HABERLERİKLİM DEĞİŞİKLİĞİ

İBB’ye, AB’den Yenilenebilir Enerji için 10.5 Milyon TL Hibe

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), %100 yenilenebilir enerji kullanımı yolunda önemli bir adıma daha imza attı. İBB, “Düşük Karbonlu, İklime Dayanıklı Gelecek Oluşturma: Güvenli, Temiz ve Verimli Enerji” konulu “procuRe projesi” başvurusundan elde ettiği yaklaşık 10 buçuk milyon lira hibeyi; Davutpaşa’da yer alan İSMEK Pastacılık ve Fırıncılık Okul Binası’nda yenilenebilir enerji kurulumu için harcayacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) 28 Nisan tarihinde “Ufuk 2020” programı kapsamında, “Düşük Karbonlu, İklime Dayanıklı Gelecek Oluşturma: Güvenli, Temiz ve Verimli Enerji Çağrı Başlığı” için yaptığı proje başvurusunun sonucu olumlu sonuçlanarak yenilenebilir enerji kullanımı yolunda ilk hedefini açıkladı: Davutpaşa’da yer alan İSMEK Pastacılık ve Fırıncılık Okul Binası.

AB İlişkileri Müdürlüğü koordinatörlüğünde, Enerji Yönetimi ve Aydınlatma Müdürlüğü’nün başvurusunu gerçekleştirdiği “procuRe projesi”, Avrupa Komisyonu’ndan başarıyla geçerek 1.344.285 euro hibe almaya hak kazandı. Bu tutar yaklaşık 10 buçuk milyon liraya denk geliyor. Ayrıca, İBB projeye 149.365 euro katkı sağlayacak.

Aralarında Türkiye, Slovenya, İspanya, Almanya, Portekiz, İsrail ve İtalya’nın bulunduğu toplam dokuz ortak ile yürütülecek proje kapsamında, Hayat Boyu Öğrenme Müdürlüğünün desteği ile Davutpaşa’da yer alan İSMEK Pastacılık ve Fırıncılık Okul binasının “%100 Yenilenebilir Enerji Uygulamaları” ile çalışması amaçlanıyor. Projenin yerel ortakları arasında yer alan İstanbul Özyeğin Üniversitesi de akademik partner olarak katkıda bulunuyor. Projenin tamamlanma süresi 36 ay olarak belirlendi.

Haziran ayında gerçekleşen 10. IRENEC Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı’nın açılış konuşmasında, İBB’de yenilenebilir enerji kullanımının artacağının işaretlerini veren İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu açıklamasında, İstanbul’un elektrik tüketimindeki yenilenebilir enerji payını, binde 3’ten, 2024’ün sonunda %18’e çıkartmayı hedeflediklerini aktarmıştı.

Bizi sosyal medyada takip etmek için tıklayın: LinkedIn | Instagram | Twitter | Facebook

 

Haberlerimizden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz?

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği için UNDP’den Kurumlara Rehber

Önceki Haber

Gezegeni Önemsiyorsanız, Beyaz Üstünlüğünü Ortadan Kaldırmak Zorundasınız

Sonraki Haber