Ekonomik büyümenin iklim krizine neden olduğunu ve bu krizin sadece sıcaklıkları değil, eşitsizlikleri ve Küresel Kuzey’in Küresel Güney’de neden olduğu adaletsizlikleri de artırdığını anlatan “Fairytales of Growth” (Büyüme Masalları) belgeseli, küresel kamuoyuyla paylaşıldı. Barcelona’da yaşayan yazar, fotoğrafçı ve eğitimci Pierre Smith Khanna’nın çektiği belgesel, Barcelona Autonoma Üniversitesi’nin “Politik Ekoloji, Degrowth ve Çevre Adaleti” Master programlarının bir ürünü.

Doğanın içinde alternatif eğitim veren okullardan birinde öğretmenlik yapan Khanna, korku ve rekabetin olmadığı bir ortamda öğretmen ve öğrencilerin birlikte öğrenebilmelerini sağlayan yeni yöntemler keşfetmek için çalıştığını söylüyor. Ekonomik büyüme takıntısına son verip, sosyoekonomik politikaların merkezine iyi olma, sorumlu olma, toplumsal cinsiyet eşitliği ve çevreyi koymanın değişim için ilk adım olduğunu belirtiyor.

Çekimleri 18 ay süren belgeselde, dünyanın farklı yerlerinde iklim krizinin etkileriyle mücadele eden genç insanlar, sistem değişikliğinin yıkımın engellemesine karşı tek çare olduğunu öne sürüyor. Ekonomik büyümenin bu krizdeki rolü ve alternatifleri üzerine güncel tartışmaları ön plana çıkaran belgeselde, gelecek için daha iyi bir yaşam tasviri sunuluyor.

Degrowth (Büyümeme), Green Growth (Yeşil Büyüme) ve eğitim konularını esas alan belgesele buradan ulaşabilirsiniz.

Bizi sosyal medyada takip etmek için tıklayın: LinkedIn | Instagram | Twitter | Facebook

Toplumsal Cinsiyet ile İklim Krizi ve Güvenlik Arasında Kopmaz Bir Bağ Var

Previous article

Kent İçi Bisikletli Ulaşımın Yol Haritası Oluşturuldu

Next article

You may also like