Joe Biden ve Kamala Harris, propagandalarında fosil yakıt şirketlerine sübvansiyon verilmeyeceğini açıklarken, son anda parti programından bu söylem geri çekildi.

Huffington Post’ta yer alan habere göre Demokratik Ulusal Komite’nin (Democratic National Comitee-DNC) bu hafta fosil yakıt sübvansiyonlarına ve parti platformundan vergi indirimlerine son verilmesi çağrısında bulunan dili sessizce bıraktığı öğrenildi.

27 Temmuz’da yetkililer, oylamayla ekleme yapılabilen ve parti taleplerinin bir defteri olan “Manager’s Mark”a bir değişiklik ekledi: “Demokratlar, fosil yakıtlar için vergi indirimlerini ve sübvansiyonları ortadan kaldırmayı destekliyor. Verimli ve temiz enerji için vergi teşviklerini savunmak ve genişletmek için mücadele ediyor”. Değişiklik onaylandı. Ancak, Demokrat Adayı Joe Biden ve onun Başkan Yardımcısı Adayı Kamala Harris’in seçim kampanyasındaki taahhütlerini yansıtan açıklamada, “Manager’s Mark”ın son taslağından bu söylem kayboldu.

E-postayla gönderilen bir açıklamada, bir DNC sözcüsü, değişikliğin “Manager’s Mark’a yanlış bir şekilde dahil edildiğini” ve “hata keşfedildikten sonra” çıkarıldığını söyledi. Aktivistler DNC’yi, değişikliği platformun son taslağından geriye dönük olarak kaldırmakla suçladılar.

ABD’deki kâr amacı gütmeyen Oil Change’in kampanyacısı Collin Rees telefonla HuffPost’a “Bu çok saçma” dedi. “Bu, hem Joe Biden hem de Kamala Harris tarafından saf tutulan bir sağduyu pozisyonudur. DNC bunu hemen platforma geri dahil etmelidir” dedi.

Greenpeace, DNC platformuna yeni bir not setinde C+ verdi ve resmi parti manifestosuna, Biden ve Harris’in başkanlık ön seçimlerinde öne sürdükleri önerilerinden çok daha düşük bir not verdi. Greenpeace’in kampanyacılarından Charlie Jiang, kar amacı gütmeyen kuruluşun yeni sıralamasıyla birlikte gönderilen bir açıklamasında, “Bu geriye doğru bir adım. Biz daha iyisini hak ediyoruz” dedi.

The Hill’de yer alan habere göre ise ABD’nin önemli çevre örgütlerinden Sierra Club ise bu gelişmenin ardından bir açıklama yaptı. DNC Başkanı Tom Perez’e ithaf edilen yazıda şöyle denildi: “DNC’nin, fosil yakıt şirketlerine vergi indirimi ve sübvansiyon yardımı dilini bir önce bırakmasını, iklim eylemi dilinin tekrar kabul edilmesini talep ediyoruz”. “DNC, Amerikan halkına, Demokratik Parti’nin kurumsal kirleticilerin yerine halk sağlığını koymaya kararlı olduğu konusunda güvence vermek yerine, (Başkan) Trump’ın pervasızlığına sessizce onaylamıştır”.

Bu gelişmelerin ardından Joe Biden’ın kampanyasının politika direktörü Stef Feldman, twitter hesabından şu açıklamayı yaptı:

“Joe Biden, -geçen sene iklim planında belirttiği gibi- ABD’nin fosil yakıt sübvansiyonlarını bitirmeye ve sonrasında dünyanın geri kalanını aynısını yapması için toparlamaya kararlı. O paraları temiz enerjiyw ve yeni iş fırsatlarına yatırım yapmak için kullanacak”.

Bloomberg Green’e konuşan İlerleme için Veri (Data for Progress) grubunun politika ve strateji başkan yardımcısı Julian Brave ise partiyi tabandan gelen eylemcilerine ihanet etmekle suçladı ve ekledi: “Bir kalem darbesiyle parti, var olmayan bir seçmeni yatıştırmak için aylardır süren koalisyon inşasını baltaladı”.

İlerici Politika Enstitüsü’nden (Progressive Policy Institute) Paul Bledsoe ise bu hareketi partinin adayını politik saldırılardan korumak için yapmış olduğu stratejik bir adım olarak niteledi. “Biden, gelmiş geçmiş en azimli temiz enerji dönüşümünü öneriyor. Tahminimce, Cumhuriyetçilerin insanları bugün ihtiyaçları olan petrolü ve gazı Demokratlar elinizden alacak diyerek korkutmak için yanlış bilgi yayılmasını önlemeye çalışıyorlar” dedi ve ekledi: “Bu, yalan söyleyen ve insanları korkutan Facebook reklamlarını da önleyecektir.”

Bilim insanları, Dünya’nın ikliminin tanınmayacak kadar değişmesini önlemenin önümüzdeki on yıl içinde petrol, gaz ve kömür kullanımının hızla azaltılmasına bağlı olduğunu söyleseler bile, demokratlar fosil yakıtlar konusunda bölünmüş durumda. Parti, iklim biliminin doğasını sorgulayan Cumhuriyetçilerle tezat oluşturarak kendisini küresel ısınmaya karşı savunucu olarak tasvir ediyor. Ancak parti yetkilileri, sektöre karşı sert tavrın Pennsylvania ve Texas gibi fosil yakıt üreten eyaletlerde hem bağışları hem de oyları tehlikeye atacağından uzun süredir korkuyorlardı.

DNC, geçen yıl aktivistler ve iklim merkezli bir platformdan başkanlığa aday olan Washington Valisi Jay Inslee ile küresel ısınmaya odaklanan bir tartışmaya ev sahipliği yapıp yapmama konusunda tartışmış, parti yöneticileri nihayetinde teklife karşı oy kullanmıştı.

Amerika Birleşik Devletleri’nin her yıl fosil yakıt üretimini desteklemek için ne kadar harcama yaptığını tam olarak bilmek zor. Muhafazakar tahminler, eyalet ve federal teşviklerin toplamının yılda yaklaşık 20 milyar dolar olarak gösteriyor. Geçen yıl yayınlanan bir Uluslararası Para Fonu (IMF) araştırması, rakamı yalnızca 2015 yılı için 649 milyar dolar olarak belirledi.

Trump yönetimi, koronavirüs salgınının ABD’li üreticilere zarar vermesi ve talebin düşmesi sebebiyle en düşük petrol fiyatlarının görülmesi yüzünden bu yılki desteği artırdı.

Kaynaklar:

https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-08-19/dnc-reversed-position-on-fossil-fuel-support-angering-activists

https://thehill.com/policy/energy-environment/512921-sierra-club-knocks-dnc-over-dropped-fossil-fuel-subsidies-language

https://www.huffpost.com/entry/democratic-national-committee-climate_n_5f3c2907c5b6d8a9173f0268?ien

Hunutlu Termik Santrali ÇED’e Aykırı İlerliyor

Önceki Haber

Plastik Atıkların Yasadışı Faaliyetleri Belgelendi

Sonraki Haber

Diğer Haberler