“İklim Konusunda Harekete Kendimizden Başlamalıyız”

Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Levent Kurnaz’ın yeni kitabı, “Son Buzul Erimeden-İklim Değişikliği Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey” başlığıyla okuyucuyla buluştu.

İklim Dirençli ve Sürdürülebilir Su Yönetimi

Su kaynaklarının iklim dirençliliği göz önüne alınarak, sürdürülebilir şekilde yönetilmesi dünyanın büyük bölümü için hayati önemde.

Daha Güçlü Tarım için Üretici Pazarları!Üretici pazarları gıda ürünlerinin en kısa yoldan tüketicilerle buluşmasını hedef alıyor. Bunların kurulması ve denetlenmesi de yasaya göre belediyelerin sorumluluğu altında. Greenpeace Akdeniz’in “Çiftçileri Koru Tarımı Kurtar” başlıklı projesi de belediyelere bunu hatırlatıyor ve tüketicileri belediyelerinden üretici pazarı talep etmeye çağırıyor!

Kadıköy’de Çocukların Mottosu “Hareket” Oldu!

Allianz Türkiye, İstanbul’daki ilk Allianz Motto Hareket Şenliği’ni Kadıköy Belediyesi işbirliğiyle düzenledi. Şenliğe 4-12 yaş arasında yaklaşık 500 çocuk katıldı.

C40: Küresel İklim Acil Durumunu Tanıyın

Dünyanın dört bir yanından belediye başkanları, Ekim ayında Kopenhag’da gerçekleştirilen C40 Dünya Belediye Başkanları Zirvesi’nde Küresel Yeşil Yeni Düzen’i desteklediklerini ve iklim acil durumunu resmen tanıdıklarını açıkladı.

Greta’dan Sonra İklim Eyleminin Geleceği!

Sanayi dönemi öncesine göre şimdiden 1 derece ısınan dünyamız, tüm bilim insanları tarafından tehlikeli limit kabul edilen 1,5 derece seviyesine doğru hızla ilerliyor. BM Genel Sekreteri’nin davetiyle New York’taki İklim Eylemi Zirvesi’ne katılan devletler bir kez daha sınıfta kalmış görünüyor. Greta Thunberg ve arkadaşları ise milyonlarca insanı iklim eylemi talep etmek için sokağa çıkarmayı başarmış durumda. İklim eyleminin geleceğini, kısa vadeli “ulusal” çıkarlardan ve başlarını soktukları kumdan çıkaramayan politik liderler değil, geleceğin sahipleri belirleyecek gibi…

Yeşil Hareket İçinde Yeni Bir Soluk
 

Eylül ayının son günlerinde, Türkiye yeşil hareketi içinden çok sayıda kurum ve kişinin katılımıyla Yeşiller Meclisi’nin kurulduğu ilan edildi. Yeşiller Meclisi kurucu üyelerinden Koray Doğan Urbarlı gündemlerini anlatıyor.

İklim Değişikliği İle Mücadele Küresel Ekonomiye Yardımcı Olabilir

UNCTAD tarafından yeni yayımlanan rapor, iklim değişikliğiyle mücadele için gerekli yeni bir yatırım dalgasının ek gelir ve istihdam alanları yaratacağını, küresel bir makroekonomik toparlanmaya etkisi olacağını iddia ediyor.

Yeni Nesil Finlandiya Eğitim Sistemi ve Köy Enstitüleri

Köy Enstitüleri ve Finlandiya eğitim sisteminde müfredat, yalnızca teorik bilgileri içerecek şekilde değil, gerçek hayat becerilerini kapsayacak şekilde tasarlandı.

IPCC: Emisyonlar Azaltılmazsa Okyanuslar 10 Kat Hızlı Yükselecek

IPCC’nin yeni yayımladığı “Değişen İklimde Okyanuslar ve Kriyosfer” raporuna göre emisyonlar azaltılmazsa okyanuslar 2100 yılı itibarıyla geçen yüzyıla göre 10 kat hızlı yükselecek.

2050’de İklim Krizi: Şehirler Eyleme Geçip Devletler Geçmezse Ne Olur?

The Guardian’dan John Vidal’ın yazısı bir yandan bir iklim distopyasını anımsatırken, öte yandan 30 yıl içerisinde nasıl şehirlerde yaşayabileceğimize dair çok da uzak olmayan, olası bir gelecek resmi çiziyor.

“Buzullar ve Permafrost Üzerine Yeteri Kadar Konuşmuyoruz”

2007 yılında yayımlanan dördüncü IPCC raporunun “Gıda, Lif ve Orman Ürünleri” bölümünün başyazarlarından, Danimarka Teknik Üniversitesi Su Kaynakları Ulusal Enstitüsü Onursal Profesörü Keith Brander, küresel iklim grevinden umutlu olduğunu ve fosil yakıt sektörüne olan desteklerin acilen kesilmesi gerektiğini söylüyor.

Temiz Gelecek için Temiz Ürünler!Temiz Gelecek Derneği (TEGEL), doğa dostu, ekolojik, adil ve sürdürülebilirlik odağı ile üretilmiş ürünler konusunda farkındalık yaratmayı ve bu ürünlerin kullanıcılar tarafından erişilebilirliğini artırmayı hedefliyor.

Bira Operasyonlarına Yapay Zeka ile Sürdürülebilir Çözüm

Pubinno, su ve çaydan sonra dünya dünyanın en çok tüketilen üçüncü içeceği olan biranın satış-servis ağına odaklanmış, yapay zeka tabanlı akıllı bira muslukları üretiyor.

İlham Veren, Güçlendiren, Harekete Geçiren Belgeseller!

Bu yıl 21-24 Kasım tarihlerinde Salt Beyoğlu ve Fransız Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali (SYFF) seçkisinde yer alan belgeseller bizi güçlendirip harekete geçmeye davet ediyor.

Haberlerimizden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz?

Bu Son Şansımız Mı?

Önceki Haber

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali 21-24 Kasım’da!

Sonraki Haber

Diğer Haberler