Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), BM Çevre Programı ve diğer ortaklarıyla bugün ilk Uluslararası Gıda Kaybı ve İsrafı Farkındalık Günü’nü kutlayacaklar.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), BM Çevre Programı ve diğer ortaklarıyla bugün ilk Uluslararası Gıda Kaybı ve İsrafı Farkındalık Günü’nü kutlayacaklar.

Gün, yükselen küresel açlık ve iklim değişikliği, COVID-19 salgınının milyonlarca insanın gıda ve beslenme güvenliği üzerinde devam eden tehdidi ve salgından kaynaklanan hareket ve ulaşım kısıtlamalarıyla artış gösteren gıda kaybı ve israfı kapsamında ele alınacak.

COVID-19 bir yana, her sene dünyadaki gıdanın %14’ü satış aşamasına ulaşamadan kayboluyor. Yaşanan gıda kaybı yıllık 400 milyar dolara mal olurken, gıda kaybı ve israfı birlikte küresel sera gazı salımının %8’ini oluşturuyor.

Bu küresel etkinlik, gıda kaybı ve israfını önlemek için herkesi harekete geçirecek güçlü bir mesaj göndermek için de büyük bir fırsat.

Etkinlik bugün 17:00-20:30 saatleri arasında dijital olarak kutlanacak.

Bu önemli Gün, BM Genel Kurulu’nun 75. oturumunda “Gıda kaybı ve israfına dur diyelim. İnsanlık için. Gezegenimiz için” teması altında gerçekleşecek.  Etkinlik, Andora, Arjantin ve San Marino gibi BM Genel Kurulu’nda gıda kaybı ve israfının uluslararası gün olarak kutlanması için geçen sene oy birliğiyle destek veren ülkeler ve gıda kaybı ve israfının azaltılması için öncü küresel çaba gösteren iki BM Ajansı, FAO ve BM Çevre Programı’nın ev sahipliğinde düzenlenecek. Etkinliğin önemli mesajları ise;

  1. Bu kriz zamanında yiyecek kaybına ve israfına yer yok! COVID-19 salgını, yiyeceklerimizi üretme, kullanma ve israf etme şeklimizi yeniden düşünmek için bir uyandırma çağrısıdır!
  2. Gıda kayıplarını ve israfı azaltmak, gıda sistemlerimizi güçlendirmek için güçlü bir yol sağlar.
  3. Yenilik, teknolojiler ve altyapı, gıda sistemlerinin verimliliğini artırmak ve gıda kayıplarını ve israfı azaltmak için kritik öneme sahiptir.
  4. Kamu müdahaleleri, özellikle bu kritik zamanda özel aktörler tarafından gıda kaybı ve atık azaltma yatırımlarını kolaylaştırmaya çalışmalıdır.
  5. Özel sektörün katılımıyla yenilikçi iş modellerinin şekillendirilmesi ve bunları finanse etmek, gıda kaybını ve gıda israfını durdurmak için yeni yaklaşımlara ihtiyaç vardır.
  6. Hepimiz yiyecek kurtarıcı olmalıyız: insanlar için, gezegen için.

Etkinlik programı ise şu şekilde: QU Dongyu, FAO Genel Direktörü; Inger Andersen, BM Çevre Programı İdari Direktörü; BM Genel Sekreteri António Guterres’den video mesaj; Luis Basterra, Arjantin Tarım, Hayvancılık ve Balıkçılık Bakanı; Maria Ubach Font, Andora Dışişleri Bakanı; Luca Beccari, San Marino Dışişleri, Uluslararası Ekonomik İşbirliği ve Telekomünikasyon Bakanı; Bekir Pakdemirli, Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanı; Stella Kyriakides, AB Sağlık ve Gıda Güvenilirliği Komisyonu Üyesi’nden video mesaj; Gilbert F. Houngbo, Tarımsal Kalkınma Uluslararası Fonu Başkanı; David Beasley, Dünya Gıda Programı İdari Direktörü; Martien van Nieuwkoop, Dünya Bankası Tarım ve Gıda Küresel Direktörü ve Şef José Andrés’ten bir video mesaj.

Açılış konuşmalarından sonra gıda kaybı ve israfı ve sürdürülebilirlik ile inovasyon üzerine iki panel oturumu gerçekleşecek. Etkinliğin konuşmacılarının ve panel katılımcılarının tam listesine buradan erişebilirsiniz. Etkinliği buradan canlı takip edebilir ya da kayıt olup Zoom’dan izleyebilirsiniz.

Fazla Gıda’dan Açıklama
Birleşmiş Milletler’in 2030 Amaçları çerçevesinde dünya çapında desteklenmek üzere seçilen ve iş ortaklarının atık kaynaklı karbon salınımını minimum %50 azaltmak için teknolojik çözümler üreten sosyal girişim Fazla Gıda, ilk defa bu sene kutlanan Gıda Kaybı ve Gıda İsrafı Farkındalık Günü’ne destek veriyor.

Fazla Gıda Kurucu Ortağı Olcay Silahlı, konuyla ilgili şunları söyledi: “Birleşmiş Milletler’in gıdaların ziyanını azaltacak ve bu sayede sürdürülebilir kalkınmaya da katkı sağlayacak Uluslararası Gıda Kaybı ve Gıda İsrafı Farkındalık Günü’nü uygulamaya başlaması mutluluk verici. Birleşmiş Milletlerin bu harika inisiyatifi sayesinde bizim de yıllardır tüketicide oluşturmaya çalıştığımız “Gıda İsrafı” farkındalığı hızla etki çemberini büyütecek.  Biz de Fazla Gıda takımı olarak bu özel günü destekliyor ve fazlayı faydaya çevirmek için çalışıyoruz. Bu çalışmalarımıza iş dünyasının yakından tanıdığı Fazla Gıda markasını tüketici ile de buluşturacak yenilerini ekliyoruz. Bu sayede günün temsil ettiği anlamı ve önemi çok daha geniş kitlelere ulaştırma hedefi içerisindeyiz.”

FazlaGıda, işletmeler için etkin atık yönetimi platformudur. Gıda işletmelerinin satılmayan ürün stoklarını etkin yöneterek talep fazlası ürünlerden ekonomik ve sosyal değer yaratmasını sağlar. Platformla ilgili daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 

Olimpik Sporcular Yeşil Toparlanma Talep Ediyor

Önceki Haber

Dionori: “Pandemi Bize Multimodal Taşımacılığın Daha Dirençli Olduğunu Kanıtladı”

Sonraki Haber

Diğer Haberler