UNDP, WHO ve diğer BM ajansları ile iş birliği içinde, sağlık sistemlerindeki en acil gereksinimleri karşılamak için hükümetler ile birlikte çalışıyor ve dünyanın dört bir yanından ülkelerin bu krizi atlatması için ihtiyaçlarına yanıt vermeye hazır.

UNDP Avrupa ve BDT Bölge Direktörü Mirjana Spoljaric Egger yaptığı açıklamada, “Krize karşı koymaları, etkisini değerlendirmeleri, erkenden düze çıkarak ilerlemelerine devam etmeleri ve uzun vadeli kalkınma yanıtları için ülkelere destek vermeye hazırız.” dedi. 

Yeni Ufuklar COVID-19 Özel Yayınları başladı

UNDP Türkiye İyi Niyet Elçisi Mert Fırat ve Boğaziçi Üniversitesi’nden İklim ve Doğa Bilimci Prof. Dr. Levent Kurnaz, 26 Mart’ta UNDP Türkiye Instagram hesabından yapılan canlı yayında COVID-19 salgınının iklim krizi ve sürdürülebilir kalkınma ile bağlantısını ele aldı. Canlı yayını kaçıranlar ise YouTube ve IGTV‘den izleyebilir.

Yeni Ufuklar COVID-19 Özel Yayınları ilerleyen günlerde de devam edecek. Gelecek programı buradan takip edebilirsiniz.

 

 

 

 

Güncel UNDP Çalışmalarından Kısalar

  • UNDP Türkiye ve TBWA\FORGOOD tarafından, 25 Ekim 2019 tarihinde düzenlenen Sosyal Fayda Zirvesi 2019 İstanbul Buluşmasının tüm ilham verici sohbetleri bu kitapçıkta.İyiliğe giden en kısa yol hakkında konuşulan buluşmayı baştan sona Youtube kanalından da izleyebilir veya Devents adlı podcast kanalından dinleyebilirsiniz.
  • UNDP’nin yayımladığı yeni Toplumsal Cinsiyet Sosyal Normları Endeksi’ne göre dünyada kadın ve erkeklerin hemen hemen %90’ı kadınlara karşı önyargılı.
  • Birleşmiş Milletler GEF Küçük Destek Programı (SGP) tarafından desteklenen ve dört yıl önce başlatılan “Bigadiç Sepeti” projesinde sürdürülebilir tarım ve biyoçeşitliliğin korunması alanlarında olumlu sonuçlar alınmaya başlandı.
  • Koronavirüs salgını nedeniyle ortaya çıkan problemlere çözümler üretmek misyonuyla yapılan Coronathon Türkiye’de 12 proje ödüle layık görüldü.UNDP Türkiye Hızlandırıcı Laboratuvarı Deneyleme Yöneticisi Ceyda Alpay’ın mentorluk desteği verdiği etkinlikte en çok puanı ise tele sağlık girişimi Medibook aldı.
  • Hedefler için İş Dünyası Platformu, çalışma alanları olan Kapsayıcı Büyüme-Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” ve “İklim Değişikliği-Döngüsel Ekonomi” üzerine Platform Buluşmaları düzenledi.Döngüsel Ekonomi Buluşmaları serisinin ilki, 12 Mart’ta 228 kişinin katılımıyla çevrimiçi yapıldı. Kapsayıcı Büyüme – Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Buluşmasının raporu ve İklim Değişikliği – Döngüsel Ekonomi Buluşmasının kayıtlarına yakında B4G websitesinden ulaşılabilecek.

 

UNDP Türkiye Podcast

İklimce SohbetlerSosyal Fayda Zirvesi İstanbul 2019 ve İnsani Gelişme Raporu 2019‘u yolda giderken dinlemek ister misiniz?


Apple PodcastsGoogle Podcasts ve Spotify‘da UNDP Türkiye’nin kalkınma etkinlikleri podcast’i Devents’i takip ederek sürdürülebilir kalkınmayla ilgili ilham verici sohbetleri dinleyebilirsiniz.

 

 

 

Takvim

Her Hafta
UNDP Türkiye Yeni Ufuklar COVID-19 Instagram Özel Yayını

3 Nisan 
Habitat Derneği Instagram Canlı Yayını (Konuk: Prof. Dr. Cem Say)

4-6 Nisan
Habitat Derneği Yarını Kodlayanlar Online Covideathon

6 Nisan
Uluslararası Kalkınma ve Barış için Spor Günü

7 Nisan
İklimce Sohbetler “Sağlık” Canlı Yayın

21 Nisan
İklimce Sohbetler “Teknoloji” Canlı Yayın

22 Nisan
Dünya Günü Web Semineri: İş yerinizde iklim eylemini nasıl yapacağınızı öğrenin! 

23 Nisan
Avrupa Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Enstitüsü Web Semineri: Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Akademisi

Haberlerimizden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz?

İklim Krizi; Türkiye’de Tarımın Çıkmazları ve Politik Ekolojisi

Önceki Haber

Balık Ölümleri Haritalama Çalışması

Sonraki Haber

Diğer Haberler