2010 yılında yayın hayatına başlayan NotaBene Yayınları’nın iklim krizi hakkında yayımladığı iki çocuk kitabı raflardaki yerini aldı.

Kendilerini kolektif bir düşünsel mekan olarak tanımlayan NotaBene Yayınları, toplumsal muhalefetin düşünsel olarak köklü bir yenilenme ihtiyacına yanıt arıyor. Ayrıca bu toprakların yazarlarına öncelik tanımak, yeni çalışmaları, yeni yazarları elden geldiğince özendirmek, kolektif çalışmaları arttırmak, muhalefetin gündemini düşünsel olarak beslemek de amaçları arasında olan yayınevi, bu arayışı sadece kuramsal alanla sınırlı kalmayıp, güncel politikadan, edebiyata, sanata, çocuk kitaplarına dek yaşamın her alanını kapsama çabasını içeriyor. NotaBene Yayınları, son olarak küresel sıcaklığa bağlı olarak ortaya çıkan iklim değişikliği ve su ayakizi farkındalığına yönelik iki çocuk kitabı yayımladı.

Su İnsan ve Çeşmesi
Yazar: Ivo Rosati
Çizer: Gabriel Pacheco
Çevirmen: Gülfer Kırbaş
Yayınevi: NotaBene Yayınları

“Birisi musluğu düzgünce kapatmamıştı ve küçük damlacıklar saatler boyunca yavaş yavaş lavaboya damlamıştı. Ev sahibi ortada yoktu ve kimse de nerede olduğunu bilmiyordu. Acaba Fiji Adaları’na mı gitmişti? Yoksa mavi altın madenlerinin olduğu söylenen Afrika’ya şansını denemeye mi gitmişti?”

Ivo Rosati’nin kitabında damlacıklardan oluşan bir su insan, bir köyün düzenini yaptığı iyiliklerle değiştirirken hem dünyanın geldiği noktaya hüzünleniyor hem umut doluyor. Çocuklar için su ayakizinin önemini masalla anlatan Su İnsan ve Çeşmesi kitabını Gabriel Pacheco’nun muhteşem çizimleri süslüyor. Hepimizin bir gün Su İnsanı anlayabilmesi umuduyla…

Kitaba buradan ulaşabilirsiniz.

Dünyayı Kurtaran Öfke
Yazar ve Çizer: Megan Herbert
Bilimsel Yazar: Michael E. Mann
Çevirmen: Gülfer Kırbaş
Yayınevi: NoteBene Yayınları

“Sophia o günkü işlerini düşünürken
Bir ayı çıkageldi aniden
Üzerinde yaşadığı buzul ortadan kalkınca
Düşündü ki yardım eder ona sevgili Sophia”

Sophia’yı bu ziyarete gelen aslında pek de sürpriz olmayan misafiri, iklim krizinin etkilediği diğerleri takip eder; bir Bengal kaplanı, bir çiftçi ailesi, bir balıkçı, bir arı sürüsü ve diğerleri. Küçük Sophia, öfkelenmiş, alanını işgal etmelerine kızmıştı. Ancak bir baktı ki tüm o yerinden edilenler bir araya gelmiş ve “Sevdiklerini Koru” diyen yazılar hazırlıyorlar. Sophia ve arkadaşları, yazılarıyla beraber politikacıların yanında soluğu alıyor. Onlar hep daha sonraya randevu veriyorlar. Sophia artık o kadar çok öfkeleniyor ki “öfkesi yeryüzünün tüm şehirlerini, tüm sokaklarını gümbürdetiyor”.

Megan Herbert, kendi çizimleriyle anlattığı öyküsünde yerinden edilmişlerin, sığınacak yeri olmayanların ve alanları işgal edilenlerin hikayesini anlatıyor. Bir araya gelerek neler yapılabileceğini kitabın sonunda küçük bir de yol haritasıyla noktalayan kitabın bilimsel yazıları ünlü iklimbilimci Penn State Üniversitesi Profesörü Michael E. Mann’a ait. Dünyayı kurtaracak minik kahramanlarımıza özel bir kitap.

Kitaba buradan ulaşabilirsiniz.

Biyoçeşitlilik, Daha Çok Uzağımızda!

Previous article

İklim Değişikliği ve Ekonomik Kriz Altında Gıda Sistemi Dönüşümü

Next article

You may also like