Giresun’da etkili olan sağanak yağış nedeniyle Aksu Deresi taştı, Dereli ilçesi nehre döndü. 

Giresun’da etkili olan sağanak yağış nedeniyle Aksu Deresi taştı, Dereli ilçesi nehre döndü. Park halindeki araçlar, sel sularına kapılarak sürüklendi. Aksu Deresi’nin bazı noktalarda taşması sonucu Giresun- Dereli-Sivas yolu ulaşıma kapandı. Sağanak nedeniyle debisi yükselen Aksu Deresi, merkeze bağlı Duroğlu beldesi civarında ve bazı bölgelerde taştı. Dere çevresindeki bazı evler de tedbir amaçlı tahliye edildi.

Yağışlar sonrası beşi jandarma ve biri iş makinesi operatörü olmak üzere altı kişi, Tirebolu- Doğankent yolunda menfezin çökmesi sonucu dereye düşerek kayboldu. Bölgede sabahtan bu yana yapılan arama çalışmalarında ikinci jandarma görevlisinin de cansız bedeni bulundu. Bir kaybın daha bulunmasıyla yaşamını yitirenlerin sayısı, altıya yükselmişti. Bölgeden dört kilometre uzaklıkta dere yatağında ulaşılan, evli ve üç çocuk babası Jandarma Uzman Çavuş Erdem Çıtır’ın (44) cenazesi, düzenlenecek törenle memleketi Ordu’ya uğurlandı.

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Giresun Milletvekili Nurettin Canikli ise “Bugüne kadar böyle büyük bir afet görülmemiş, tarihin en büyük afeti” ifadelerini kullanarak, “Buranın özelliği sürekli yağmur alan bir bölge. Yağmurla toprak suya doyuyor, toprak kayganlaşıyor. Yağmur yağdığı zaman toprak su gibi akıyor, önüne ne katarsa götürüyor” dedi.

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç ise, “İnsan kaynaklı doğa tahribatları, yanlış imar ve yapılaşma politikaları, yanlış su yönetimi politikaları, HES’ler, dere ıslah çalışmaları bu felaketleri tetikliyor. Her gün bir başka yerleşim yerinde bu acıları yaşıyoruz. Artık bir ders almamız gerekiyor” dedi.

Espiye’de ise Gelevera Deresi’nin istinat duvarları çöktü, yollar yıkıldı. Gelevera Deresi’nin üzerindeki HES’in yıkılması sonucu fındık bahçeleri ve ekili tarım arazileri sular altında kaldı. Yerelden bir görgü tanığı, dağlardan su fışkırdığını, herkesin canını zor kurtardığını söyledi.

İklim krizinin sebep olduğu aşırı hava olayları, plansız yapılaşma çok sayıda HES’le birleşince, bugün Giresun’da yaşanılan afet, ilerde yaşanabilecek afetlerin boyutları üzerine bir mihenk taşı olabilir.

Ekipler, sel felaketinde kayıp kişileri arama çalışmalarını sürdürüyor.

 

Gençler, Yeşil İşlerde Çalışmak İstiyor

Previous article

Belçikalı Yeşiller, Parlementoya “Ecocide” Tasarısı Sundu

Next article

You may also like