black car parked beside brown brick wall
Photo by Ed Harvey on Unsplash

Çin’de 2025 yılına değin ülke toplamında satılacak otomobillerin %20 kadarını yeni ve temiz enerjiyle (elektrik, hibrid, pilli) çalışan otomobillerin oluşturacağı tahmininde bulunuyor. Öte yandan bu tür otomobillerin satışı, 2035 yılında trend olacak.

Merkezi hükümet tarafından bu hafta açıklanan belge, araç pillerinin şarjı ve geri dönüşümü konusunda daha etkin ağların oluşturulması yoluyla sektörün kapsamlı ölçüde geliştirilmesini amaçlıyor. Beijing, 2019 itibarıyla ülkedeki satışların %5 kadarını oluşturan bir sektörü hızlandırmak için sektörün farklı firmalarını daha sıkı bir bütünleşmeye ve satış sonrası hizmetleri desteklemeye teşvik ediyor.

Söz konusu belgede, 15 yıllık yani 2035 yılına kadar gösterilecek aralıksız çabaların sonucunda tamamen elektrikle işleyen araçların binek arabalarının çoğunluğunu ve kamu araçlarının da tamamını oluşturması öngörülüyor. Bu resmi öngörüler piyasalar tarafından olumlu karşılanmış bulunuyor.

Nitekim elektrikli araç sektörünün Çin’deki öncü üreticilerinden olan BYD’nin hisse senetleri, Shenzhen Borsası’nda, pazartesi kapanışı %5,11 gibi net bir artışla bitirdi. Diğer yerel üreticilerden Shenglan Technology %20,01, Kstopa %14,64 gibi yüksek artışlar kaydetti.

Başkan Xi Jinping, Eylül ayında, ülkesinin en geç 2060 yılına kadar karbon nötrlüğü aşamasına ulaşacağını taahhüt etti.

Küresel Çalışma: COVID-19 Haberleri, Kadınlara Yer Vermiyor

Previous article

COVID-19 Sürecinde İnsan Hakları Uygulamalarında Hızlı Öz Değerlendirme Aracı Geliştirildi

Next article

You may also like