Avrupa Komisyonu’nun zehirli kimyasalları düzenleme için hazırladığı yol haritası basına sızdı. Söz konusu belgede, DG Grow’un (Avrupa Komisyonu İç Market, Endüstri, Girişimciler ve Kobiler Genel Müdürlüğü) kimya endüstrisinin çıkarlarını sağlık ve çevre zararı uğruna koruduğu ortaya çıktı. Sürdürülebilirlik için Kimyasal Stratejisi (CSS) isimli yol haritası, Komisyon’un Yeşil Düzen uygulaması kapsamında hazırlandı. Çevreyi ve yurttaşları tehlikeli kimyasallara karşı korumayı ve güvenilir, sürdürülebilir alternatiflerin geliştirilmesi için inovasyonları desteklemeyi amaçlayan belgede, bu amaçlara uymayan dikkat çekici noktalar var.

DG Grow yetkililerinin, taslağın en azından bir kısmının “önemli bir revizyondan” geçmesini talep ettiği ortaya çıktı. Zehirli kimyasalların satışını sekteye uğratacağına dair sektörün endişesini yansıttıkları belgede, kamu yararını endüstrinin çıkarlarının gerisine ittikleri iddia ediliyor.

Uzmanlar, CSS, Yeşil Düzen ve diğer Komisyon politikalarının güvenilirlik kazanabilmesi için, Komisyon’un bir an önce politika oluşturmada kurumsal lobiciliği önleyecek köklü bir değişikliğe gitmesi gerektiğini belirtiyorlar.

Haberin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bizi sosyal medyada takip etmek için tıklayın: LinkedIn | Instagram | Twitter | Facebook

Haberlerimizden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz?

COVID-19, Tatil ve Turizmi Nasıl Şekillendiriyor?

Önceki Haber

Mahmut Boynudelik: “Turizm, Eşitsizlikleri Giderici ve Doğayı Onarıcıysa Sürdürülebilir Olur”

Sonraki Haber

Diğer Haberler