İngiltere merkezli bir sivil toplum kuruluşu olan Global Action Plan UK öncülüğünde ve HSBC Su Programı desteğiyle 8-14 yaş grubu öğrencilerin su konusunda farkındalığının artırılmasına öncü olmalarını desteklemek amacıyla oluşturulan Su Kaşifi programı, 11 ülkede eşzamanlı olarak uygulanıyor. Programın 3. Dönem Türkiye birincisi olan Çayırova Güzeltepe Ahmet Yesevi İlkokulu Su Kaşifi ekibi ise 18 Ekim’de düzenlenen uluslararası finalde dünya birinciliği ödülünü almaya hak kazandı.

Dünyamızın karşı karşıya olduğu en önemli küresel sorunlardan biri, temiz su kaynaklarının azalıyor olması. Bu soruna kayıtsız kalmamak ve 8-14 yaş grubu öğrencilerin daha fazla su bilincine sahip bir dünya için öncü olmalarını desteklemek amacıyla, eğlenceli ve öğretici aktivitelerle dolu Su Kaşifi programını oluşturmak üzere 11 ülkeden farklı kurumlar, İngiltere merkezli uluslararası bir sivil toplum kuruluşu (STK) olan Global Action Plan UK (GAP UK) öncülüğünde ve HSBC Su Programı desteğiyle bir araya geldi. Su Kaşifi Programı, öğrencilerin su sorunları üzerine ortak eylemde bulunmalarına izin veren eğlenceli, ilham verici, eğitici ve web tabanlı bir program. 11 ülkede eşzamanlı olarak uygulanan ve Türkiye’de Mikado Sürdürülebilir Kalkınma Danışmanlığı tarafından yürütülen program, ülkenin her yerinden ilkokul ve ortaokullara açık. Program yürütücüsü Mikado, her yıl programı en başarılı şekilde uygulayan okullarda atölye çalışması yapıyor ve ardından okulların geniş katılımlı Su Festivalleri düzenlemesine destek oluyor.

Türkiye İkinci Kez Birinci Oldu!
Su Kaşifi Programı’nın bu yılki uluslararası finali, 18 Ekim’de HSBC Grubu’nun Londra’daki merkezinde gerçekleşti. 11 ülkenin finalistlerinin video konferans aracılığıyla katıldığı uluslararası kutlama etkinliğinde, her ülke birincisi ekibin kısaca tanıtıldığı birer dakikalık ülke videoları izlendi ve toplamda beş dalda ödül verildi. Su Kaşifi 3. Dönem Türkiye birincisi olan Çayırova Güzeltepe Ahmet Yesevi İlkokulu Su Kaşifi ekibi, uluslararası finalde ülkemizi temsil ederek programın dünya birinciliği ödülünü almaya hak kazandı. İkinciliği Güney Afrika alırken, “Su Kaşifi Değerleri” ödülü İspanya’nın, “Su Tasarrufu” ödülü İsviçre’nin ve “Topluma Etki” ödülü ise Polonya’nın oldu.

Yaratılan Etki Okul Sınırlarını Aştı
Güzeltepe Ahmet Yesevi İlkokulu Su Kaşifi ekibi, küçük yaşlarına rağmen programda yaptıkları çalışmalarla sadece okullarında değil, yaşadıkları bölgede de çeşitli STK’lar ve yerel yönetimle işbirliği yaparak büyük bir etki yarattı. Program boyunca kazandıkları su bilinci ile okulun aylık su faturalarında %38 bir düşüş gerçekleştirdiler. Daha önce atıl bir şekilde duran okul bahçesinin bir kısmını tüm okulun katıldığı bir ekip çalışması ile harika bir sebze bahçesine dönüştürdüler. Kendi yetiştirdikleri ürünleri okulda tüketerek emeklerinin karşılığını aldılar. 650 kişinin katıldığı takas partisi düzenleyerek aşırı tüketime dikkat çektiler ve partide 500 kişiden su taahhüdü almayı başardılar. Sel ve kuraklıkla ilgili hazırladıkları çalışmaları Çayırova ilçe belediyesinde sergilediler ve sergiyi gezen misafir okul öğrencilerini bilgilendirdiler.

Ekipten bir Su Kaşifi, program yolculuğunu şöyle anlatıyor: “Ailemin ve öğretmenimin desteği ile Su Kaşifi projesine katıldım. Grupta 20 kişiyiz. Projemizle çok yol katettik. Geridönüşümden suyun dünya üzerindeki önemine, içilebilir suyun nasıl olması gerektiğine, hayatın birçok alanında su olmadan olmayacağına kadar birçok şey öğrendik. Bu arada birçok gezimiz oldu. Su fabrikasına, okullara, hastaneye, Ballıkayalar’a keşfe çıktık. Bu gezilerle birlikte lavabolara atık yağlarımızı dökmemek, cıva atıkla- rına dikkat etmek, suyu tasarruflu kullanmak gibi pek çok bilgi edindik. Dünyada suya ihtiyacı olan sadece insanlar değildir; hayvanlar ve bitkilerin de suya ihtiyacı vardır. Bence Su Kaşifi olmak çok eğlenceliydi. Bu projede değişik bilgiler öğrendik; şimdi bu bilgileri günlük hayatımızda kullanıyoruz ve kullanmaya da devam edeceğiz! Grubumuzu ve tüm Su Kaşifleri’ni seviyorum. Yeni bilgiler öğrenme hedefiyle, projemiz bitse de ben yine ‘Su Kaşifi’ olmaya devam edeceğim!”

Siz de Kayıt Olabilirsiniz!

Üç yılı geride bırakan programın dördüncü dönem kayıtları başladı! Programla ilgili bilgi için: www.sukasifi. org/turkiye veya [email protected]

Okulunuzu programa kaydetmek için: www.sukasifi.org/kayit-ol

 

Haberlerimizden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz?

Hangi Paydaş İçin Hangi Raporlama Standardı?

Önceki Haber

Avukat Cömert Uygar Erdem: “Çevre Davalarının Kaybedilmesi Mağlubiyet Olarak Görülmemeli”

Sonraki Haber

Diğer Haberler