EKOIQ’nun son sayısında yayınlanan dosya kapsamında Prof. Dr. Etem Karakaya ile yaptığımız röportajda, kastını aşan bir ifadeyle Saygıdeğer Prof. Dr. Murat Türkeş’i üzdüğümüz için kendisinden ve kamuoyundan açık bir şekilde özür diliyoruz. İstemeden yapılan bu ifadeyi redaksiyon aşamasında fark etmediğimiz için, EKOIQ dergisinin Yayın Yönetmeni olarak ben de şahsi olarak özürlerimi sunuyorum. EKOIQ ve İklimhaber.org ekibi olarak da Türkiye’de iklim biliminin en önemli ve öncü ismi Murat Türkeş Hocamıza sevgilerimizi ve saygılarımızı ifade ediyoruz.

Aşağıda Etem Karakaya Hoca’nın şahsi özür yazısını da paylaşıyor, iklim mücadelesinde olan herkese sevgi ve saygılarımızı iletiyoruz…

Barış Doğru


Özür ve Düzeltme

Geçen haftalarda EKOIQ ve İklimhaber için hazırlanan “İklim Krizi, Sürdürülebilirlik ve Akademi” konulu bir dosya için benimle de röportaj yapılmıştı ve sorulara cevap vermiştim. Bu röportajın en sonuna şu ifadeleri eklemiştim:

“Önceden iklim krizi konusunda toplumu bilgilendirmek, iklim karşıtlarına karşı mücadele etmek söz konusu iken, belli bir eşikten sonra iklim değişikliği alanında çalışanlar birbirleri ile kıyasıya mücadele etmeye başlıyor. Temennim odur ki Türkiye’de medeni bir şekilde fikir tartışmaları olsun ancak böyle kutuplaştırıcı, düşmanlaştırıcı bir iklim topluluğu olmasın.”

Ancak bunları söyleyen ben, maalesef iklim değişikliğinin Türkiye’deki en büyük emektarı ve gönüllü olarak bu alana yıllarını vermiş saygıdeğer Murat Türkeş hocayı incitecek, kıracak yanlış ifadeler kullanmışım. Bazen dil gibi yazının da kemiği olmuyor ve hoyratça birilerini incitiyor. Yazıda ne söylendiğini merak edenler olabilir ancak artık ehemmiyeti yok. Kastını aşan ifadelerle kendisini kırmamın bir mazereti olamaz. Söz konusu yazının ilk başında da söylediğim, Saygıdeğer Murat Türkeş Hocamız gibi, iklim değişikliği konusunu herkesten ve bizlerden önce dert edinmiş ve bu literatüre büyük katkılar sağlamış bir uzmandır. Kendisini istemeden kırdığım için özür diliyorum. Kamuoyuna duyurulur.

 Prof. Dr. Etem Karakaya


 

Haberlerimizden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz?

“Akademi Sahanın İçinde Olmalı Ancak Bu Gitgide Zorlaşıyor!”

Önceki Haber

“Bilginin Üretilmesi Tek Başına Yeterli Değil”

Sonraki Haber

Diğer Haberler