Hindistan Başbakanı Narendra Modi, kömür madenciliğini özelleştirmenin enerji güvenliğini artıracağını ve böylece pandemi sırasında ekonomisi kötüleşen ülkede yeni iş fırsatları yaratılacağını açıkladı. Enerji ve çevre uzmanları ise, Hindistan hükümetini, atıl varlıklara dönüşen kömüre ve yerel hak ihlallerine karşı uyarıyor. Özelleştirme ihalesini yapan hükümet ise, büyük kömür yataklarının bulunduğunu söyledikleri 16 bölgede yaşayan insanların böylece, ekonomik nedenlerle topraklarından göç etmek zorunda kalmayacaklarını ve bölgenin kalkınmasına yardımcı olacağını savunuyor.

Bu yeni kömür altyapı hamlesi için 6.5 milyar dolar harcanacağı açıklandı ancak pandemiden önce de Hindistan’daki kömür santralları kapasitelerinin çok daha altında çalışıyordu. Azalan yenilenebilir enerji maliyetleri sayesinde rüzgar ve güneş enerjisi kullanılarak üretilen elektrik, kömürden daha ucuz hale gelmiş durumda. Ayrıca Hindistan’da sadece az sayıdaki özel şirket, kömür madenlerine yatırım yapmak için yeterli nakit akışına sahip. Yenilenebilir kaynakların ise, 2019-20 döneminde Hindistan’ın üretim elektrik üretim kapasitesine yapılan yeni kurulumların üçte ikisinden fazlasını oluşturduğu belirtiliyor.

Planlanan 41 yeni kömür madeninden bazılarının konumu, çevre ve insan hakları konularında ciddi endişeler uyandırıyor. Açık artırmaya çıkarılan söz konusu maden bölgelerinin çoğunun “çevresel olarak kırılgan yerel bölgeler” olduğu belirtiliyor. Demokrasi yanlılarının oluşturduğu Jharkhand Janadhikar Mahasabha adlı koalisyonun yayınladığı açıklamada, “Ülkeyi yerli ve özel kurumsal madencilik şirketlerine açmak, yaşamları ve çevreyi yok edecek” ifadesi yer aldı.

Haberin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bizi sosyal medyada takip etmek için tıklayın: LinkedIn | Instagram | Twitter | Facebook

5 Adımda İngiltere’nin İklim Değişikliği Yol Haritası

Previous article

Türkiye’de 13 Milyon İnsan Çöplerini Hiç Ayrıştırmıyor

Next article

You may also like