by Alexander Popov - Unsplash

Mobilite hizmetleri sunan DKV Euro Service, ‘Yeşil Misyon’ programını uygulamaya koyduğunu duyurdu. Şirketten yapılan açıklamaya göre DKV, 2023’e kadar karbon emisyonunu azaltarak iklime olumlu katkıda bulunan bir kurum olmayı, 2030’a kadar 250.000 sözleşmeli ortağına karbondioksit salınımlarını %30 azaltmaları için destek olmayı, sürdürülebilir ürün ve hizmet portföyünü genişletmeyi amaçlıyor.

Uluslararası taşımacılıkta nakitsiz yol yardım hizmetleri alanında bulunan DKV Euro Service, Avrupa Birliği’nin Paris İklim Anlaşması altındaki Yeşil Mutabakat kapsamında 2050 yılına kadar iklim üzerindeki etkileri nötrleşmiş, CO₂ emisyonu sıfıra inmiş bir ekonomi olma hedefini desteklediğini duyurdu.

Bu kapsamda şirket, kendi iklim ayak izini dikkate alarak 2023 itibarı ile iklime olumlu katkı yapan bir kuruluş olmayı, 250.000 sözleşmeli ortağına taşımacılıkla ilgili faaliyetleri ile yarattıkları CO₂ emisyonunu 2030 yılına kadar %30 azaltmaları için destek vermeyi amaçladığını bildirdi.

Küresel düzeydeki CO₂ emisyonunun yaklaşık dörtte birini üreten ulaşım sektöründe karbon emisyonunu azaltmayı hedefleyen DKV, portföyündeki alternatif yakıtlara ve dijital ürünlere yoğun yatırım yaptığını ve her yıl bağlantısını sağladığı 5.000 benzin istasyonu arasında çoklu enerji servis istasyonlarına daha güçlü bir şekilde odaklandığını belirtiyor. Şirket, bu istasyonlarda dizel ve benzin yakıtlarının yanı sıra LPG, LNG, CNG, hidrojen ve elektrikli araçlar için şarj noktaları gibi seçenekler sunduğunu söyledi.

Şirket yaptığı açıklamada, alternatif yakıtlara ek olarak DKV LIVE telematik sistemi gibi dijital ürünlerde sunulan daha verimli sürücülük olanakları ve optimize edilmiş yakıt ikmali yönetimi gibi özellikler sayesinde nakliyecilerin filolarının CO₂ emisyonlarını daha da azaltabileceğini belirtiyor.

DKV CEO’su Marco van Kalleveen konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı: “Avrupa’nın tamamında markadan bağımsız en büyük şarj ağını kurmak için çalışıyoruz. Şu anda Avrupa’da 130.000 şarj noktamız var ve bu sayı dinamik bir şekilde artıyor. Ayrıca halen 150 istasyonla Avrupa’nın en büyük LNG servis ağına sahip bulunuyoruz. Müşterilerin yarınki taleplerine bugünden hazır olmak istiyoruz.”

DKV Sürdürülebilirlik, Yeni Mobilite ve Halkla İlişkiler Başkanı Marc Erkens ise yaptığı açıklamada şunları söyledi: “AB’nin iddialı iklim hedeflerinin ancak değer zincirindeki tüm katılımcıların olumlu katkıda bulunması halinde gerçekleşebileceğine inanıyoruz. Mobilite sektöründe bu sadece petrol şirketlerinin, sanayilerin ve tüketicilerin işi olmamalı. Bu nedenle bir hizmet sunucu olarak biz de aktif davranıyoruz” dedi.

Haberlerimizden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz?

“En Acil Görevimiz, 2050’ye Kadar Karbon Nötr Olmak”

Önceki Haber

“Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları İçin Sadece Dokuz Yılımız Kaldı”

Sonraki Haber

Diğer Haberler