Birleşmiş Milletler üyesi 193 ülke, 2030 yılına kadar 17 Küresel Hedef üzerinde anlaştı. Üstelik sadece ülke yönetimleri değil, artık özel sektör de bu hedeflere ulaşılmasına katkıda bulunuyor. IMPACT2030, BM, kamu ve özel sektörün işbirliğiyle, insan kaynakları gücünü, çalışan gönüllülüğü programları aracılığıyla hedeflere erişmek için yönlendiren bir girişim olarak kurularak gönüllü çalışanların Küresel Hedefler’i öğrenmelerini ve öğretmelerini kolaylaştıran kaynakları erişime açtı. Üstelik bu yenilikçi atölyeler sadece 60 dakika sürüyor.

 YAZI: Arzu Pınar DEMİREL, Kurucu, Headline PR

İklim değişikliği, aşırı yoksulluk, eşitsizlik ve adaletsizlik… Bu sorunların üstesinden gelebilir miyiz? Biz, her birimiz, sivil halk bir şeyler yapabilir miyiz, ne dersiniz? Bu üç konu tesadüfen seçilmedi. Birleşmiş Milletler (BM) üyesi 193 ülke, 2030 yılına kadar, üç önemli işi başarmak için 17 Küresel Hedef üzerinde anlaştı. Üstelik sadece ülke yönetimleri değil, artık özel sektör de bu hedeflere ulaşılmasına katkıda bulunuyor.

IMPACT2030, BM, kamu ve özel sektörün işbirliğiyle, insan kaynakları gücünü, çalışan gönüllülüğü programları aracılığıyla hedeflere erişmek için yönlendiren bir girişim olarak kuruldu. IMPACT2030’un partneri olan şirketlerin milyonlarca çalışanı, gönüllülük programlarıyla dünyaya katkıda bulunuyor. Amaç dünyada iklim değişikliğinin etkilerini azaltmak, aşırı yoksulluğu sona erdirmek, eşitsizlik ve adaletsizlikle mücadele etmek.
Başarabilir miyiz? Hep birlikte, neden olmasın? Ben, her birimizin dünyayı daha iyi bir yer haline getirebileceğimize ve bu güce sahip olduğumuza inanıyorum. Bundan dolayı IMPACT2030’un Türkiye için Bölgesel Sesi oldum.

Sadece 60 Dakika
BM Genel Kurulu Başkanı Peter Thompson “17 Kalkınma Hedefi başarıyla uygulanırsa, bu gezegen insanlık için sürdürülebilir, güvenli bir yer olacak” diyor. Ancak dünya nüfusunun %90’ının Küresel Hedefler’i bilmediğini de belirtiyor. Dolayısıyla ilk adım bu hedefler konusunda farkındalığı artırmak. IMPACT2030, gönüllü çalışanların Küresel Hedefler’i öğrenmelerini ve öğretmelerini kolaylaştıran kaynakları erişime açtı. Üstelik bu yenilikçi atölyeler sadece 60 dakika sürüyor.

Çalışanlar Küresel Hedefler’i Öğreniyor
Dünyanın ilk sürdürülebilir kalkınma yükseköğrenim müfredatını içeren atölye, çalışanların Küresel Hedefler ile ilgili gönüllü aktiviteler geliştirmelerine ilham veriyor. IMPACT2030, AIM2Flourish ve Medtronic Vakfı işbirliğiyle geliştirilen atölyeyle ilgili bilgilere www. Employees4SDGs.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Çalışanlar Küresel Hedefler’i Öğretiyor
“Dünyanın En Kapsamlı Dersi” olarak çevirebileceğimiz World’s Largest Lesson işbirliğiyle geliştirilen bu atölye de çalışanların milyonlarca genç ve çocuğa, dünyanın geleceğinde etkili olduklarını göstermeleri ve Küresel Hedefler’i öğretmeleri için tasarlanmış. IMPACT2030’un kurucu ortakları Grant Thornton, SAP, The Ritz-Carlton ve TATA Danışmanlık’ın desteğiyle oluşturu- lan kaynaklar www.EmployeesTeachSDGs.com adresinde bulunabilir. Tüm zamanların en çok izlenen TED konuşmasını yapan Sir Ken Robinson, World’s Largest Lesson’ın eğitmeni ve yazarı. Sir Robinson şöyle diyor: “Sadece bir dünyamız var. Gidecek başka bir yerimiz yok. Eğer yaratıcı gücümüzü doğru kullanırsak, başka bir yere ihtiyaç duymayız. Eğer dünyamıza ve birbirimize iyi bakarsak, ihtiyaç duyduğumuz her şeyin burada olduğunu görürüz”. Sadece bir dünyamız var. Ve sadece bir saatimizi ayırarak, gönüllülüğün keyfini ve dünya için kalıcı bir şeyler yapmanın mutluluğunu anlayabiliriz.

Haberlerimizden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz?

Kadınların Eşit Haklara Sahip Olması için 100 Yıl Beklemeyelim!

Önceki Haber

Tasarımda Sürdürülebilirlik Anlayışıyla Değer Yaratmak

Sonraki Haber

Diğer Haberler