Dünyanın en sıcak üç yılı, İskoçya’da elektrikli tasmalara yasak, yeni GDO kararları, Türkiye’nin ilk yerli buğday tohumu…

YAZI: Gözde İVGİN

Beyoğlu Belediyesi, temizlik çalışmalarının daha düzenli yürütülebilmesi için akıllı telefonlara indirilen “Smart Beyoğlu” uygulamasıyla “akıllı çöp toplama” dönemini başlattı. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, vatandaşların akıllı uygulama ile belediyeye bildirim yapabileceğini aktararak, “Böylelikle çöplerin sokağa indirilme süreci kısalmış oluyor. Dar sokaklarda, konteyner olmayan yerlerde çöpün sokakta kalma sürecini kısaltmış oluyoruz” dedi.

İzmir Seferihisar’daki Güneş Enerji Santralı (GES), kurulum aşamasına geldi. Seferihisar Yenilenebilir Enerji Kooperatifi’nin (SEYEKO) kurulmasıyla başlayan süreçte, ilk güneş santralının kurulacağı arazi de belirlendi ve Ulamış Mahallesi’nde yer alan arazi SEYEKO’ya devredildi. Pilot proje olarak Ulamış’ta başlayacak projeyle fotovoltaik modellerden oluşan en az 100 kilovatlık elektrik üretecek güneş tarlası kurulacak.

Birleşmiş Milletler Dünya Meteoroloji Örgütü, 2015, 2016 ve 2017’nin dünyanın en sıcak günlerinin yaşandığı yıllar olduğunu açıkladı.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, güneş enerjili şarj istasyonu dönemini başlattı. İlk etapta iki noktaya konan şarj istasyonları ile vatandaşlar telefonlarını ücretsiz olarak şarj edebilecek.

Binlerce insanın destek verdiği kampanya sonucu, İskoçya’da köpeklerde elektrik şoku veren tasmaların kullanımı yasaklanacak.

İstanbul’da geridönüşüme kazandırılan atıklar, istanbulkart’a kredi olarak yüklenecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçireceği “Akıllı Mobil Atık Aktarm Otomatı” projesi kapsamında; metal ve plastik atıkları geridönüşüme kazandırmak için şehrin farklı noktalarına 100 mobil atık otomatı yerleştirilmesi planlanıyor.

Dünya Ekonomik Forumu öncesinde “Çalışmayı ödüllendir, zenginliği değil” adlı raporunu açıklayan İngiliz yardım kuruluşu Oxfam, dünyanın en varlıklı %1’lik kesiminin geçen yıl yaratılan küresel servetin %82’sine sahip olduğunu, ancak nüfusun en yoksul %50’sini oluşturan 3,7 milyar kişinin bu pastadan hiçbir pay alamadığını açıkladı.

İsviçre, ıstakozların da acı çektiği gerçeğini kabul ederek, hayvan hakları kapsamında düzenlenen kapsamlı bir reformun parçası olarak, lokantalarda ıstakozların canlı olarak kaynar suya atılarak haşlanmasını yasakladı.

İsveç’te bir hayvanat bahçesi, altı yıl içinde tamamen sağlıklı dokuz aslan yavrusunu öldürdüğünü açıkladı. Hayvanat bahçesinin müdürü ise bakımın pahalı olması durumunda bu tür uygulamaların “normal” olduğunu söyledi.

Biyogüvenlik Kurulu, Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar (GDO) hakkında yeni kararlar aldı. Kurul, iki mısır ve bir soya geninin yem amaçlı ithalatına ilişkin ithalat başvurusunu kabul ederken, 10 pamuk ve dört kolza (kanola) geninin ithalatına ilişkin başvurunun geri çekilmesini onayladı.

İstanbul Teknik Üniversitesi, yaz saati uygulamasının birinci yıl sonuçlarını raporlaştırdı. Rapordan derlenen bilgilere göre, uygulama döneminde elektrik tüketiminde yaz saati uygulamasıyla sağlanan toplam tasarruf 1 milyar 308 milyon 297 bin kilovatsaat olarak hesaplandı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Dr. Oğuz Can, güneş panelleri konusunda ciddi çalışmalar yürüttüklerini belirterek, Türkiye’de şu anda çatılardaki güneş paneli uygulamalarında 140 MW kurulu güç bulunduğunu söyledi.

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından alınan kararla elektrik faturalarına bu yıl içinde yansıyacak olan zammın büyük bölümünün enerji maliyetinden değil, dağıtım bedelinden kaynaklandığını açıkladı. Yeni elektrik tarifelerine göre meskenlerin, elektriği %8,8 zamlı kullanacaklarına dikkat çekilen açıklamada, “2018 yılında başka zam yapılmasa bile yalnızca konutların kullandığı elektrik üzerinden 2,3 milyar TL fazladan tahsilat yapılacak” denildi.

Geçen yıl 42.978’i İstanbul Boğazı, 44.615’i Çanakkale Boğazı’ndan olmak üzere toplam 87.593 gemi geçti. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın verdiği bilgiye göre, iki boğazı geçiş güzergahı olarak kullanan 87.593 geminin 13.732’sini LNG, LPG ve ham petrol tankerleri oluşturdu.

Adalet Bakanlığı’nca hazırlanan kanun tasarısı taslağı torba taslağa dönüştürüldü. Kanun tasarısı taslağına göre sahipli veya sahipsiz hayvanlara işkence yapan, öldürenler 4,5 yıl, nesli yok olma tehlikesi altında olan hayvanları öldürenler yedi yıla kadar hapse mahkum edilecek.

Türkiye Mimar ve Mühendisler Odası (TMMOB) tarafından hazırlanan İstanbul Asbest Raporu, kentlilerin birinci derece kanser yapıcı özelliği bulunan asbest maddesine maruz kaldığını ortaya koydu. Rapora göre, kentte yıkım öncesi asbest denetimi yapan sadece yedi ilçe belediyesi bulunuyor. Bağcılar, Şişli, Kadıköy, Beşiktaş, Ataşehir, Kadıköy, Maltepe, Tuzla ilçeleri dışında yıkım öncesi asbest denetimi yapılmadığı için, bakım, onarım, güçlendirme ve yıkım işlerinde çalışanlar, aileleri ve komşuları bilmeden ciddi boyutta asbeste maruz kalıyor.

Antalya’nın Kaş Orman İşletme Müdürlüğü’ne bağlı Gömbe ve Sütleğen Orman Bölge Şeflikleri sınırlarında çalışan kadın işçiler, nesli tükenme tehlikesi altındaki sedir ağaçlarının kozalaklarından elde ettikleri tohumları dağlık arazilere saçarak, yeni sedir filizlerine dönüştürüyor. Kadınlar sedir ağaçlarına tırmanarak önce kozalakları topluyor. Bu kozalakları suyla ıslatarak bir gece bekletiyor, gece soğukta çatlayan kozalakları ertesi gün elleriyle parçalayıp içlerindeki tohumları çıkartıyorlar. Son olarak çıkartılan bu tohumları Toroslar’ın yamaçlarında araziye serpiyorlar. Tohumlar ortalama bir yıl sonra fidana dönüşecek.

Türkiye’nin ilk yerli buğday tohumu “Sorgül” Mardin’de toprağa ekildi. Sorgül, Mezopotamya’nın en eski durum buğday tohumu olarak biliniyor. Bitkisinin boyu 140 cm’yi buluyor ve bu yüzden çok değerli.

İsviçreli sigorta şirketi Swiss Re’nin araştırmasına göre, doğal felaketlerin yol açtığı zararın bilançosu bir önceki yıla oranla bu yıl %63 arttı. Doğal felaketlerin bilançosu 306 milyar dolar oldu.

Balıkesir Üniversitesi Öğrenci Topluluğu üyeleri, kendi ürettikleri 3D yazıcı ile yaptıkları “Solar Ağaç”ı, yakın zamanda Türkiye’nin birçok noktasında kullanıma sunmayı hedefliyor. Öğrenciler tarafından geliştirilen Solar Ağaç, güneş enerjisini elektrik enerjisine çevirip aynı zamanda modem hizmeti verecek. Solar Ağaç, 5 metre yüksekliğinde olacak. Dalların arasındaki mesafe de yine 5 metre. Solar Ağaç ile1 KW elektrik üretilmesi hedefleniyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ülkesinde yer alan nükleer santralları kapatamayacağını açıkladı. France2 kanalında katıldığı canlı yayında, enerji konusuna değinen Macron, nükleer santralları kapatmanın ülkesinin çıkarına olmadığını belirtti. Macron, yenilenebilir enerjinin kesintili enerji olduğunu söyledi. Fransa, faaliyette olan 58 reaktör ile ABD’den sonra en fazla nükleer enerji üreten ikinci ülke konumunda bulunuyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından hazırlanan Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı (2017-2023) Yüksek Planlama Kurulu tarafından kabul edildi. Plana göre, otomobillerin şehir merkezlerine girişini sınırlayan caydırıcı önlemler alınacak, park ücretinin şehir trafiğinin yoğun olduğu bölgelerde pahalı, sakin olduğu yerlerde ise nispeten ucuz olduğu düzenlemeler yapılacak. Toplam altı kategoride 55 eylem planı ile 2023 yılında Türkiye’nin birincil enerji tüketiminin %14 azaltılması hedefi planda yer aldı.

Polonya’da bir çiftlikten kaçan inek, tarihi Bialowieza Ormanı’nda yaşayan bizon sürüsüne katıldı. 2017 sonbaharında sürüye katılan ineğin kışı sürüyle birlikte geçirerek hayatta kalmayı başardığı ortaya çıktı. “Özgürlüğüne düşkün” inek, Kasım ayında 50 üyeli bir sürü içinde ornitolog Adam Zbyryt tarafından fark edilmişti.

Haberlerimizden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz?

Blockchain Sürdürülebilirlik Çarkını Döndürebilir mi?

Önceki Haber

#Ekoiq Kitap Önerileri

Sonraki Haber

Diğer Haberler