Climatic Change adlı dergide yayımlanan son bir araştırmaya göre, 2017’de gerçekleşen Harvey Kasırgası’nın 67 milyar dolarlık zararının doğrudan iklim krizi kaynaklı olduğu ortaya çıktı. Karayipler ve ABD’nin Teksas ve Lousiana eyaletlerini vuran Harvey kasırgası çok sayıda insanın ölümüne ve 90 milyar dolarlık zarara sebep olmuştu.

Geleneksel yöntemlerle yapılan hesaplamalarda küresel ısınmanın yıkıma doğrudan etkisinin 20 milyar dolar olduğu tahmin ediliyordu. Yeni hesaplama yönteminde araştırmacılar, kasırganın doğal olarak mı yoksa yükselen karbondioksit seviyelerinden dolayı mı gerçekleştiğini hesaplamak için geliştirilen “Climate Change Attribution” metodunu kullandılar. Benzer bir metot, Yeni Zelanda’da 2007 ile 2017 arasında yaşanan kuraklıkların sebep olduğu zararı ortaya çıkarmak için geçen ay başka bir araştırmada denenmiş ve toplam 800 milyon Yeni Zelanda dolarının doğrudan iklim değişikliği kaynaklı maddi zarara sebep olduğu belirlenmişti.

Araştırmacılar, yeni araçların iklim krizinin yol açtığı ekonomik zararları daha açık bir şekilde ortaya koyduğunu belirtiyor.

Haberin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Bizi sosyal medyada takip etmek için tıklayın: LinkedIn | Instagram | Twitter | Facebook

BOUN101: Online Lise Yaz Okulu Sürdürülebilirlik Programı Kayıtları Başladı!

Önceki Haber

Toplumsal Cinsiyet ile İklim Krizi ve Güvenlik Arasında Kopmaz Bir Bağ Var

Sonraki Haber

Diğer Haberler