Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali (SYFF), 2008 yılından bu yana sürdürülebilirlik kavramının ve birbiriyle etkileşim içinde olan sistemik sorunların daha iyi anlaşılması amacıyla dünyanın farklı bölgelerinden topladığı hikayelerle ilham veriyor.

İnsanların birbirleri ve gezegenin döngüleriyle uyumlu yaşayabileceğini düşünenlerin bir araya geldiği buluşma olan Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali (SYFF) bu sene 21-24 Kasım tarihlerinde Salt Beyoğlu ve Fransız Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. Sürdürülebilirlik kavramının doğru anlaşılması ve toplumda farkındalığın artması amacıyla 2008’de yola çıkan SYFF; aslolanın yaşamın sürdürülebilirliği olduğu vurgusu ile 12 yıldır ilham kaynağı ve dayanak noktası olmaya devam ediyor.

Bireysel, sosyokültürel ve organizasyonel dönüşüm için katalizör olabilecek belgesellerden oluşan seçkisi ile SYFF, küresel sorunların kaynağına odaklanıyor, gerek çelerinin anlaşılmasına ışık tutuyor, gerçek ihtiyaçların tanımlanması ve karşılanabilmesi için yaratıcı çözümler sunuyor. Aynı zamanda, giderek daha karmaşık ve görünmez hale gelen ilişkileri görünür kılarken kendimizle, birbirimizle ve gezegenle ilişkilerimizi onarmaya davet ediyor.

Dünyanın birçok ülkesinden iklim de- ğişikliği, sosyal girişimcilik, bir insan hakkı olarak barınma ve konut, top- lumsal dönüşüm, yerel ekonomi, sürdürülebilir ormancılık, turizm, çocuk işçiliği, sürdürülebilir üretim, sorumlu tedarik zinciri, barış gibi pek çok konuyu bütüncül bir bakış açısıyla aktaran film gösterimlerinin ücretsiz olduğu festivalde, filmlerin yanı sıra film içe- rikleriyle alakalı konularda ilham veren konuşmacılar, müzisyenler/ performanslar yer alacak.

SYFF, festivalin yanı sıra Surdurulebiliryasam.tv ile işbirliği yaparak film seçkisinin toplumun geniş kesimlerine ulaşmasını sağlıyor. Surdurulebiliryasam.tv, festivalin ardından sivil toplum kuruluşlarının, yerel yönetimlerin, eğitim kurumlarının ve şirketlerin faydalanabileceği şekilde SYFF seçkisiyle etkinliklere içerik sağlıyor.

SYFF2019 Seçkisinden…

Sofra/Soufra

Yönetmen: Thomas A. Morgan, Lübnan, ABD, 2017, 73

Tüm olumsuz koşullara rağmen kurduğu başarılı yemek firması Soufra ile kendisinin
ve birlikte çalıştığı mülteci kadınların kaderini değiştirmesine tanıklık ettiğimiz, yaşamının tümünü Lübnan, Güney Beyrut’da bulunan Burj El Barajneh mülteci kampında geçirmiş olan sosyal girişimci Mariam’ın sıra dışı ve ilham verici hikayesi anlatılıyor.

Cesur Barış/A Bold Peace

Yönetmen: Matthew Eddy ve Michael Dreiling, Kosta Rika, ABD, 2016, 102’

Yaklaşık 68 yıl önce dünyada ordusunu lağveden en büyük ülke olarak kaynaklarını eğitime ve sağlığa ayıran, Mutluluk Endeksi’nde bir numara olan Kosta Rika örneği ile mutluluğun, sağlığın ve bir savunma politikası olarak pasif direnişin gerçek değeri inceleniyor.

Görünmeyen Eller/Invisible Hands

Yönetmen: Shraysi Tandon, Hindistan, Meksika, Endonezya, ABD, 2018, 87’

Altı ülkede çekilen, her gün
satın aldığımız ürünleri üreten çocukların hikayeleri üzerinden şirketlerin tedarik zincirlerindeki çocuk işçiliği ve kaçakçılığı, diğer bir deyişle günümüzün modern kölelik sistemi araştırılıyor.

Ütopyaya Dönüş/Utopia Revisited

Yönetmen: Kurt Langbein, Avusturya, 2018, 91’

Dayanışmanın, adil bir yaşamın, doğayı korumanın, paylaşım ve işbirliğinin konu edildiği, sınırsız büyüme yerine aşırı olmayan ölçülü bir ekonominin mümkün olduğunu kanıtlayan dört örnek model inceleniyor.

 

Haberlerimizden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz?

EKOIQ 85. Sayı: Greta’dan Sonra İklim Eyleminin Geleceği

Önceki Haber

Greta’dan Sonra İklim Eyleminin Geleceği!

Sonraki Haber

Diğer Haberler