Türkiye’nin alüminyum üretimi alanında en önemli firmalarından biri olan Assan Alüminyum, yatırımlarında çevre duyarlılığı ile hareket ediyor; yenilikçilik ilkesinden yola çıkarak, ürün ve süreçlerinde inovatif çözümler üretiyor. Şirketin Genel Müdürü Göksal Güngör ile sürdürülebilirlik odaklı faaliyetlerini ve gelecek planlarını konuştuk.

Yazı: Barış DOĞRU

Alüminyum üretimindeki büyük payı ile Türkiye’nin önemli sanayi firmalarından biri Assan Alüminyum. Önemi, alüminyumun hemen her sanayi ürününde bir şekilde yer almasından kaynaklanıyor. Assan’ın sürdürülebilirlik konusundaki çalışmaları, böylesine yoğun olarak kullanılan bir sanayi girdisi olan alüminyum üzerinden son derece önemli bir dolaylı etkiye sahip. Bu alanda yeni çalışmalarını öğrenebilir miyiz Assan’ın?

“Geleceği tüketmeden üretiyoruz” sloganı ile öncelikle yatırımlarımızda dünyamızdaki kaynakların hızla tükendiğini göz önünde bulundurarak çevreye verdiğimiz önemi her zaman ön planda tutuyoruz. Alüminyum %100 geri dönüştürülebilirliği sayesinde doğası gereği çevre dostu bir üründür. Assan Alüminyum bünye- sinde halihazırda faaliyet gösteren geridönüşüm tesisimizde, geridönüşümün en etkili biçimde yapılması sağlanıyor. Bunun yanı sıra 2016 senesinde bünyemize bir de yenilene- bilir enerji üretim tesisi dahil ederek sürdürülebilirliği sağlamak için bir önemli adım daha atmış olduk. Ayrıca Assan Alüminyum yassı alüminyum üreticileri arasında sürekli döküm teknolojisinin öncülerinden biridir. Assan Alüminyum olarak, müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutmanın, markayı güçlendiren ve bağlılık yaratan en temel ilke olduğuna inanıyoruz. 2016 yılında T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından tescillenen Ar-Ge merkezimiz ile tüm müşterilerimiz ve paydaşlarımız için değer yaratan inovatif çözümler geliştireceğiz. Yenilikçilik ilkemizden yola çıkarak, tecrübe ve uzmanlığımızı kullanarak ürün ve süreçlerimizin her boyutunda faydalı yenilikler yapıyoruz.

Aynı zamanda yapılan Ar-Ge çalışmalarımızın meyvelerini de hızla alıyoruz. Bu çalışmalarımız sonucunda, dünyada farklı üretim teknolojileriyle üretimi mümkün olduğu kabul edilmiş ve sürekli döküm teknolojisi ile üretiminin mümkün olmadığı düşünülen birçok ürünü üretebiliyoruz. Dünyanın sayılı kuruluşları ile yürütülen uzun soluklu ürün geliştirme faaliyetlerinden elde edilen deneyimler, uluslararası kongre ve sempozyumlarda da makale olarak sunuluyor ve tüm dünya ile paylaşılıyor. Bu sayede Assan Alüminyum dünya devlerinin tedarikçi listelerinde yer almaya, Ar-Ge başarılarına yenilerini eklemeye devam ediyor.

Sürdürülebilirlik ve verimlilik arasında son derece güçlü bir ilişki olduğunu düşünüyoruz. Alüminyum üretiminde sağlanan verimlilik konusunda elinizde nasıl veriler var? Bu konuda nasıl bir yol haritasına sahipsiniz?

Assan Alüminyum’un temel marka değerleri güvenilirlik, esneklik ve yenilikçilik ana başlıkları altında toplanıyor. Yenilikçilik ilkesinden yola çıkarak, bahsetmiş olduğum gibi ürün ve süreçlerimizde inovatif çözümler üretiyoruz. Daha kaliteli ve daha verimli çıktılar elde etme amacıyla sürekli iyileştirme çalışmalarını sürdürüyoruz. Proses inovasyonları sayesinde sektöre ve müşterilerimize özel geliştirdiğimiz ürünler, müşterilerimizin nihai üretimlerinden ve ürünlerinden daha iyi performans almalarına olanak sağlıyor. Bu sayede müşterile- rimizin gözünde Assan Alüminyum hem hızlı değişen rekabet koşullarına göre esnek çözümler sunan, hem de uzun süreli ve güvene dayalı ilişkilere önem veren bir iş ortağı olarak konumlanıyor.

Son süreçte, Assan olarak Endüstri 4.0 üzerine de çalıştığınızı, yatırım yaptığınızı biliyoruz. Bize biraz bu çalışmalardan ve arkasındaki nedenlerden bahsedebilir misiniz? Endüstri 4.0 devrimi, Assan Alüminyum için çok önemli bir kavram. Sene başında devreye aldığımız, şirketimizin tüm süreçlerini entegre eden ERP sistemimiz ile Endüstri 4.0 çalışmalarımıza önemli bir baz oluşturarak avantaj elde ettik. Mevcut ve gelecekteki yatırımlarımızı da entegre süreçlerimizde yüksek seviyede veri alışverişi sağlayan modern otomasyon sistemlerini ve üretim teknolojilerine yönelecek şekilde kurgulamaya özen gösteriyoruz. Yine altyapı çalışmalarımızın önemli bir parçası olan, süreç verimliliğimizi daha da artıracak ve paydaşlarımızın memnuniyetini üst seviyelere taşıyacak Tedarik Zinciri Optimizasyonu projemiz, 2017 senesinin en önemli çalışmalarından biri olacaktır.

Önümüzdeki dönem için neler planlıyorsunuz?

Önümüzdeki yıllarda katma değeri yüksek alanlarda yatırım yapmayı hedefliyoruz. Küresel pazarlarda söz sahibi bir oyuncu olma hedefiyle önemli kararlara imza atıyoruz. Ülkemizde pazar lideriyiz ve konumumuzu daha da güçlendireceğiz. Bu sene içinde döküm ve folyo üretim kapasitelerimizi artırmaya yönelik önemli yatırımlara imza attık. Yatırımların ilk aşaması kapsamında sene ortası itibarıyla Dilovası’nda iki yeni döküm hattımızı devreye aldık. Ayrıca yüksek hızlı ve ileri seviye otomasyon sistemli yeni folyo hadde yatırımımız da devreye girmek üzere.

Avrupa’nın en önemli üreticilerinden biri olarak, her yıl birçok müşterisi tarafından yılın tedarikçisi unvanına layık görülen Assan Alüminyum, bu yılbaşında T.C. Ekonomi Bakanlığı tarafından yürütülen ve marka bilinci oluşturmayı, şirketlerin marka gücünü ve kurumsal altyapısını güçlendirmeyi hedefleyen Turquality programına katılan ilk yassı alüminyum üreticisi oldu. Bu program ile uluslararası arenada da küresel marka gücümüzü arttırmayı hedefliyoruz.

Daha önce de belirttiğim gibi ülkemizdeki liderliğimizi daha da kuvvetlendirerek sürdürürken, Almanya, İngiltere, Fransa, Hollanda gibi Batı Avrupa pazarlarına önem vermeye; Kuzey Amerika’daki faaliyetlerimizi ise geliştirmeye ve büyütmeye yönelik önemli adımlar atmaya devam edeceğiz.

Haberlerimizden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz?

Yıkıcı Tasarım Metodolojisi: İnovasyon mu, Statükoyu Yıkmak mı?

Önceki Haber

Sürdürülebilir Gelecek İçin Sürdürülebilir Finansman

Sonraki Haber

Diğer Haberler