(Photo credit should read RONALDO SCHEMIDT/AFP via Getty Images)

Binlerce yıllık geleneksel tarım yöntemi olan chinampa’lar, nehir üstüne kurularak oluşturuluyor ve çiftçiler kendi yaptığı küçük adacıklar üzerinde tarım yapılabiliyor.

Aztek döneminden kalma ve yüzen tarla olarak bilinen chinampa’lar, COVID-19 salgınıyla beraber geri geldi. Binlerce yıllık geleneksel tarım yöntemi olan chinampa’lar, nehir üstüne kurularak oluşturuluyor ve çiftçiler kendi yaptığı küçük adacıklar üzerinde tarım yapılabiliyor. Adacıklar herhangi bir yere bağlı değil ve nehir ekosistemini etkilemeden nehrin akmasına yardımcı oluyor.

Mexico City’nin 100 km ötesinde Xochimilco şehrinde uygulanmakta olan chinampa tarımı, artan nüfusu doyurmak için geliştirilen bir yöntem. Bugün sadece %3 tarım amaçlı kullanılıyor. Ancak COVID-19 ile beraber, marketlerden alışveriş yapamayan halk atadan kalma chinampalara akın ediyor, evde yemek yapıyor, çıkan organik atığı kompost yapıyor. Böylece döngüsel bir sistem oluşturulmuş ve pandemi sırasında Mexico City’de yoksulların doyurulmasına katkı sağlamış.

COVID-19 ile beraber zor dönemler geçiren dünya ekonomileri birçok bölgede atadan kalma yöntemlere dönmeye başladı. Özellikle sınırların kapanmasıyla tarım ihraç ve ithalatı ilk kısıtlama getirilen ürünler arasında bulunuyor. Hal böyle olunca dünyanın farklı ülkelerinde oldukça ilginç uygulamalara rastlamak mümkün hale geliyor.

Haberin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bizi sosyal medyada takip etmek için tıklayın: LinkedIn | Instagram | Twitter | Facebook

İklim Krizine Sütten Nedenler

Previous article

Et Yemek için Kullanılan 18 Çürük Bahane

Next article

You may also like