Photo by Chris Haws on Unsplash

Signify, 11- 17 Ocak Enerji Tasarruf Haftası’nda enerji tasarrufunun önemine vurgu yapıyor ve tasarrufun evlerimizde başladığına dikkat çekiyor. Signify, doğru aydınlatma seçimlerinin enerji tasarrufuna olan katkısının yanı sıra göz konforunu da yakından ilgilendirdiğini belirtiyor.

Bir ailenin aylık elektrik tüketiminin yaklaşık %30’luk payını aydınlatma oluşturuyor. Sadece aydınlatmada dikkat edilecek birkaç küçük ayrıntı ile önemli ölçüde elektrik tasarrufu yapılabiliyor. Elektrik faturasını kabartan klasik lambaların yerine LED Lambaların tercih edilmesi ise enerji tasarrufu bakımından önemli bir nokta… 2030’a kadar, ışık kullanılan noktalar %35 artarak 60 milyara çıkacağı biliniyor. Günlük kullanımlarda LED tercih etmek, enerji tüketimini %53 oranında azaltacaktır.

İlk Adım: Doğru Lamba Seçmek!
Evlerde ve profesyonel alanlarda kullanımı gitgide artan LED lambalar evlerinize hem tasarruf hem de sağlık getiriyor. Peki, %80’e varan enerji tasarrufu sağlayan ve göz konforu için en doğru ışık olan LED lambalar nasıl seçilir?

Önce duy tipini seçerek başlayabilirsiniz. Armatürünüzün duy tipini kontrol ederek lamba kutusu ambalajı üzerinde yazan duy tipine göre hızlı ve kolayca ihtiyacınız olan ürünü belirledikten sonra kullanmak istediğiniz alana göre lamba şeklinizi belirlemeniz gerekiyor. Örneğin; bir bölgeye dikkat çekmek için spot, küçük avizeniz varsa dekoratif, mutfak ve çocuk odasını aydınlatmak için standart LED lamba seçebilirsiniz. LED lambaların parlaklığını belirlemek için (W) değil lümen değerine bakmanız yeterli olacaktır. Seçilen lambanın lümen değeri ne kadar yüksekse, LED lamba daha parlak ışık verir. Bu sebeple ışığın rengine karar vermek için kullanacağınız alana göre lambaların renk sıcaklığını belirleyen Kelvin (K) değerine dikkat etmek bu noktada önemli. Düşük değerli sıcaklık renkleri (örneğin 2700K) sıcak ve sarı aydınlatma ortamı sağlarken, yüksek değerli sıcaklık renkleri (örneğini 6500K) soğuk ve beyaz renkli aydınlatma ortamı yaratır. Renk kalitesinde ise dikkat etmeniz gereken tek şey doğal gün ışığına yakın olmasıdır. Bunun için ise lamba ambalajı üzerinde yer alan CRI (renksel geri verim endeksi) değerine bakabilirsiniz. Unutmayın, açık havadaki doğal ışığın CRI değeri 100’dür. Daha da önemlisi yaşanabilir bir gelecek için önemli olan sağlık, çevre ve enerji verimliliği için mutlaka A+ ve üzeri etikete sahip ürünler seçmeniz.

Göz konforunuz için en uygun Lamba: LED lambalar!
Evlerde daha fazla vakit geçirdiğimiz şu günlerde göz konforumuza daha fazla dikkat etmemiz gerekiyor. Çünkü yapılan araştırmalara göre artık zamanımızın %90’ını iç mekanlarda geçiriyoruz ve açık havada daha az, ekran başında ise daha fazla zaman geçirmek gözlerimize zarar verebiliyor. Yakını görememe (miyopluk) dünyanın bazı bölgelerinde neredeyse salgın düzeyine ulaşmış durumda ve özellikle açık havada çok az vakit geçiren veya uzun süre ekrana bakarak gözlerini yoran çocuklar risk altında. Piyasadaki bazı LED’ler, titrek ışık verdiği için gözü rahatsız edip konsantrasyonu zorlaştırıyor. Yüksek kaliteli LED’ler ise gözlerinizin rahat ve konforlu hissetmesini sağlıyor. Göz yorgunluğunu azaltan, çocuğunuz ders çalışırken konsantrasyonunu artırmak için konforlu aydınlatma sağlayan Signify LED’ler uğultu sesi çıkarmayarak kulakları da yormuyor.

Haberlerimizden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz?

Isı Kaybı Ölçüm Ekibi Yollarda!

Önceki Haber

Gıdaların Bozulma ve Çürümesini Önleyen Ambalajlar Artık Tüketiciye Ulaşabilecek

Sonraki Haber

Diğer Haberler