“Kuş dili” UNESCO Acil Koruma Gerektiren Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’nde; Van’da “ Geridönüşüm Sokağı”; Adana Organik Tarım Pazarı açıldı…

YAZI: Gözde İVGİN

Kendine has kokusu ve aroması bulunan tıbbi ve aromatik otlar açısından oldukça zengin Türkiye, bu alandaki payını da her geçen gün artırıyor. Ormanları, karasal ekosistem biyolojik çeşitliliğinin %75’ine ev sahipliği yapan Türkiye, geçen yıl sonu itibarıyla odun dışı orman ürünü ihracatından 507 milyon dolar gelir elde etti. Bu alanda geçen yıl en fazla ihracatı yapılan ürünler arasında kekik, defne, kestane, adaçayı, biberiye, sumak, keçiboynuzu, çam fıstığı ve mantar bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kanal İstanbul Projesi’nin temelini büyük ihtimalle 2018 yılı başında atacaklarını açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü, 1975 yı- lından beri çocuk ve gençler ara- sında obezitenin 10 kat arttığını duyurdu. 130 milyon kişi üzerinde yapılan araştırma sonucunda dünya genelinde 124 milyon kız ve erkek çocuğunun fazla şişman olduğu or- taya çıktı. Uzmanlar, “Ucuz ve kilo aldırıcı gıdalar yaygın bir şekilde bulunuyor ve teşvik ediliyor” der- ken, listede Türkiyeli çocuk ve gençlerin de yer alması alması dik- kat çekiyor.

Türkiye’nin ilk çiftlik hayvanları barınağı, 9 Eylül 2017’de İzmir’de kuruldu. İçinde yaklaşık 700 hayvanı (7 buzağı, 15 koyun, 10 keçi, değişik türlerde 300 tavuk, 50 ördek/ kaz, 50 tavşan, diğer kanatlılar, 3 at, 1 eşek, 150 kedi, 64 köpek ve 7 su kaplumbağası) misafir eden barınakta hayvanlar koruma altına alındı.

Şili’nin kuzeyinde bulunan ve dünyanın en kurak çölü olarak bilinen Atacama Çölü, nefes kesici bir olaya ev sahipliği yaptı. Sürpriz şekilde gelen şiddetli yağmur fırtınalarından sonra çöl adeta binlerce renkli çiçek battaniyesi ile örtüldü. Bu çarpıcı sahneye, desierto florido yani “çiçek açan çöl “deniyor ve genellikle sadece beş ila yedi yılda bir gerçekleşiyor. Weather Channel’a göre sonuncusu 2015’te gerçekleşmişti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, “Öyle askeri alanlar var ki, şehrin hafif kenarlarında, iki tane ağaç bile yok. İstanbul’da, Avrupa Yakası’nda böyle bir alan tespit ettim. O tespit ettiğim alan kabul görürse, yeni bir şehir kurulur ve en az 10 ilçenin kentsel dönüşümünü orada yapabiliriz. Anadolu Yakası’nda da benzer bir yer tespit ettik” dedi. İstanbul’da kentsel dönüşümü bu iki dev ilçe üzerinden yürütmeyi planladıklarını kaydeden Özhaseki “Senede 500 bin konut yenileyeceğiz. Bunun 200-300 bini İstanbul, geri kalanı Anadolu’da olacak. Böylece bina stokunun yüzde %40’ını yenileyeceğiz. Kişi binasını güçlendirmek veya değiştirmek istiyorsa, belediyeye harç-ruhsat gibi bir şey vermeyecek. Belediye bu işe girdiğinde ise can suyu olan parayı sıfır faizle vereceğiz. Yaptık- ça para vermeye de devam edeceğiz” diye konuştu.

Muğla’nın Yatağan İlçesi Gökgedik Mahallesi’nde cam ve seramik sanayiinde hammadde olarak kullanılan “feldispat madeni” çıkarmak için fıstık çamlarının kesilmek istenmesi, köylülerin tepkisine neden oldu. Köylüler, Orman Müdürlüğü tarafından kesilmek üzere işaretlenen 300-400 yıllık fıstık çamı ağaçlarına iş makinelerini yaklaştırmadı. Köylülere Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) üyeleri de destek verdi. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri ise maden aranacak yerin 25 hektardan az olması nedeniyle ÇED raporuna gerek olmadığını ve Orman Bölge Müdürlüğü’nün arazisi içindeki faaliyete müdahale edemeyeceklerini bildirdi.

Yeni çalışmalar ABD, Avrupa ve Çin’deki deniz tuzunda mikroplastik bulunduğunu ve plastik kirliliğin yaygınlaştığını kanıtlıyor. The Guardian’da yayınlanan ve musluk sularındaki plastik kirlilik oranını ele alan haberin ardından, İngiltere, İspanya, Fransa, ABD ve Çin’deki deniz tuzunda da kirlilik tespit edil- di. Araştırmacılar kirliliğin çoğunun mikrofiberlerden ve tek kullanımlık plastik ambalajlardan (plastik su şişesi) kaynaklandığına inanıyor. Birleşmiş Milletler verilerine göre, her yıl 12,7 milyon ton plastik atık okyanuslara giriyor. Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği’nin (BESD-BİR) Biyogüvenlik Kurulu’na hayvan yeminde genetiği değiştirilmiş üç soya ve bir mısır çeşidinin kullanımı için yaptığı izin başvurusu kabul edildi. Greenpeace, Türkiye’de hayvan yeminde izin verilen genetiği değiştirilmiş mısır ve soya türü sayısının 36’ya yükseldiğini belirterek, tavukçuluk endüstrisinin sırada bekleyen 20 GDO çeşidi için daha izin talebi bulunduğunu duyurdu.

İstanbul’da yaşanan fırtına nedeniyle hasar gören tarihi Çengelköy Çınarı’ndan sevindiren haber geldi. Afetten hemen sonra yoğun bakıma alınan 180 yaşındaki Çınar Ağacı filizlenmeye başlayarak, iyileşme sürecine girdi.

İzmir’in Dikili ilçesinde, plajın arkasındaki alana park edilmiş aracının aynalarının kırılmasına sinirlenen bir kişi tarafından çıkarıldığı iddia edilen yangında, 30 dönümlük zeytinlik alan kül oldu.

ABD, Kaliforniya’da eyalet tarihinin en büyük yangın felaketi yaşandı. Onlarca kişinin hayatını kaybettiği yangın nedeniyle binlerce kişi tahliye edildi. Portekiz’in orta ve kuzey bölgelerindeki orman yangınlarında ise hayatını kaybedenlerin sayısı artıyor. Ülkede bu yıl, sadece yaz aylarında 60 yangın yaşandı.

Türkiye’de artık naylon poşetler ücretli satılacak. Atık Yönetmeliği kapsamında naylon poşetler marketlerde ve mağazalarda 1 Ocak 2019’dan itibaren 25 kuruş veya 50 kuruş olacak. Dokuz ülkeden 34 akbaba uzmanı, nesli yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olan küçük akbabalar için Ankara Beypazarı’nda buluştu. Son üç kuşakta küçük akbaba nüfusunun %80’inin yok olduğu belirtilen buluşmada, küçük akbabaların ölümlerinin önüne geçmek için 2022 yılına kadar sürecek çalışmalar ele alındı.

Trabzon’un Tonya ilçesinde, her yıl nisan ayında açan ve Uluslararası Bern Sözleşmesi gereği korunan ince uzun yapraklı “Mavi yıldız” çiçeğinin yetiştiği Kadıralak Yaylası’nın 3. derece doğal SİT alanı olan statüsü “Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım” alanı olarak değiştirildi. Yeni statünün risk oluşturacağını öne süren bölge halkı ve çevreciler, Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu tarafından verilen bu kararın iptali istemiyle Trabzon İdare Mahkemesi’ne dava açtı.

Danıştay, Tekirdağ ve İstanbul’da yapılması planlanan kömürlü termik santral projesinde, Çerkezköy Belediyesi’nin “acele kamulaştırmanın durdurulması” gerekçesiyle açtığı davada yürütmenin durdurulması kararı verdi.

Çevre Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi, yayınladığı raporda, İzmit Körfezi’ndeki canlılarda ve kıyıda kanserojen madde tespit edildiğini duyurdu. İzmit Körfezi’nde canlılarda ve kıyıda yüksek miktarda ağır kanserojen madde olan “poliaromatik hidrokarbon” tespit edildiğini belirten ÇMO Kocaeli Şube Başkanı Sait Ağdacı, “Körfez’den çıkan midye ve balıklar kesinlikle tüketilmemeli” dedi.

Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve büyükşehir belediyesi yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunun nedeni ise Orta Doğu Teknik Üniversitesi kampüsünden geçirilen ikinci yol için yapılan ağaç kesimi. Gerekçede Orman Kanunu’na muhalefet edildiği, kaçak ağaç kesimi ve orman kaçakçılığı yapıldığı ve kamu malına zarar verildiği belirtildi. 9 Eylül günü iş makineleriyle ODTÜ Ormanı’na ait 48 hektar alan yok edilmişti.

Orman Genel Müdürlüğü verilerine göre; Türkiye’de 1 Ocak-21 Eylül tarihleri arasında çıkan 2.004 orman yangınında toplam 9.226 hektarlık orman alanı zarar gördü. Bu yangınlardan sadece 178’i yıldırım düşmesi sonucu oluşurken, geri kalanlar in- sanların ihmali ve dikkatsizliği sonucu meydana geldi.

Bilecik’in Bozüyük ilçesine bağlı Muratdere Köyü sakinleri, açılması planlanan ve ÇED raporu alınan bakır maden ocağı için 211 hektar ormanlık alanda 72 bin ağacın kesilecek olmasına tepki gösterdi. Muratdere Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş tarafından yapılması planlanan tesislerin yerinde, İl Genel Meclisi üyeleri, köylüler ve şirket yetkilileri incelemelerde bulundu. Muratdere Köyü Muhtarı İsmail Kurt, maden ocağı için 72 bin ağacın kesileceğini, yedi-sekiz çeşmenin kurutulacağını söyledi.

Kaynaklar: Gaia Dergi, Sputnik News, BirGün, Cumhuriyet, Sanatatak, Yeşil Gazete, Buğday Derneği, Hürriyet, STGM, Sözcü, Evrensel, Dünya, Bianet,

Haberlerimizden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz?

Döngüsel Ekonomi Şehirler İçin Ne Sunuyor?

Önceki Haber

#Ekoiq 74. Sayısı Çıktı. Peki İçinde Neler Var ?

Sonraki Haber

Diğer Haberler