10 yıldır Türkiye ayağını Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu’nun yönettiği Carbon Disclosure Project (CDP) kapsamında 9 Haziran’da düzenlenen “CDP Türkiye İklim Değişikliği 10. Yıl Konferansı”nda 2019’un en iyilerinin ödülleri online olarak kamuoyuna duyuruldu.

Konferansın ana konuşmacısı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu oldu. “CDP Türkiye’nin İklim Değişikliği Liderleri” Arçelik, Aselsan, Brisa Bridgestone, Migros ve Tekfen olurken, “CDP Küresel Su Lideri” olarak 72 küresel lider arasına giren Eti Soda A.Ş. ile beraber “CDP Türkiye’nin Su Liderleri” olarak Tekfen ve Yapı ve Kredi Bankası lanse edildi. Brisa ayrıca, “Tedarikçi İletişimi Derecelendirmesi” kategorisinde ödül grubunda yer alan liderler arasına girdi.

Rapordan öne çıkan ana başlıklar ise şöyle;

  • İklim değişikliğinin yarattığı risk algısı Türkiye’deki şirketler için oldukça yüksek. Yanıt veren şirketlerin neredeyse tamamı (%90) işletme üzerinde önemli finansal ya da stratejik etki potansiyeli olan iklim risklerini belirlemişken, %78’i ise iklimle alakalı potansiyel fırsatları belirlemiş durumda.
  • Rapor, Türkiye’deki şirketlerin, bilime dayalı hedef belirleme, karbona fiyat biçme veya yenilenebilir enerji hedefleri belirleme gibi iklim ile ilgili gelişmiş inisiyatiflere dahil olma konusunda dünyadaki gelişen trendlerin gerisinde kaldığını gösteriyor.
  • 2019 yılında CDP Cities (Şehirler) Programı’na Türkiye’den dokuz yerel yönetim yanıt verdi: Bursa Büyükşehir Belediyesi, Denizli Büyükşehir Belediyesi, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Tuzla Belediyesi, Urla Kadıovacık Köyü.

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Bizi sosyal medyada takip etmek için tıklayın: LinkedIn | Instagram | Twitter | Facebook

Bu Ne Perhiz: Almanya’da Yeni Kömür Santralı

Önceki Haber

COP Bürosu Müzakere Toplantılarının Ertelenmesine Karar Verdi

Sonraki Haber

Diğer Haberler