assorted box lot on brown wooden pallets
Photo by Alfonso Navarro on Unsplash

Çevre koruma harcamaları geçen yıl 38,4 milyar TL olurken, 2018 yılına oranla %1,2 arttığı saptandı. Çevre koruma harcamaları da en çok atık yönetimi hizmetlerinden oluşurken, %46,3 ile ilk sırada yer aldığı gözlendi.

Medya takip kurumu Ajans Press, çevre koruma ile alakalı basına yansıyan haber adetlerini inceledi. Gerçekleştirilen medya incelemesine göre, geçen yıl çevre koruma ile alakalı 14 bin 25 haber çıkışı olduğu görüldü; atık yönetimi ile alakalı çıkan haber adedi 3 bin 898 olarak saptanırken, atık su ile çıkan haber adedi de 8 bin 786 ile gündemde yer aldı. Atık sudan elektrik üretimi ise en çok konuşulan başlıklar arasında yer aldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden elde ettiği bilgilere göre, 2019 Çevre Koruma İstatistikleri belli oldu. Böylelikle çevre koruma harcamaları geçen yıl 38,4 milyar TL olurken, 2018 yılına oranla %1,2 arttığı saptandı. Bu harcamalarında %57,8’i mali ve mali olmayan şirketler tarafından yapılırken, %34,2’si genel devlet ve hanehalkına hizmet eden kar amacı olmayan kuruluşlar, %8’i ise hanehalkları tarafından yapıldı. Çevre koruma harcamalarının da %46,3’ü atık yönetimi hizmetlerinden oluşurken 1,4 milyar TL harcandığı gözlendi. Atık su için yapılan harcama ise 3,3 milyar TL ile zirvede yer aldı. Diğer çevre koruma hizmetleri için yapılan harcama ise 1,7 milyar olarak kaydedildi.

 

Torba Yasa, Maden Şirketlerine Daha Fazla Alan Açıyor

Previous article

You may also like