Yeryüzü Derneği, Kent Bahçeleri Projesi ile dokuz yıldır İstanbul’u batısından doğusuna bahçeler ile donattı. Derneğin bu yılki kent bahçeciliği şenliği 14 Nisan’da Kuleli Emek Mahallesi’nde gerçekleşecek. Şenliğe katılmak için başvurular başladı.

Şehirde yaşarken doğayla iç içe olmak mümkün mü? Tabii ki… Kentliler de temiz toprakla haşır neşir olabilir. En az bir ailenin sebze-meyve ihtiyacının önemli bölümünü karşılamak amacıyla şehirde oluşturulan ekolojik üretim alanları olan kent bahçeleri, evinin önünde, terasında, balkonunda, arka bahçesinde toprak bulan herkes için var.

Bundan 100 yıl öncesinde insanlar, beslenme ve gıda ihtiyaçlarını yaşadıkları kentin çevresinden karşılıyor ve yerel çeşitleri tüketiyorlardı. Son yıllarda yiyecek üretimi kentten uzaklaştı ve farklı şehirleri de aşarak farklı ülkelerden bizlere ulaşan gıda ürünleri tüketilmeye başlandı. Bu durum da karbon ayakizinin artması, nakliye ve ulaşım sonucu artan maliyet döngüsünü beraberinde getirdi.

İnsanlar Gıdayla Bağ Kuruyor

Kent bahçeciliği bir ailenin, bir apartmanı paylaşanların ya da bir mahallede yaşayan kişilerin ortak bir bahçe, teras veya balkonlarında tercihen atalık (doğal) tohumlarla, hormon ve kimyasal böcek öldürücü gibi zehirli girdiler katılmadan yapılan üretimle gerçekleşiyor. İnsanlar kent bahçeleri ile insan-doğa ilişkisinde önemli bir adım olan kendi yiyeceğini kendi üretme ve gıdayla bağ kurma deneyimini keyifle yaşama imkanına sahip olabiliyor.

Yeryüzü Derneği, Kent Bahçeleri Projesi ile dokuz yıldır İstanbul’u batısından doğusuna bahçeler ile donattı. Dünyanın bütün büyük metropollerinde, Londra’dan Pekin’e, Moskova’dan Havana’ya, kentliler tıpkı İstanbulluların yaptığı gibi kent bahçelerinde kendi sebzelerini yetiştiriyorlar.

Atalık Tohumları Ücretsiz Dağıtıyoruz

Yeryüzü Derneği evinin önünde, terasında, balkonunda, arka bahçesinde toprak bulan her İstanbulluyla birlikte, kol kola ve dayanışma içinde kent bahçeleri kuruyor. Kent bahçelerini teşvik etmek üzere atalık tohumları ücretsiz dağıtıyor. Bu şahane tohumları toprakla ilk defa buluşturmak isteyen herkese ücretsiz eğitim veriyor. Böylece şehrin betonundan usanmış, hormonlu binalar arasında sıkışmış kentliler bir nebze olsun toprağa dokunuyor, nefes alıyor ve mutlu oluyor.

Bu yıl siz de şenliğe davetlisiniz. 14 Nisan’da Kuleli Emek Mahallesi’nde gerçekleşecek olan şenliğe katılmak için yapmanız gereken tek şey, bir başvuru formu doldurmak. Hemen sonrasında Yeryüzü Derneği’nin gönüllüleri size ulaşacak ve detayları anlatacaklar.

Başvuru için www.yeryuzudernegi.org adresine bakabilir ya da [email protected] e-posta adresine yazabilirsiniz.

Haberlerimizden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz?

 Karbonun Sosyal Bedeli

Önceki Haber

 Sürdürülebilirlik Uygulamaları ile Rekabet Avantajı Sağlamak Mümkün mü?

Sonraki Haber

Diğer Haberler