BM Çevre Programı (UNEP), BM Kadın (UN Women), BM Kalkınma Programı (UNDP) ve BM Siyasi ve Barış İlişkileri Departmanı (UNDPPA), toplumsal cinsiyet, iklim krizi ve güvenliğin birbiriyle olan yakın bağlantılarını açığa çıkaran yeni bir rapor yayımladı. Raporda, iklim hareketinin ön sıralarında yer alan kadınların çatışma önleme, barış ve sürdürülebilirlikte can alıcı roller oynadıklarına dikkat çekiliyor.

Raporda farklı ülkelerden örneklere de yer verildi. Rapora göre, Çad’da cinsiyete dayalı şiddet ve eşitsizlik, toplulukların iklim şoklarına adapte olma kapasitesini sınırlandırıyor. Sudan’da ise uzun süren kuraklıklar ve yağış düzensizlikleri verimli arazilerin azalmasına ve çiftçiler ile göçebe topluluklar arasında çatışmalara sebep oluyor. Erkekler, madenlerin veya büyük tarım projelerinin yakınlarında yeni yaşamlar kurmak için köylerinden göç ederek, kadınları ekonomik sıkıntılarla baş başa bırakıyor. Pakistan ve Sierra Leone’de yaşanan kuraklıklar, sıcak hava dalgaları ve aşırı iklim olayları cinsiyete dayalı şiddete ve eşitsizliklerin derinleşmesine yol açıyor.

Söz konusu krizlerle baş etmek için acilen cinsiyet odaklı eylem planlarına ihtiyaç olduğuna dikkat çekilen raporda, sadece farkındalık yaratmak veya kırılganlıkları tespit etmek yerine, kadınların ve ötekileştirilmiş grupların karar alma süreçlerine dahil edilmesinin büyük önem taşıdığının altı çiziliyor.

Haberin detaylarına ve rapora buradan ulaşabilirsiniz.

Bizi sosyal medyada takip etmek için tıklayın: LinkedIn | Instagram | Twitter | Facebook

İklim Krizinin Maddi Zararları, Düşünülenden Çok Daha Fazlaymış

Önceki Haber

“Büyüme Masalları”na Kim İnanır?

Sonraki Haber

Diğer Haberler