people gathered near buildings holding if the climate was a bank you would have saved it already placard
Photo by Markus Spiske on Unsplash

Dünya hükümetlerinin acil durumu ele alma çabalarındaki ilerleme eksikliğinden hayal kırıklığına uğrayan genç iklim aktivistleri, BM iklim krizi görüşmelerine paralel ilerleyen bir süreç başlattılar.

Haber: Fiona Harvey
Çeviri: S. Sena Akkoç

COP26 adı verilen Paris Anlaşmasını yerine getirmeyi amaçlayan yoğun müzakerelere bu Kasım ayında Birleşik Krallık ev sahipliği yapacaktı. Ancak müzakereler, koronavirüs krizi nedeniyle ertelendi. Aktivistler, katılımcılar ve gözlemciler Guardian’a şu ana kadar ilerleme olmamasından endişe duyduklarını söylediler.

Ertelenen COP26’da kamuoyu ilerlemesi yetersiz olsa da, Greta Thunberg’in okul grevlerinin başlattığı hareket olan Fridays for Future’dan genç aktivistler, bu Kasım ayında Mock COP26 adlı kendi çevrimiçi etkinliklerini düzenliyorlar.

Gençleri “ertelenen COP26’nın boşluğunu büyük ve kapsamlı bir çevrimiçi Mock COP ile doldurmaya” davet ediyorlar. Etkinlik, BM müzakerelerindeki gelişmiş ülkelerin hakimiyetinin aksine, güneye odaklanarak mümkün olduğunca çok ülkeden üç ila beş delege almayı amaçlayan genç iklim aktivistleri tarafından yürütülecek.

İki hafta sürecek olan etkinlik, genç delegelerin üst düzey açılış konuşmaları ve küresel isimlerin yer aldığı paneller ve ardından bir hafta boyunca kolaylaştırılmış atölye çalışmaları ve bölgesel toplantılar ile COP26 formatını taklit edecek. Tartışmalar beş konferans teması etrafında şekillenecek: İklim adaleti, eğitim, sağlık ve akıl sağlığı, yeşil işler ve karbon azaltma hedefleri.

Etkinliğin, dünya gençlerinden dünya liderlerine gelecek yıl gerçek COP26’dan görmek istedikleri başarılara yönelik talepleri içeren bir bildiriyle sonuçlanması planlanıyor.

Fridays for Future koordinatörü Joel Lev-Tov, “İngiltere’nin ev sahipliği yapacağı COP26 konusunda şimdiye kadar oldukça hayal kırıklığına uğradık. Bu nedenle, COP26’nın başarısızlığını ortaya çıkarmak için hükümetler iklim krizi konusunda gerçekten harekete geçerse COP’un neye benzeyebileceğini gösteren kendi Mock COP26’mız üzerinde çalışmaya başladık” dedi.

Haberin aslına buradan ulaşabilirsiniz.

Haberlerimizden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz?

İklim Krizini Durdurma Yolunda Öneriler

Önceki Haber

İklim Adaletinde Bugün: Dünyanın En Zengin %1’i, En Yoksul %50’yi Emisyonlarda İkiye Katladı

Sonraki Haber

Diğer Haberler