Anadolu Efes, çevre teknolojileri geliştiren sosyal girişim Ecording ile yeni bir işbirliğine daha imza attığını duyurdu. Bu işbirliği ile, sürdürülebilirlik çalışmaları kapsamında 2 milyon tohum topu, yeşil şişeli ürünler vesilesiyle toprakla buluşuyor.


Tohum topu atışı Artvin ve Mersin’de toplam 35 futbol sahası büyüklüğündeki alanda ecoDrone’lar ile gerçekleştirildiğini belirten Anadolu Efes, kırsal bölgelerde yaşayan ve iklim değişikliği nedeniyle gelir eşitsizliğinden etkilenen kadınlar tarafından hazırlanan tohum toplarını, Orman Haftası’nda toprakla buluşmaya başladığını açıkladı.

Anadolu Efes’ten yapılan açıklamada, çevreye artı değer hareketi ile ürün ambalajlarından, servis sunum malzemelerine, doğal kaynakların sorumlu kullanımından atık yönetimine, plastik kullanımını azaltmaktan, döngüsel ekonomiye katkıya kadar birçok alanda sürdürülebilirlik çalışmaları yürütüldüğü bu kapsamda tedarikçiler, üniversiteler ve girişimcilik ekosistemi ile şirketin, iklim krizi ile mücadeleye katkı sunmak için de sosyal girişim Ecording ile yeni bir projeye daha imza attığı dile getiriliyor.

Anadolu Efes’in sürdürülebilirlik çalışmaları kapsamında 2 milyon tohum topunu, yeşil şişeli ürünler vesilesiyle insan elinin ulaşamadığı zor alanlardaki toprakla buluşturması planlanan çalışmanın, Mersin ve Artvin’de Orman Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen alanlarda yapılacağı belirtiliyor. İlk tohum topu atışları, Orman Haftası’nda Mersin’de yapılmaya başlandı. Açıklamada “Tabiatımız Özel” projesi kapsamında, Ecording’in kuşlardan ilham alarak geliştirdiği ecoDrone’larla toplam 35 futbol sahası büyüklüğündeki zor alanların ağaçlandırılması hedeflendiği bildirildi.

Anadolu Efes Kurumsal İletişim ve İlişkiler Direktörü Selda Susal Saatçi, “Sürdürülebilirlik konusunda özellikle son yıllarda giderek ivmelenen çalışmalarımız bulunuyor. Doğal kaynakların sorumlu kullanımından atık yönetimine, plastik kullanımını en aza indirmekten, döngüsel ekonomiye katkı sağlamaya kadar kapsamlı çalışmalar yapıyoruz. Bunun için tedarikçilerimiz, üniversiteler ve girişimcilik ekosistemi ile yakın çalışmalar yapıyoruz. Ecording de bizim girişimcilik ekosisteminde doğa dostu, sosyal fayda sağlayan, küresel sürdürülebilirlik ilkeleriyle uyumlu çözümler konusunda işbirliği yaptığımız girişimlerden biri. Bugün onlarla “Tabiatımız Özel” projesi için yanyana olmaktan mutluyuz. Proje kapsamında iklim krizi ile mücadeye katkı sağlamak için 2 milyon tohum topunu ürettiğimiz yeşil şişeli ürünlerimiz vesilesiyle toprak ile buluşturuyoruz. Bu tohumlarının, ormanlara dönüşmesini heyecanla bekliyoruz. Anadolu Efes olarak, Ecording ile diğer bir heyecan verici çalışmamız da Ar-Ge üzerine olacak. Tohumların toprağa daha iyi tutunabilmesine yönelik yapılan Ar-Ge çalışmalarında, üretim prosesimizin yan ürünü olan malt çiminin kullanılması konusunda iş birliğine hazırlanıyoruz. Çevre ve sürdürülebilirlik alanında tutku ile çalışmaya ve daha iyi bir dünya hayal eden girişimlerin yanında olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Ecording Kurucusu Mert Karslıoğlu “Anadolu Efes ile yollarımız 2019’da İtü Çekirdek’te kesişti. O dönemde aldığımız Anadolu Efes Özel Ödülü çalışmalarımız için önemli bir kaynak yarattı. İş birliğimiz bununla sınırlı kalmadı, “Evde Kal Ormanı” gibi çeşitli projelerde bir arada olmaya devam ettik. “Tabiatımız Özel” projesiyle şimdi de yeşili yeşil üzerinden konuşuyoruz. Ecording olarak, bir yandan insan eli değmeyen sarp alanlarda ağaçlandırma çalışmaları yaparken, bir yandan da kadınlara alternatif gelir imkanı sunuyoruz. Projelerimiz kapsamında atışı yapılacak tohum topları, kırsal bölgelerde yaşayan ve iklim değişikliği nedeniyle gelir eşitsizliğinden etkilenen kadınlar tarafından üretiliyor.” dedi.

Dünya Saati’nde Işıklar 1 Saat Kapanacak

Önceki Haber

“İklim Değişikliğiyle İlgili Daha Çok Araştırma Merkezine İhtiyacımız Var”

Sonraki Haber

Diğer Haberler