olurken, tamamı lisanssız alanda gerçekleşen bu yatırımların toplam kurulu güçleri ise 332,2 MW oldu.

Kaynaklar: Yeşilist, BBC Türkçe, BirGün, Posta, Yeşil Gazete, DHA, Diken, Dünya, Hürriyet, Milliyet, Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, Gaia Dergi,

Haberlerimizden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz?

Ekoiq Kitap Önerileri- Temmuz, Ağustos

Önceki Haber

Güneş’ten Gelen

Sonraki Haber

Diğer Haberler