Haberler Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali 9-13 Ekim’de, “Sıfır Gelecek”ten İklim Grevi Çağrısı, Kuzey Kutbu’na Türkiye’den İlk Bilimsel Sefer

 11. Kalkınma Planı ve Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Bandırma Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gökhan Orhan, 11. Kalkınma Planı’nı Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları bağlamında değerlendirdi.

 Yaşanabilir Kentler Sibel Bülay: 2019 BM Üst Düzey Siyasi Forumu

16. İstanbul Bienali: “Yedinci Kıta” ve Antroposen İKSV tarafından, Koç Holding sponsorluğunda düzenlenen 16. İstan­bul Bienali, bu yıl 14 Eylül-10 Kasım 2019 tarihleri arasında “Yedinci Kıta” başlığıyla, çevre sorunları etrafında gerçekleştiriliyor.

Yaratıcı Çözümler için Bir Arada! Connect for Creativity projesi kapsamında gerçekleştirilen etkinlikle­ri, yaratıcı platformları ve bunların iklim değişikliği ile sürdürülebilir kalkınma alanlarına etkilerini British Council Sanat Müdürü Cansu Ataman Bilgiç ve ATÖLYE Etkinlik ve Proje Yöneticisi Emre Erbirer ile konuştuk.

Temiz Suya “Eriştiren” 3 İnovasyon  Suya erişim kamu sağlığının temelini oluşturuyor. Ancak dünyada 844 milyon insan bundan yoksun. Son aylarda dikkat çeken üç inovatif çö­züm sudaki mikro plastikleri ayrıştırmaya, güneş enerjisi kullanarak temiz su elde etmeye odaklanıyor.

Sürdürülebilir Tüketim Ahu Ergen: Yeşil Davranışı Normalleştirmek

“İyi bir Toplum” için Sürdürülebilir Uygulamalar Allianz Türkiye, GRI standartlarındaki üçüncü sürdürülebilirlik rapo­runu yayınladı. Şirket, 2018 yılında Çevre ve Farklılıkları Gözetme olmak üzere iki çalışma grubu kurdu. Uyguladığı programlarla top­lumsal gelişime katkıda bulundu.

Okyanus Koruma Alanları ve Kayıp Şehir Örneği Orta Atlantik Sırtı’nda geçmişi 120 bin yıla dayanan Kayıp Şehir, hid­rotermal bacalardan oluşan kompleks bir deniz tabanı ekosistemine sahip ve gezegenin hiçbir yerinde bulunmayan muhteşem varlıklara ev sahipliği yapıyor.

DOSYA: Sürdürülebilir Kalkınmaya Tümevarımla Ulaşmak Geçtiğimiz yerel seçimlerde Türkiye’nin beş büyük ilinden dördün­de direksiyona geçen yeni yönetimlerin aşağıdan yukarıya, katılımcı tarzda inşa edecekleri bir sürdürülebilir kalkınma yolu önümüzde du­ruyor. Uzun süredir ısrar edilen benmerkezci yaklaşımın tersini yap­mak bile önemli mesafeler kat ettirebilir bize: Katılımcılık ve şeffaflık, paydaşları ve uzmanları sürece katma… Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınmasının yolu belki de tümdengelimden değil tümevarımdan geçiyordur…

“Bireysel İklim Sigortası Ürünü Hazırlıyoruz” Sompo Sigorta Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yar­dımcısı Özer Şimşek, büyük önem verdiklerini ifade ettiği Yerküreye Saygı projesini anlattı ve Ekim ayında bireysel iklim sigortasını sunmaya hazırlandıklarını açıkladı.

Son Buzul Erimeden Prof. M. Levent Kurnaz: Orman Yangınlarındaki Artış

Yeni Fikirler İzmir’den Doğuyor  Greentech İzmir, kurumsal aktörlerle yeşil teknoloji start-up’larını İzmir’de bir araya getiriyor. Etkinliğin dü­zenleyicilerinden İZKA (İzmir Kalkınma Ajansı) ile Gre­entech İzmir’in hedeflerini konuştuk…

Katılımcı ve Bütüncül bir “KORU”ma Projesi Kültürel Mirası Koruma Derneği’nin (KMKD) yürüttü­ğü Kapasite Geliştirme (KORU) Projesi’ni KMKD Proje Yöneticisi Çağla Parlak, Kültürel Miras ve Kapasite Geliş­tirme Yöneticisi Dr. Banu Pekol ile Eğitim Koordinatörü Sena Kayasü’den dinledik.

Sürdürülebilirlik Akademisi’nden Gıda Sisteminin En Acil Sorunlarına Yeni Çözümler, Sürdürülebilir Gıda Platformu Yeni Üyeleri ile Büyümeye Devam Ediyor

“Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları, Çalışmalarımızın Sağlamasıdır” “Pozitif Etki Planı” başlığı altında devam ettikleri sürdürü­lebilirlik çalışmalarının yeni çıktılarını, Anadolu Efes Bira Grubu Başkanı ve CEO’su Can Çaka ile konuştuk.

Doğa ve Toplum için “Fark Yaratanlar” Sabancı Vakfı’nın, 2009’dan bu yana desteklediği “Fark Yaratanlar” programı, 10. sezonunu tamamladı. Bu se­zonun, biri Bilecik’te biri de Burdur’da dönüşüme omuz veren iki fark yaratanı Bedriye Berber Engin ve Öztürk Sarıca’nın hikayelerini kendilerinden dinledik…

“Her Ağacı Tek Tek Savunacağız”  Çanakkale’de Kaz Dağları Kirazlı mevkiinde, Kanadalı Ala­mos Gold şirketi tarafından yapılmak istenen altın ve gümüş madenciliğine karşı başlayan direniş süresiz bir “Su ve Vicdan Nöbeti”ne dönüştü.

Sürdürülebilir Kalkınma Gülin Yücel: Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nde Neredeyiz? – IV

Veri-Analiz Gökçe Vahapoğlu Şahin: En Büyük Şirketler İklim Değişikliğini Fırsat Olarak Görüyor, İklim Değişikliği ile Mücadelenin Ekonomiye Katkısı, Tüm Yenilenebilir Enerji Teknolojilerinin Maliyetleri Düştü, Akıllı Enerji Sayesinde Daha Az ile Daha Çok Üretmek

“Yokoluş”a İsyan! Türkiye’de adı Yokoluş İsyanı olarak geçen Extinction Rebel­lion, 2018 yılında İngiltere’de başlatılmış şiddet içermeyen bir sivil itaatsizlik hareketi. Yokoluş İsyanı’ndan İren Bıçakçı ile oluşumun nasıl başladığını ve neyi amaçladıklarını konuştuk.

Kıyıdan Köşeden Özgür Öztürk: İklim Kriziyle Mücadelede Arazi Kullanımını Fırsata Çevirmek

Z Kuşağı Geleceğe Hazır mı?  Telefonla haşır neşir olmasına rağmen yalnızca onunla mutlu olmayan bir nesil aslında Z kuşağı; yüz yüze iletişimi, paylaşımda bulunmayı, öğrenmeyi ve üretmeyi oldukça değerli görüyorlar. Yalnızca yol gösterilmeye ihtiyaçları var.

Gözümüzden Kaçmayanlar Gözde İvgin: 2018’de öldürülen yaşam savunucuları; Alaska’da sıcaklık rekoru; Brezilya’da korkutan arı ölümleri…

Kitap Yarının Bahçe Kentleri, Alıç Ağacının Gölgesinde Anadolu Bozkırları, Water Resources of Turkey (Türkiye’nin Su Kaynakları)

Haberlerimizden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz?

Bir Şirket 3,3 Milyon Metrik Ton CO2’yi Sıfırlayabilir mi?

Önceki Haber

Timberland’den 5 Yılda 50 Milyon Ağaç Taahhüdü

Sonraki Haber

Diğer Haberler