Eskişehir Çevre ve Yaşam Platformu (ESÇEP), 22 ve 23 Eylül 2018 tarihlerinde kömürlü termik santral tehdidiyle karşı karşıya olan Eskişehir’de bir dizi etkinlikle ‘Çevre Şenliği’ düzenliyor.

Çevre Şenliği için farklı şehir ve ülkelerden konuşmacılar, iklim ve enerji uzmanları, yerel hareket ve sivil toplum temsilcilerini Eskişehir’e davet eden ESÇEP, tüm Eskişehir halkını hem tanışmak hem de son bir yıldır verilen çevre mücadelesi hakkında konuşmak için hafta sonu boyunca sürecek etkinliklere çağırıyor.

Cumartesi ve Pazar günleri devam edecek etkinliklerde, konusunun uzmanı birçok kişiyi dinleme imkânı bulunuyor. Şenlik kapsamında, özellikle son romanlarında çevre konusunu edebiyata taşıyan yazar Buket Uzuner ‘ekokurgu’ üzerine konuşurken, iklim krizinin Türkiye gündemine taşınmasına öncülük eden gazeteci-yazar ve radyo programcısı Ömer Madra iklim değişikliğinin küresel boyutunu anlatacak. Ayrıca şenlik, dünya çapında iklim değişikliği hakkındaki gelişmeleri takip eden Climate Tracker’ın (İklim Takipçileri) Almanya’daki kampanya sorumlularından Arthur Wyns’i de konuk edecek ve böylece kömür karşıtı mücadelenin küresel örneklerine de yer verilecek.

22 Eylül Cumartesi günü konferans ve konuşmaların gerçekleşeceği şenlikte, 23 Eylül Pazar günü ise Haller Gençlik Merkezi Parkı’nda interaktif açık hava etkinlikleri, atölye ve oyunlar gerçekleşecek.

Eskişehir Çevre ve Yaşam Platformu sözcüsü Selim Kurnaz tüm Eskişehir halkını Çevre Şenliği’ne beklediklerini ifade etti ve termik santral karşıtı mücadele için dayanışma çağrısında bulundu: “Emeklerimizle güzelleştirdiğimiz Eskişehir’in kömürlü termik santralla kirlenmemesi için toplanırken, Çan Termik Santralı’nda geçtiğimiz gün meydana gelen kazanın üzüntüsünü de yaşıyoruz. Tüm etkilerinin yanı sıra kazalarla da gündeme gelen kömürlü termik santralların bir fazlasını ne Eskişehir’de ne Türkiye’nin başka bir yerinde istemediğimizi hatırlatırken sizleri de Eskişehir’le dayanışmaya bekliyoruz”.

Etkinlik programı:

22 Eylül Cumartesi, Yer: Haller Gençlik Merkezi Konferans Salonu

10.00-10.30 Açılış konuşması

10.30-11.30 Buket Uzuner – Edebiyat ve çevre; Dünyanın Nefesi HAVA

11.30-12.30 Ömer Madra – İklim krizi

12.30-13.30 Öğlen Yemeği Arası

13.30-15.30 -Kardelen Afrodit Adsal – Artur Wyns – Deniz Selkan Polatkan Avrupa’da Enerji Dönüşümü, Moderatör: Ümit Şahin

15.30-15.45 Kahve Arası

15.45-16.45 Özgür Gürbüz, Gamze Varol, Barış Doğru – Kömür Mücadelesi ve İklim Krizi

16.45-17.00 Kahve arası

17.00-18.00 Nezahat Akişli, İsmail Atal, Süheyla Doğan, Mustafa Tuncaeli – Yerel Hareketler ve Kazanımlar

18.00-19.00 ESÇEP- Eskişehir’de kömür

23 Eylül Pazar, Yer: Haller Gençlik Merkezi Parkı

Başlangıç 11.30 / Bitiş 14.00

Açılış Oyunu (Ice breaker) – (Eski Tiyatro Grubu)

Atölyeler ve Oyunlar:

VelESBİD Derneği – Bir Tur Versene

LARPES – Rol Yapma Oyunu

Ekolojik Yaşam Topluluğu (tohum topu, kompost, sabun) Atölyesi

Yeryüzü Derneği – Haller Kuşu (15 Kişi)

Yeryüzü Derneği – Renkli Hayvanlar (15 Kişi)

Greenpeace – Çocuklar için Hayvan Hakları Atölyesi

Greenpeace – Çocuklar için Geri Dönüşüm Atölyesi

14:00-14:30 | Soytarı Tiyatro MiniDisko

14:30-15:30 | Oldcity Afrikalı Dans Grubu ve Müzik Grubu (İnsan Kaynağını
Geliştirme Vakfı-Eskişehir)

Haberlerimizden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz?

Bilinçli Farklındalık (Mindfulness) Gezegene de Fayda Sağlıyor

Önceki Haber

Tahrip Edilen Ekosistemin Can Suyu: Ekolojik Restorasyon

Sonraki Haber

Diğer Haberler