Üç günde 147 orman yangını, İstanbul’da elektrikli taksiler, Van Gölü’ne drone ile ilaçlama…

YAZI: Gözde İVGİN

Bilecik’te, elektrik üretimi yapan bir firmanın su yatağını değiştirmesi sonucu bir alabalık çiftliğindeki 120 bin alabalık öldü.

İtalya’nın başkenti Roma’da susuzluk nedeniyle tarihi çeşmeler kapatılıyor. Ülkede kuraklığın artması sebebiyle belediyenin kent halkına bahçe sulama, havuz doldurma, otomobil yıkama gibi işlemler için kullanılacak suya kısıtlama getirdiği Roma’da, her köşe başında bulunan ve sürekli akan çeşmelerin kapatılmasına karar verildi.

Üç günde 147 orman yangını çıkması üzerine vatandaşları orman yangınlarına karşı tedbirli ve dikkatli olmaya davet eden Başbakan Binali Yıldırım, yanan her bir ağacın yerine en az beş ağaç dikeceklerini söyledi.

Geçen yıl Almanya’da üretilen elektriğin %29’u yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlandı. Yenilenebilir kaynaklar arasından en fazla elektrik üretimi %12 ile rüzgar enerjisinde gerçekleşti. Onu, %7 ile biyokütle, %6 ile güneş ve %3 ile hidroelektrik enerjisi izledi. Kalan yaklaşık %1’lik bölüm ise evsel atıkların geridönüşümünden elde edilen elektrikten karşılandı.

İstanbul’da Elektrikli Taksi Projesi resmen hayata geçti. İlk olarak üç adet elektrikli araç Zincirlikuyu’daki Zorlu Center AVM’nin taksi durağında hizmete girdi. Proje ile beş yılda İstanbul’daki taksilerin yarısının elektrikli taksilere dönüşmesi bekleniyor. Diğer taksiler ile arasında herhangi bir tarife farkı olmayacak elektrikli taksiler tek bir şarj ile 350-400 kilometre yol gidebiliyor. Araç hızlı şarj özelliği ile bir saatte %80 oranında bataryasını doldurabiliyor.

Van’ın Edremit İlçesi Belediyesi, Van Gölü’nün sulak bölgelerinde karasinek, sivrisinek ve üveze karşı drone ile ilaçlama çalışması yaptı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin çevre bilinci geliştirmek için Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP) ve ilçe belediyeleri işbirliğinde düzenlediği “Atık Pil Toplama Kampanyası” ilgi gördü. Yıl boyunca topladıkları kullanılmış pilleri getirerek kampanyaya destek olan katılımcılara zeytin fidanı hediye edildi.Kadıköy Belediyesi, Kemal Sunal Parkı’nda Ekolojik Yaşam Parkı ve Kompost Eğitim Merkezi’ni hayata geçiriyor. Proje, Ekolojik Yaşam Parkı ile içerisinde solucanla kompost da dahil olmak üzere çeşitli kompost yöntemlerini tanıtacak Kompost Merkezi’ni de kapsayan 1520 metrekarelik bir alan üzerine kurulacak.

Sıcak havaların etkisi ve sanayi üretimindeki artış elektrik tüketiminde rekor getirdi. Buna göre 3 Temmuz Pazartesi günü, 46.400 MW ile tüm zamanların rekoru kırıldı. Aynı gün 927.875 MWh ile de en yüksek elektriğin tüketildiği gün olarak tarihe geçti.İstanbul’un gözde ilçelerinden Kadıköy’ün diğer ilçeler gibi hava kirliliğinde “rekor” kırdığı ortaya çıktı. Kadıköy’de hava kirliliği 22 günde ulusal sınırı 15 kez, Dünya Sağlık Örgütü’nün sınırını ise 22 kez aştı. Türk Toraks Derneği, bu durumun ani kalp krizleri ve kalp damar sistemini ilgilendiren hasta- lıklara sebep olabileceğini açıkladı.

İzmir’in Bayındır ilçesinde başlayan ve günlerce devam eden yangında 500 hektardan fazla ormanlık alan kül oldu.

Beyoğlu Semt Dernekleri, semtin yeşilini yok edecek Beyoğlu Kentsel Sit Alanı Koruma Amaçlı İmar Planları’nın iptali istemiyle açtığı davayı kazandı. Mahkeme, iptal kararında, mevcut yeşil alanlar üze- rine öngörülen her türlü yapılaşmanın şehircilik ilkeleri ve kamu yararı ile örtüşmeyeceğini belirtti. Karar, Gezi Parkı’nın, Roma Parkı ve Roma Bostanı’nın kurtuluşu anlamına geliyor.

Aydın’ın Koçarlı ilçesinde beş yıldır faaliyet gösteren, yurttaşların tepki gösterdiği kömür ocağının, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nca faaliyetinin durdurulmasına karar verildi. Denizli’nin Çivril İlçesi’ndeki Akdağ Tokalı kanyonunda yaşayan ve koruma altında olan dört kızıl geyiğin avcılar tarafından tüfekle vurulduğu ve başlarının kesilerek götürüldüğü iddia edildi. Uzun boynuzlu olan kızıl geyiklerin başlarının, doldurulmak üzere kesildiği sanılıyor.

Trabzon’da mahkeme, Beşikdüzü ilçesindeki bir parkın Katarlı bir şirkete satılmasına izin vermedi. Pek çok yeşil alanda olduğu gibi halkın kullanımına ait bu parkın bulunduğu alana AVM, rezidans ve otel yapılması planlanıyordu.Suriye’de nesli tükenme tehlikesi altındaki kızıl akbaba “casus kuş” zannedildiği için vuruldu. Oysa kuşun üzerindeki çipin sadece coğrafi koordinatlarını takip etmek için takıldığı belirtiliyor.

Şehir Hatları, kamuoyundan gelen tepkiler üzerine, bundan sonra evcil hayvanların vapurlara ağızlık takılması şartıyla, kafessiz alınacağını açıkladı.

İzmir’in turistik köyü Şirince’de imar planına aykırı yapıldığı gerekçesiyle aralarında küçük otel, pansiyon ve evlerin de bulunduğu 95 kaçak yapıdan 22’si hakkında yıkım kararı verildi. 3. derece sit alanı olarak kabul edilen Şirince’de imara aykırı olarak yenilenen veya inşa edilen yapılar hakkındaki yıkım kararı 2011’de alınmış ancak tepkiler üzerine yıkım ertelenmişti. Şirince’de bu durumda 128 civarı yapı bulunduğu belirtilirken daha önce yıkım kararı verilen evler arasında Nişanyan Evleri ve Sevan Nişanyan ile Ali Nesin’in kurucusu olduğu Nesin Vakfı’na ait Matematik Köyü ile Tiyatro Medresesi de bulunuyordu.

Antalya’nın Kaş ilçesinde çıkan yangında, 2,5 hektar kızılçam ormanı, Tekirdağ’ın Malkara ilçesinde çıkan orman yangınında ise 50 hektarlık ormanlık alan yandı. Kaz Dağları’nda dört ayrı yerde eş zamanlı çıkan yangınlarda kundaklama ihtimali üzerinde duruluyor. Dersim’de Pülümür, Hozat, Nazmiye ve Ovacık’ta gerçekleştirilen operasyonlar sonrası başlayan ve günlerce süren yangınlar da binlerce hektarı yok etti.Maraş’ın Nurhak ilçesinin kırsalındaki Göksu Çayı üzerine Nur-En Enerji tarafından yapılması planlanan Umutlu Barajı HES, malzeme ocakları, kırma eleme yıkama tesisi ve beton santralı projesine ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın vermiş olduğu ÇED olumlu raporu, Kahramanmaraş İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi.

Çanakkale’nin Ayvacık İlçesi’ne bağlı Küçükkuyu Beldesi’ndeki Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği’nin, doğa koruma mücadelesi konusunda emeği görünür kılmak ve örgütler arasında dayanışmayı artırmak amacıyla verdiği yerel kategorideki “Doğa Koruma Ödülü”, jeotermal sondajlara karşı mücadele yürüten Gülpınar köylülerinin oldu.

Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde dağ ceylanlarının yayılış alanlarının belirlenmesi amacıyla yapılan fotokapanlara uzun kulaklı çöl kirpisi yakalandı. Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Hatay Şube Başkanı Abdullah Öğünç, uzun kulaklı çöl kirpisinin Türkiye’deki kayıtlarının sadece Iğdır ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde sınıra yakın alanlarda olduğunu söyledi. Öğünç, uzun kulaklı çöl kirpisiyle birlikte Hatay’da kayıt altına alınan memeli türü sayısının 69’a yükseldiğini ifade etti.

İstanbul sokaklarında veya evlerin bahçelerinde son zamanlarda kirpiler görülmeye başlandı. İstanbul Veterinerler Odası Başkanı ve İstanbul Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Murat Arslan, kirpilerin kentsel dönüşümle artan inşaatların çıkardığı gürültü ve yaptıkları titreşim nedeniyle yeni yaşam alanları aramak zorunda kaldıklarını ve yeşil alan kalmadığından sokaklarda görüldüklerini söyledi.Kanadalı yetkililer, St. Lawrence Körfezi’nde yaşanan buzul balinası ölümlerinin “felaket” boyutuna ulaş- tığını açıkladı. Ölü sayısındaki ani yükseliş, sayıları 500 civarında olan Kuzey Atlantik buzul balinalarının soyu hakkındaki endişeleri artırdı.

Maltepe Havagazı Fabrikası’ndaki 350 ton asbestli malzeme bulunduran elektrik santralının yıkımına ilişkin Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Ankara Tabip Odası’nın açtığı davada bilirkişi raporu tamamlandı. Rapora göre, “Ankara halkı asbest soludu ve bu alan mevcut haliyle yakın çevrelerin, daha sonra da bu çevreyle fiziki ilişkisi olan Ankara halkı için yakın bir tehlike kaynağı”.

Kaynaklar: Sputnik news, BBC Türkçe, Milliyet, Dünya, Yeşilist, Habertürk, Vatan, Cumhuriyet, Diken.com.tr, Bianet, BirGün, AA
Haberlerimizden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz?

Kültürel Sürdürülebilirlik İçin Yeni Bir İş Tasarımı Ustamdan

Önceki Haber

EKOIQ Kitap Önerileri #Eylül-Ekim

Sonraki Haber

Diğer Haberler