Avrupa Komisyonu hidrojen kullanımını artırmayı hedefleyen bir strateji belgesi yayımladı. Strateji belgesinde hidrojen teknolojisini, depolamasını ve nakliyesini artırmak için 200 milyar Euro kaynak ayrıldığı belirtiliyor. Bu kaynak AB’nin COVID-19 sonrası iyileşme paketinden arta kalan para.

Komisyon, önceliği karbonsuzlaşması güç olan çelik, çimento, nakliye ve havacılık sektörüne verileceğini açıkladı. Ancak bu strateji belgesinin fosil yakıtlardan elde edilen hidrojen üretimini artırma tehlikesi olduğu dile getiriliyor. Özellikle Komisyon’un, AB’nin karbon-nötr olmayı taahhüt ettiği 2050 yılında bile fosil yakıt karışımlı enerji kullanımının hâlâ %15 civarında olacağını tahmin etmesi endişe yaratıyor.

Yenilenebilir kaynaklardan üretilen hidrojen enerjisini memnuniyetle karşılayan çevre örgütleri ise, fosil yakıttan üretilen hidrojene açık kapı bıraktığı için strateji belgesini eleştiriyor. Çökmekte olan fosil yakıt şirketlerine yeni bir olanak sunduğu için suçlanan strateji belgesi ise önümüzdeki aylarda Avrupa Parlamentosu’nda ve üye ülkelerde tartışılmaya başlanacak.

Haberin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

 

Bizi sosyal medyada takip etmek için tıklayın: LinkedIn | Instagram | Twitter | Facebook

“Sürdürülebilirlik, Turizmin Her Parçasının Kalbinde Yer Alacak”

Önceki Haber

“Sıcak Hava Dalgaları Özellikle İşçiler için Tehlike Oluşturuyor”

Sonraki Haber

Diğer Haberler