Avrupa Birliği, 750 milyar euroluk kurtarma fonunun bir kısmını finanse etmek için yeşil ve sosyal tahviller satmayı planlıyor. Avrupa Komisyonu’nda çalışan ve paylaştığı bilgi kamuya açık olmadığı için kimliğinin belirtilmesini istemeyen bir kişi, yetkililerin yeşil tahviller için kriterler getirecek bir dizi yönerge üzerinde çalıştıklarını, ancak yasama teklifinin yıl sonuna kadar hazır olma olasılığının düşük olduğunu söyledi.

Yeşil tahvil ihracı büyük ölçüde beklenen bir durum olsa da AB yetkilileri teşvik paketlerinin neredeyse üçte birini iklim dostu projelere tahsis etmeyi vaat ediyorlar ve AB henüz bu tür borçları satacağını resmi olarak onaylamadı.

İklim Tahvilleri Girişimi CEO’su Sean Kidney, “Bu, işleri değiştirecek; daha fazla yatırımcıyı çekecek ve bu da daha fazla talep anlamına gelecek. Aradığımız sarmal bu” dedi.

Bu hareket, AB’yi büyük olasılıkla en büyük yeşil tahvil ihraççısı ve çevresel hedeflerle bağlantılı güvenli bir varlığın ana sağlayıcısı yapacak. S&P Global Ratings’in tahminlerine göre, AB’nin toplam yeşil tahvil satışları 225 milyar euroya ulaşabilir. Bloomberg tarafından derlenen verilere göre bu miktar, yaklaşık olarak geçen yıl ihraç edilen tüm yeşil tahvillere eşit.

Pazara AB yeşil tahvilini getirme süreci henüz emekleme aşamasında. Neyin yeşil tahvil sayılacağına dair AB içinde hala tek tip bir standart oluşturulmadı ve ne kadarının ne zaman satılacağı da tam olarak belli değil.

Yeşil Tahvil Patlaması?

AB kurtarma fonunun bir parçası olarak ihraçlar, pazara büyük bir destek sağlayabilir.

Tablo 1: Küresel Yeşil Tahvil Oranı (Milyar Dolar)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

On yıldan daha uzun bir süre önce çıkan yeşil tahvil piyasası, yatırımcıların daha sürdürülebilir yatırım talepleriyle son birkaç yılda patladı. İhraççıların salgının neden olduğu sorunlarla mücadeleye yardımcı olmak için sosyal ve sürdürülebilirlik tahvillerini tercih etmesiyle bu yılın ilk yarısında küresel satışlar düştü.

Almanya maliye bakanının pazartesi günü yaptığı açıklamada Almanya’nın bu yıl yaklaşık 11 milyar euro değerinde yeşil tahvil yaratacağını söyledi. Avrupa’da ise en çok yeşil tahvile sahip Fransa oldu. İsveç, ilk yeşil tahvil için bu hafta yatırımcılarla buluşuyor.

BNEF Sürdürülebilirlik Araştırma Başkanı Jonas Rooze, AB’nin daha geniş teşvik planlarının 2024 yılına kadar devam ettiğini ve tahvil satışlarının muhtemelen birkaç yıl süreceğini söyledi.

Hermes Fon Yöneticileri Ltd.’de Sabit Gelir Başkanı Mitch Reznick, “Bu, vade, derinlik ve likidite açısından olumlu bir gelişme. Bu ağ gerçek, geri dönmüyor ve güven yaratıyor” dedi.

Haberin aslına buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

Haberlerimizden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz?

Yoksulluğun Adaletsizliğine Kapitalist Bir Yaklaşım

Önceki Haber

Paris İklim Hedeflerine Ulaşmak İçin Japanya’ya Yeşil Enerjiyi Artırma Çağrısı

Sonraki Haber

Diğer Haberler