HABERLER

AB Liderleri, Aralık Ayında İklim Değişikliği Hedefi Konusunda Anlaşma Yapmayı Hedefliyor

aerial view photography of room
Photo by Frederic Köberl on Unsplash

Avrupa Birliği ülkeleri geçtiğimiz haftaki zirvede yeni bir iklim hedefi üzerinde anlaşmaya yaklaştı, ancak emisyon azaltma hedefiyle ilgili anlaşmayı aralık ayında bir toplantıya erteledi. Liderlerin Brüksel’deki tartışması, 2030’a kadar seragazı emisyonlarında %40’lık bir kesintiyi amaçlayan mevcut AB hedefini yükseltme konusundaki ilk görüşmeleriydi.

Haber: Kate Abnett, Francesco Guarascio
Çeviri: S. Sena Akkoç

AB Konseyi ve Avrupa Komisyonu, AB’nin 27 ülkesinin 2050 yılında karbon nötr hedeflerine ulaşmaları için 2030’a kadar 1990 seviyelerine göre seragazı emisyonlarının %55 azaltılması gerektiğini söylüyor. Özellikle kömür bağımlısı Polonya’nın bu hedefleri tutturabilmesi için bu hedef önemli.

Liderler geçen haftadaki zirvede 2030 hedefini imzalamadılar. Ancak hedefi yıl sonuna kadar tamamlamak amacıyla aralık ayında “emisyonları azaltma konusuna geri dönmeyi” kabul ettiler.

AB oybirliği ile karar aldığı için, ülkeler 2030 hedefi konusunda anlaştıktan sonra, emisyonların %60 azaltılmasını isteyen Avrupa Parlamentosu ile bir anlaşma yapmalılar.

Liderler, ülkeler bu hedefin ulusal etkisi hakkında daha fazla bilgiye sahip olana kadar anlaşmayı erteleme kararı aldı. Bu durum, ulusal etki analizi olmadan yeni bir iklim hedefini destekleyemeyeceğini söyleyen Polonya’yı yatıştırabilir.

AB Konseyi ortak bir bildiride, “Komisyon’u, belirli durumları değerlendirmek ve üye devletler düzeyinde etki hakkında daha fazla bilgi sağlamak için üye devletlerle istişarede bulunmaya” davet etti.

Ayrıca bildiri, 2030 emisyon azaltma hedefinin AB düzeyinde “toplu olarak” karşılanacağını doğruladı. Bu da perşembe günü 2030 yılına kadar AB çapında emisyonları %55 azaltmayı destekleyebileceğini, ancak bu hedefe ulusal düzeyde ulaşamayacağını söyleyen Çek Cumhuriyeti’ni ikna etmeye yardımcı olabilir.

Başbakan Andrej Babis, “Her ülkenin farklı bir enerji karışımı var ve bunu dikkate almalıyız. AB’de %55 konusunda anlaşırsak, Çek Cumhuriyeti bu plana destekleyecektir” dedi.

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki COVID-19 hastası bir kişiyle temastan sonra kendini izole ettiği için Babis, zirvede Polonya’yı da temsil etti.

%55 emisyon azaltma hedefi için henüz destek sözü vermeyen bir ülkenin yetkilisi, “Her bir ülke için maliyetin ne kadar olacağını kabaca bile bilmiyoruz” dedi.

Yetkili, AB’nin karbon yoğun ülkelerin hedefe ulaşmasına yardımcı olmak için bir sonraki bütçesinden yeterli fon ayırması durumunda, aralık ayında “uzlaşmanın önünde durmayacağız” dedi.

Yaklaşık 27 AB üyesinin yarısı (Almanya, Fransa, İspanya, Letonya ve Danimarka dahil) “en az %55” hedefini desteklediklerini söyledi. Hedef, daha sıkı otomobil emisyon standartları, endüstri ve havayolları için daha yüksek karbon maliyetleri dahil olmak üzere AB politikalarında kapsamlı değişikliklere yol açacak.

Haberin aslına buradan ulaşabilirsiniz.

Haberlerimizden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz?

Kent ve Kadın

Önceki Haber

Yol Yapmak…

Sonraki Haber