The Global E-Waste Monitor’un hazırladığı 2020 raporuna göre elektronik atıklar 2019 yılında son beş yıla nazaran %21 artarak, 53,6 milyon metrik ton (Mt) ile rekor kırdı. Yeni rapor ayrıca 2030 yılında atıkların toplamının 74 Mt’yi bulacağını tahmin ediyor. Bu oran 2014’ün nerdeyse iki katı. Elektrik ve elektronik tüketim oranlarının yükselmesi, ürünlerin kısa ömürlü olması ve sınırlı tamir seçeneklerinin bulunması, bu oranı artıran temel sebepler.

Rapora göre Asya kıtası 2019’da en çok atık üreterek 24,9 Mt ile birinci sırada yer aldı. Onu Amerika 13,1 Mt, Avrupa 12 Mt, Afrika 2,9 Mt ve Okyanusya 0,7 Mt ile takip ediyor. 2019’da bu atıkların yalnızca %17,4’ü geri dönüştürüldü. 57 Milyon Dolar değerindeki demir, bakır, altın ve diğer değerli materyaller geri dönüştürülmeden çöpe atıldı veya yakıldı. Bu tutar bazı ülkelerin gayri safi yurtiçi hasılalarından daha yüksek.

Ulusal elektrikli atık mevzuatına sahip ülkelerin sayısı ise, 2014 yılından bu yana 61’den 78’e yükseldi. Ancak birçok bölgede yasa değişiklikleri hâlâ yavaş ilerliyor, yasaların uygulanma oranı düşük ve düzgün bir elektronik atık yönetiminden bahsetmek mümkün değil.

Haberin aslına buradan ulaşabilirsiniz.

Bizi sosyal medyada takip etmek için tıklayın: LinkedIn | Instagram | Twitter | Facebook

Haberlerimizden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz?

Mahmut Boynudelik: “Turizm, Eşitsizlikleri Giderici ve Doğayı Onarıcıysa Sürdürülebilir Olur”

Önceki Haber

Dahiyane Bir Fikir: “15 Dakikalık Kentler”

Sonraki Haber

Diğer Haberler