Federal Rezerv, iklim değişikliğinin risklerini anlamak ve azaltmak için çalışan uluslararası merkez bankaları grubuna katılmaya yaklaşarak küresel finans piyasalarının ısınan dünyaya karşı tepkisini şekillendirmek için dünyanın en etkili merkez bankasının yolunu açtı.

Fed Başkanı Jerome Powell, ABD merkez bankasının Merkez Bankaları Ağı ve Finansal Sistemi Yeşillendirme Denetçileri (NGFS) ile çalıştığını ve toplantılara katıldığını söyleyerek, “Sanırım şu anda üyelik başvurusu sürecindeyiz” dedi.

Fed Yöneticisi Randal Quarles, “Üyelik talebinde bulunduk, kabul edilmesini bekliyoruz” diyerek bilgi verdi.

NGFS Sekereterliği başkanı Morgan Despres ise NGFS’nin kuruluş tüzüğünün gerektirdiği üzere, Fed’in katılım motivasyonu ve ilgi alanlarını açıklayan resmi başvuru mektubunu henüz almadıklarını söyledi. Fakat ABD merkez bankası, gruba katılmak için ne yapması gerektiği ve üyeliğin iş yükü konusunda aylardır grupla görüşüyor.

Depres, Fed personelinin, biri iklim değişikliğinin ekonomik ve finansla istikrar üzerine etkilerini boyutlandırma ve diğeri de veri boşluklarını doldurmak gibi birkaç işe dahil olmaya davet edildiğini söyledi.

Fed, Hindistan Merkez Bankası ile birlikte NGFS üyesi olmayan tek büyük küresel merkez bankası.

Depres, “Bunun oyunu değiştireceğini söyleyebilirsiniz. Eğer üyeyseniz katkıda bulunursunuz ve yararlanırsınız. Bu, bizim için ve iklim değişikliğiyle mücadele için bir fark yaratıyor” dedi.

Fed, bu haftanın başlarında yayınladığı finansal istikrar zayıflıkları üzerine yılda iki kez yaptığı değerlendirmeye ilk kez iklim değişikliği riskini de dahil etti.

Powell yaptığı açıklamada, “Halk, finansal sistemin iklim değişikliği de dahil, her türlü büyük riske karşı dirençli olmasını bekleyecek ve buna hakları var” dedi ve bunu sağlamanın Fed’in, Konge tarafıından atanan görevlerinden kaynaklandığını belirtti.

Diğer merkez bankaları, finansal piyasalarda iklimle ilgili afetlerin sebep olduğu ani fiyat değişiklikleri de dahil olmak üzere küresel ısınmanın etkilerini azaltmak için düzenleme ve araştırma yetkilerini kullanırken, Fed yıllardır kenarda ya da perde arkasında kaldı.

Cumhuriyetçi Başkan Donald Trump’ın ABD’yi Paris Anlaşması’ndan çıkarma taahhüdü, Fed’in NGFS’ye katılmasının önündeki teknik bir engel olmasa da Trump’ın aldatmaca olarak adlandırdığı bir fenomenle savaşma konusundaki herhangi bir kamu taahhüdünü karmaşıklaştırdı.

Fed’in NGFS’ye katılması için Ceres Accelerator for Sustainable Capital Markets’in genel müdürü Steven Rothstein, “Bu, piyasaya iklimin banka istikrarı için önemli olduğu konusunda somut bir mesaj veriyor” dedi.

Haberin aslına buradan ulaşabilirsiniz.

Avrupa Yatırım Bankası, Yeşil Yatırım Planını Onayladı

Previous article

Sürdürülebilirlik ve İnşaat: Biz Bu Kentleri Neden Kurduk?

Next article

You may also like