30 Haziran Salı günü ABD Temsilciler Meclisi İklim Krizi Özel Komitesi, Ocak 2019’dan beri üzerinde çalıştığı 538 sayfalık raporu yayınladı. Ancak raporun, Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Senato’dan ve Başkan Trump’tan geçmeyeceği ve yasalaştırılamayacağına nerdeyse kesin gözüyle bakılıyor.

Rapor kapsamında birçok alanda yeni politikalar öneriliyor. 2040 yılına kadar elektrik sektörünün emisyonlarının azaltılması, 2050’de ise tamamen karbon nötrleşmesi önerilerden biri. Ayrıca, ABD’de yeni satılan arabaların hepsinin 2035 yılına kadar elektrikli olması ve karbona fiyat biçilmesi de öneriler arasında. Karbon vergisinden gelecek paranın, düşük ve orta gelirli evlerde emisyonları azaltıcı yöntemlerde kullanılması da tavsiye ediliyor.

Ancak raporun belki de en dikkat çekici noktası, ırksal eşitsizlik ve yükselen sıcaklıkları birbirine bağlaması. İklim krizi halihazırda düşük gelir grupları ve beyaz olmayan toplulukları çok daha fazla etkiliyor. Raporda bu baskıyı azaltmak için uzun bir politika öneri listesi bulunuyor. Toplu konutların karbon nötrleştirilmesi, ev tipi güneş enerjisi projelerini eyaletlerin fonlaması ve düşük maliyetli konut inisiyatiflerine vergi kolaylığı gibi politikalarla, ekonomik ve çevresel eşitsizlikler arasındaki uçurumun kapatılması tavsiye ediliyor.

İklim savunucularından övgü alan rapora buradan ulaşabilirsiniz.

Bizi sosyal medyada takip etmek için tıklayın: LinkedIn | Instagram | Twitter | Facebook

Stiglitz: “Sürdürülebilir Topluma Ulaşmanın Önünde Ekonomi Engel Değil”

Önceki Haber

2030’a Doğru Kritik Değişim Noktası

Sonraki Haber

Diğer Haberler