man in black suit jacket
Photo by Charles Deluvio on Unsplash

Justin Trudeau, iklim eylemini Kanada’nın koronavirüs kurtarma planının “temel taşı” haline getirme sözü verdi. Ancak henüz parlamentoda ihtiyaç duyduğu desteği kazanamadı.

Haber: Chloé Farand
Çeviri: S. Sena Akkoç

 Justin Trudeau, başbakanlığını, yeni koronavirüs pandemisinden sonra “daha iyi bir şekilde yeniden inşa etmek” için Kanada’ya yönelik bir plan yapıyor.

Azınlık hükümetinin yeni bir parlamento oturumu vizyonunu açıklayan milletvekillerine hitaben yaptığı uzun konuşmada Trudeau, ülkenin 2030 iklim hedeflerini güçlendirmeye yönelik planları “derhal” yayınlayacağına ve 2050 yılına kadar karbon nötrlüğü sağlamak için de yasa çıkaracağına söz verdi.

Trudeau, “İklim eylemi, ülke genelinde bir milyon iş yaratma ve destekleme planımızın temel taşı olacak. Bugün, sadece gelecek yıl için iyi işler yaratmakla kalmayıp 2030, 2040 ve sonrasında da küresel olarak rekabetçi bir ekonomi yaratabiliriz.”

Ancak iklim konusunda mevcut vaatleri büyük ölçüde tekrarlayan konuşma, muhalefet partilerinin yasayı çıkarması için yeterli olmadı.

Bir çıkar çatışması skandalına karışan ve geçen yıl bir seçimde çoğunluğunu kaybeden Trudeau, geçen ay parlamento oturumunu bitirdiğinde siyasi olarak yeniden başlama ve COVID-19’dan yeşil bir iyileşme sözü üzerine kumar oynadı.

Trudeau şu anda destek toplayamazsa olası gelecek vizyonu üzerine bir güven oylaması ve bir seçimle karşı karşıya kalacak.

Yönetiminin ayakta kalabilmesi için Trudeau’nun en az bir muhalefet partisinin, milliyetçi Bloc Québecois’in veya sol eğilimli Yeni Demokrat Parti’nin (NDP) desteğine ihtiyacı var. Muhafazakarlar hükümete herhangi bir destek vermeyi reddettiler. Oylama için ise henüz bir tarih belirlenmedi.

Kanada İklim Eylem Ağı (Climate Action Network Canada) adlı STK’nın yönetici direktörü Catherine Abreu, Climate Home News’e yaptığı açıklamada, konuşmanın “iklim adaleti konusunda doğru tonu oluşturmasına rağmen” yeni iklim veya çevre politikalarının açıklanmadığını söyledi. Abreu: “Bu, Kanada için devrim niteliğinde bir yeşil iyileşme mi? Hayır”, dedi.

Ancak, hükümetin iklim politikaları ile sosyal sorunları birbirine bağlama çabalarını Kanada hükümeti için ileriye dönük “ilerici” bir adım olarak nitelendirdi.

Abreu, “Elbette, daha önce bu hükümetten benzer sözler duymuştuk. Bu tarihi konuşmada dile getirilen ruhun anlamlı eyleme dönüşüp dönüşmeyeceğini önümüzdeki aylarda alınacak politika ve yatırım kararları belirleyecek” dedi.

Trudeau, geçen hafta BM başkanı Antonio Guterres ile iklim liderliğini sergilemek için sanal bir yuvarlak masaya katıldı.

Etkinlikte BM ve İngiltere, 12 Aralık’ta Paris Anlaşması’nın beşinci yıldönümü nedeniyle çevrimiçi bir zirve planladı. Yıl dönümü, ülkelerin daha büyük bir hırsla öne çıkması için kilit bir an olarak ilan edildi ve Trudeau’ya da güven oylamasından kazançlı çıkarsa dünya sahnesindeki planlarını detaylandırma fırsatı verdi.

Trudeau’nun iklim politikaları arasında enerji verimliliğini artırmak için evleri ve binaları güçlendirmek, yenilenebilir enerji ve temiz teknolojilere yatırımları desteklemek, sıfır emisyonlu araçlar için şarj istasyonlarına yatırımlar ve akü üretimi yer alıyor. Trudeau, Kanada’yı “temiz teknoloji şirketleri için dünyadaki en rekabetçi bölge” yapmak üzere kurumlar vergisi indirimlerini kullanacağına da söz verdi.

Trudeau, Muhafazakârların şiddetli muhalefetine karşı hükümetin kirlilik için bedel olarak ödediği karbon vergisine de devam edeceğini söyledi.

Ne petrolden ve gazdan ne de hükümetin ham petrolü ihracat için Alberta’dan kıyıya aktaran Trans Mountain boru hattının genişletilmesine verdiği tartışmalı destekten bahsetmedi.

Sistemik ırkçılığı ele alma ve yerli toplulukları daha iyi destekleme çabalarını artırma, “aşırı varlık eşitsizliğini” vergilendirmenin ek yollarını belirleme ve kurumlar vergisinden kaçınma konusunu ele alma sözü verdi.

Bloc Quebecois lideri Yves-François Blanchet, Trudeau’nun konuşmasının Kanadalı milletvekillerinin taleplerine bir “hakaret” olduğunu ve Quebec’in desteğini hak etmediğini söyledi.

Blanchet, planı “belirsiz” ve detaylardan yoksun olduğu için eleştirdi ve Kanadalı ICI RDI ile yaptığı röportajda “Kötü şöhretli yeşil iyileşme nerede? Bu taht konuşmasında yok” dedi ve planın petrol ve gaz endüstrisine daha fazla desteği dışlamadığını ekledi.

Blanchet, Trudeau’nun Bloc Quebecois illerine sağlık hizmetleri konusunda daha fazla özerklik devretme konusundaki temel talebine cevap vermek için bir haftası olduğunu, aksi takdirde Liberal hükümete karşı oy vereceğini söyledi.

NDP Lideri Jagmeet Singh, partisinin desteğinin, salgın nedeniyle işe dönemeyen Kanadalıların hükümet desteği almalarını ve herkese ücretli hastalık izni verilmesini sağlanmasına bağlı olduğunu söyledi.

Pembina Enstitüsü federal politika direktörü Isabelle Turcotte, hükümetin insanların sağlığını koruduğunu, dirençli bir ekonomi inşa ettiğini ve iklim değişikliği konusunda “aynı yapbozun farklı parçaları olarak” güçlü adımlar attığını gördüğünü söyledi ve Trudeau’nun karbondan kurtulma çabalarını derinleştirme taahhüdü hakkında “Uygulamanın, hesap verebilirliğin ve çabanın ölçeğiyle ilgili ayrıntıları yakından izleyeceğiz” diye ekledi.

Bir öğrenci ve iklim aktivistleri ağı olan Climate Strike Canada, yaptığı açıklamada konuşmanın iklim acil durumuyla mücadele için cesur bir vizyon ortaya koymak üzere kaçırılmış bir fırsat olduğunu söyledi.

Climate Strike, “Liberal hükümet, iklim acil durumunu ele almak için ihtiyacımız olan ölçekte harekete geçmeyi sağlayamadı” dedi ve gençlerin, küresel iklim grevleri çerçevesinde sokaklarda olacağını belirtti.

Haberin aslına buradan ulaşabilirsiniz.

Donut Ekonomi Modeli ve Şehirlerin Dönüşümü

Önceki Haber

Dr. Acar: Sürdürülebilir Ulaşım İçin Yaşam Tarzında Kökten Değişim Şart

Sonraki Haber

Diğer Haberler