20 “Kentler Yaşayan Birer Laboratuvardır”
Hollanda’nın İstanbul yeni Başkonsolosu Bart Van Bolhuis ile kentlerin iklim değişikliği kapsamındaki rolünü konuştuk.

23 Kadınların Eşit Haklara Sahip Olması için
100 Yıl Beklemeyelim!
“Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” hedefi, kadınlara ve kız çocuklarına yönelik her türlü ayrımcılığın sona erdirilmesini amaçlıyor.

24 Tasarımda Sürdürülebilirlik
Anlayışıyla Değer Yaratmak
Büyüyen ihtiyaçlar ve kısıtlı kaynaklar, tasarımın artık anlık değil uzun vadeli çözümler üretmesini zorunlu kılıyor.

28 Yosunlar ve Karbon Negatif
Bir Kampüs Ütopyası
Boğaziçi Üniversitesi Kilyos Sarıtepe kampüsündeki bilim insanlarının üretecekleri bilgi ve deneyimin, hepimiz için çok önemli sonuçları olabilir!

34 Sağlıklı Bireyler, Sağlıklı Toplumlar
Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne doğrudan katkıda bulunan Allianz Türkiye, toplum sağlığında iyileşmeye destek olmayı hedefliyor.

36 Doğaya Sahip Çıkmak “Birlikte Mümkün”
Türkiye’deki 40. yılını kutlayan WWF-Türkiye’nin Genel Sekreteri Aslı Pasinli ile projelerini ve çevre STK’larının sorunlarını konuştuk.

39 Dünyayı Değiştirebileceğinize İnanıyor musunuz?
IMPACT2030, gönüllü çalışanların Küresel Hedefler’i öğrenmelerini ve öğretmelerini kolaylaştıran kaynakları erişime açtı.

40 Dosya: Paris Etkisi/Değişim İklimi Güçleniyor!
COP23 ve Tek Gezegen Zirvesi’nde iklim mücadelesi adına yapılan açıklamalar ile Paris Anlaşması’nın ikinci yılında düşük karbon ekonomisine geçişte atılan adımlar bu sayımızın dosyasında!

60 İklim Değişikliğine Karşı Mücadele Kıyılara Taşınıyor!
TÜDAV Başkanı Prof. Dr. Bayram Öztürk ile “Deniz ve Kıyıların İklim Değişikliğine Adaptasyon Süreci” projesini konuştuk.

64 Yeni Teknolojilerle Daha Çevreci Bir Bakış Açısı
ODE Yalıtım’ın Genel Müdürü Ali Türker, üretime başlayan yeni tesislerini, ürünlerini, yalıtım sektörünün ve Türkiye’nin çevresel bağlamda atması gereken adımları anlattı.

 70 Kodlamayan Kalmasın!
Kodluyoruz, yazılım alanında gençlerin geleceklerine değer katan bir yazılım hareketi. Genel Koordinatörü Begüm Özyer, hareketin hedeflerini anlattı.

74 “Geleceğe Sözümüz Var”
Anadolu Efes Türkiye Kurumsal İletişim Müdürü Simge Balaban ile sürdürülebilirlik alanındaki faaliyetlerini konuştuk.

 78 “Bir Binayı Tasarlarken Şehri de Tasarlamış Olursunuz”

Ünlü İngiliz mimar Bob Allies, yaşam alanlarımız olan şehirler ve binalar üzerine kendi yöntemiyle farklılaştırdığı çözümler getiriyor. 

80 Küçük Ölçekli İşletmelerde Kurumsal Sosyal Sorumluluk
KOBİ’ler dışsallık veya KSS kavramlarından ne kadar haberdarlar? Atlı Danışmanlık Kurumsal Sürdürülebilirlik Uzmanı Sabiha Ceyda Özgün, Ankara’dan bir küçük işletme örneğiyle konuya ışık tutuyor.

83 Küresel Hedeflere Ulaşmada Özel Sektör Bakış Açısı Ne Olmalı?
Küresel Hedefler’in gerçekleşmesi, özel sektörün buna yönelik çalışma istekliliği ve ortaya çıkardıkları ile doğru orantılı.

88 Biriniz Hepimiz İçin
Sivil toplum kahramanları, Sosyal Bağış Hareketi sayesinde hedeflerini ve yürüttükleri projeleri etkin bir iletişim yönetimiyle milyonlarca kişiye anlatma fırsatını yakalıyor…

90 Karbon Salımını Düşürmek için Bölgesel Isıtma
Danfoss TMA (Türkiye, Ortadoğu, Afrika) Bölge Başkanı Levent Taşkın ile enerji verimliliğine yönelik çözümleri ve ısıtma sektöründe geleceğin trendlerini konuştuk.

96 Deprem Sonrasındaki Yangına Hazır mısınız?
İTÜ Makine Mühendisliği’nden Prof. Dr. Abdurrahman Kılıç, çokdisiplinli bir konu olarak tanımladığı yangınla mücadele ederken birçok noktaya parmak basıyor.

100 Sürdürülebilir Gelecek İçin Döngüsel Ekonomi
Ecomondo ve Key Enerji fuarları geridönüşüm sektörünü bir araya getirdi.

 106 Ruh ve Bedenin Dengesi Sürdürülebilirlikle Buluşuyor
Jalabiyé’nin kurucusu Melis Peniç Gümüş, bir moda markasının ötesinde düşünce çeşitliliğinin ön plana çıktığı bir platform kurmak istediğini belirtiyor.

108 Google, Yenilenebilir Enerjide Rakipsiz
2017 Çevre Raporu’nda, toplamda 3.0 GW üzerinde bir kapasiteye sahip olduğunu bildiren Google’ın, ürün ve hizmetlerinde halihazırda %100 yenilenebilir enerji kullandığı ifade edilebilir.

 HER SAYIDA
4 Haberler Çevre Teknolojileri İstanbul’da Buluşuyor, Kirlilik Nedeniyle Her Yıl 9 Milyon Kayıp, İTÜ “Dünyanın En Yeşil 100 Üniversitesi” Arasında…

63 Yaşanabilir Kentler Sibel Bülay: Doğa, İnsan, Makine…

67Veri-Analiz ElifGökçeŞahin: E-TicaretinİkiYüzü,Her Geçen Sene Daha da Temiz Enerji

68 Son Buzul Erimeden Prof. M. Levent Kurnaz: Yeni İklim Rejiminin Neresindeyiz?

73 Sosyal Medyadan Özgür Öztürk: 2017’nin En Çok Etki Bırakan İklim Olayları

86 Sürdürülebilirlik Akademisi’nden Sürdürülebilir Gıda Platformu Çalışmalarına Devam Ediyor, Sustainable Brands 2018’den “İyi Yaşam”ı Odak Noktasına Alan Firmalara Çağrı Var…

94 İş Dünyasından Konca Çalkıvik: Türkiye Materials Marketplace Projesi 2. Yılında

103 ÇEDBİK’ten Selçuk Özdil: Akıllı Şehirler ve Şehirliler

110 Gözümüzden Kaçmayanlar Gözde İvgin: “Kuş dili” UNESCO Acil Koruma Gerektiren Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’nde; Van’da “Geridönüşüm Sokağı”; Adana Organik Tarım Pazarı açıldı…

112 Kitap Katı Atık Yönetimi ve Teknolojileri, Dört Gelecek- Kapitalizmden Sonra Hayat, Eat Less Water (Daha Az Su Yiyin)

 

Haberlerimizden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz?

GÖZÜMÜZDEN KAÇMAYANLAR

Önceki Haber

İklim Elçileri Aranıyor!

Sonraki Haber

Diğer Haberler