Beijing’de %100 elektrikli araçlar 350 bini aştı.

Çin’in başkenti olan Beijing Belediyesi Ekoloji ve Çevre Dairesi, Ağustos 2020 itibarıyla kentte %100 elektrikle çalışan araç sayısının 350 bini aştığını duyurdu. Bu araçlar arasında 12.400’ü otobüs, 4500’ü sıhhi hizmet kamyonu ve 9900’ü taksi olmak üzere 70.600 adedi kamu taşıma aracı olarak kullanılıyor. Resmi verilere göre, Ağustos ayı itibarıyla kentte toplam 6 milyon 530 bin motorlu araç bulunuyor.

Beijing Belediyesi Ekoloji ve Çevre Dairesi yöneticilerinden Lian Alping, başkentte, kirli ve puslu havanın esasını oluşturan PM2,5 parçacıklarının yoğunluğunun %45 kadarının atmosferi kirleten ulaşım araçlarından kaynaklandığını bildirdi. Lian ayrıca, bu kirliliğe dizel ve benzinle çalışan motorlu araçların sırasıyla %32 ve %29 oranlarında katkı yaptığını belirtti.

Beijing, yüksek miktarda kirletici emisyon salan araçların kademeli olarak kaldırılmasını ve bu türden araçların kenti ana caddelerinde trafiğe katılmasının yasaklanmasını teşvik etmeyi hedefleyen politikalar benimseyeceğini duyurdu.

 

Yokoluş İsyanı Türkiye’den Eylem: Gerçekleri Söyleme Vakti Geldi

Önceki Haber

Nations United: Acil Durumlar için Acil Çözümler

Sonraki Haber

Diğer Haberler