white and brown concrete building under blue sky during daytime
Photo by Dave Kim on Unsplash

300’den fazla İngiliz Olimpiyat ve Paralimpik Sporcu, Hükümeti COVID-19’un ardından iklim değişikliği konusunda acil önlem almaya çağırdı. Paula Radcliffe, Sir Mo Farah ve Sir Steve Redgrave, Başbakan Boris Johnson’a salgından kurtulmak için “gerçekten yeşil bir yaklaşım” çağrısında bulunan bir mektuba adlarını koyan Olimpiyat şampiyonları arasında yer alıyor.

Haber: Emily Beament
Çeviri: S. Sena Akkoç

Mektup, iklim krizinin üstesinden gelmek için sporun gücünü kullanmayı amaçlayan bir grup atlet olan Champions for Earth (Dünya Şampiyonları) adına Birleşik Krallık kürek takımı üyesi ve çevre avukatı Melissa Wilson tarafından yazıldı.

Herkes için sağlıklı ve güvenli bir dünya oluşturma çağrısına katılan Rebecca Adlington, Tessa Sanderson ve Hannah Cockroft da dahil olmak üzere Olimpiyat ve Paralimpik sporculardan çok sayıda imza topladı.

Mektuba göre, “mirası geleceğe devretmek” ile görevli olan yarışmalar olan Tokyo Olimpik ve Paralimpik Oyunları, COVID-19 olmasaydı tüm dünyanın gönlünü ve aklını çelmiş olurdu. Ancak mektupta, bu mirasın ortaya çıkacağı yıllar “iklim değişikliğinin şiddetli tehdidi altında” yazıyor.

Önümüzdeki yıl önemli BM “COP26” iklim görüşmelerinin ve önde gelen ülkelerden oluşan G7 grubunun başkanlığını elinde bulunduran Birleşik Krallık, “insanlığın karşı karşıya olduğu en önemli konuda uluslararası liderliği göstermek için altın bir fırsata sahip”. Başbakana yazılan mektup, “Sürmekte olan yarışta oynayacak bir rolümüz yokmuş gibi çekingen bir şekilde oturabiliriz… Ya da, bu yaz izleyeceğimiz sporcular gibi kazanmak için yarışabiliriz” diyor. Mektup ayrıca, yeşil bir toparlanmanın ekonomik faydalarını ve salgının gösterdiği, toplumun her zamanki gibi işlerinde büyük değişiklikler yapma yeteneğini vurguluyor.

COVID-19’dan iyileşmenin değişim için büyük bir fırsat sunduğundan mektubu yazmaya karar verdiğini söyleyen Wilson, “Bu, çevreyi genç nesiller için korumak adına hayatta bir kez karşılaşılabilecek bir fırsat. Salgından kurtulmak, özellikle akciğerleri hava kirliliğinden zarar görmüş toplumumuzun gençlerine fayda sağlamak için havamızı temizleme şansı da veriyor” dedi. Beş Olimpiyat şampiyonluğu olan Sir Steve, “bir atlet olarak en üst seviyede performans gösterebilmek için sağlıklı bir ortama ihtiyacınız var. İngiliz çocuklarının temiz hava, yeşil alanlara erişim ve sağlıklı beslenme ile büyümeleri hayati önem taşıyor. Birleşik Krallık her zaman bir lider oldu ve ülkenin geleceğin yıldızlarını yetiştirmek için güvenli bir ortam sağlamaya öncülük etmesine ihtiyacımız var” dedi.

Çifte Olimpiyat şampiyonu Adlington, dünyanın sularının ve deniz ekosistemlerinin giderek daha fazla kirlendiği ve sömürüldüğü konusunda uyardı ve şunları söyledi: “Tıpkı 2012’de olduğu gibi, İngiltere liderliği, gelecek nesillere miras bırakabilecek başarılı bir küresel BM İklim Zirvesi sunabilir. Bu sorun ortadan kalkmayacak ve geleceği sağlamak için hemen harekete geçmemiz gerekiyor. ”

Radcliffe, güvenli bir hava kirliliği seviyesi olmadığını, herkesin daha fazlasını yapması gerektiğini ve hükümetin buna önderlik etmesi gerektiğini söyledi ve “2021’deki COP26 zirvesi, Birleşik Krallık’ın Çevre Olimpiyatları olacak. Ancak bu bir maraton değil ve hükümetin, İngiltere’nin bir iklim lideri olmasını sağlamak için hazırlandığından ve doğru politikalara sahip olduğundan emin olması gerekiyor” dedi.

Triatloncu Alistair Brownlee, 2021 Tokyo Olimpiyatları’nda yoğun ısı için antrenman yaptığını ve bunaltıcı hava koşullarında performans göstermenin ne kadar zor olduğunu bildiğini söyledi. Brownlee, “Rekabet etmeyi seviyorum ama aynı zamanda sporumun gelecek nesiller için güvenli olmasını da istiyorum. Bu yüzden hükümetin iklim değişikliğiyle mücadeleye liderlik etmesini istiyorum” dedi.

Dünya şampiyonası kürekçisi Dave Hampton ile Champions for Earth’ü kuran Londra 2012 Olimpiyat şampiyonu kanocu Etienne Stott, fosil yakıtlara olan bağımlılığın küresel ısınmaya neden olması ve gezegeni yok etmesi konusunda uyararak “Amazon ve Kuzey Kutbu’ndaki yangınlar şiddetlenirken rotamızı değiştirmek için bu anı kullanmalıyız. Spor bunu görmezden gelemez” dedi.

Haberin aslına buradan ulaşabilirsiniz.

 

Sürdürülebilir Ulaşım: COVID-19 Sonrası Trendler, Çözümler ve Sorunlar

Önceki Haber

Uluslararası Gıda Kaybı ve Gıda İsrafı Farkındalık Günü Kutlu Olsun!

Sonraki Haber

Diğer Haberler