Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu’nun 2010 yılından bu yana Türkiye çalışmalarını üstlendiği CDP’nin 2020 yılı Türkiye sonuçları ve lider şirketler, 31 Mart’ta düzenlenen “CDP Türkiye 11. İklim Değişikliği Sanal Konferansı ve Ödül Töreni” ile kamuoyuna duyuruldu. Konferansın bu seneki odağı “Net sıfır emisyona doğru piyasaların ve kamu politikalarının arayüzeyi” oldu.

Türkiye çalışmalarını Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu’nun üstlendiği dünyanın en büyük çevre raporlama platformu CDP (Carbon-Disclosure Project), 31 Mart Çarşamba günü CDP Türkiye 11. İklim Değişikliği Sanal Konferansı ve Ödül Töreni’ni gerçekleştirdi. Garanti BBVA’nın ana sponsoru ve Deloitte Türkiye’nin rapor sponsoru olduğu CDP Türkiye’nin yıl boyunca yürüttüğü çalışmaların paylaşıldığı konferansta, CDP İklim Değişikliği & Su Programı 2020 Türkiye Sonuçları ve CDP Türkiye Liderleri açıklandı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu Direktörü ve Baş Araştırmacısı Melsa Ararat, “Geçen sene bu zamanlarda dünyayı saran salgının, dikkatleri küresel ısınmadan uzaklaştırma olasılığına dikkat çekmiştik. Ama beklediğimizin tersine pandemi ve pandemiyle mücadele süreci, küresel sistemik risklere ‘ulusal çıkarlar’ penceresinden bakmanın insanlığı felakete götürebileceğini gösterdi ve uluslararası işbirliklerinin bu risklerle mücadeledeki önemini kanıtladı. Bir yandan küresel ısınma ve çevresel bozulmanın salgına sebep olan koşulları yarattığı genel kabul görürken, diğer yandan Avrupa Birliği ve ABD’nin iklim değişikliği politikalarının yakınsaması, salgın sonrası düzelmenin ekonominin karbonsuzlaştırılmasından geçtiği konusunda görüş birliğini pekiştirdi. Türkiye’de de bu küresel duyarlılıklar karşılığını buldu. Rekor sayıda şirket iklim değişikliği ve su kıtlığı risklerini CDP platformu aracılığıyla yatırımcılara ve paydaşlarına açıkladı. Bundan sonrası için, gecikerek de olsa, Paris Anlaşması ve Yeni Yeşil Mutabakatın, Türkiye dahil tüm ülkelerin ve şirketlerin rekabet stratejilerini, yeni duyarlılıklara uyarlama ve bilime dayalı hedefler belirleme konusunda yol gösterici olmasını umuyorum” dedi.

Etkinliğin ana konuşmacısı olan Birleşmiş Milletler Çevre Programı Finans Girişimi (UNEP FI) Başkanı Eric Usher ise yaptığı açıklamada “İleriye bakmak artık şirketler için birincil öncelik olmalı, çünkü bundan sonra yalnızca sizi bekleyen risk türlerini anlamanız değil; aynı zamanda faaliyet gösterdiğiniz sektörlerdeki ve tedarik zincirlerindeki risklerinizi önceden tahmin etmeniz bekleniyor. Risklerin nerede yattığını daha iyi anlamalı ve sektörlerin nasıl değişeceğini anlamak için ileriye dönük risk modellemeleri ve senaryo analizleri yapmalıyız. Günümüzde değişmeyen tek şey değişimin kendisi” dedi.

CDP İklim Değişikliği & Su Programı 2020 Türkiye Sonuçları Raporu’nun sonuçlarını paylaşan Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu – CDP Türkiye Projeler Yöneticisi Mirhan Köroğlu Göğüş ise Türkiye’deki tüm şirketlerin iklim değişikliğini iş stratejilerine entegre ettiklerini ifade etseler de, iklim değişikliği senaryo analizi yapan şirketlerin oranının %72’de kaldığını belirtti. “2020 sonuçlarına göre emisyon azaltım hedefleri belirlemek Türkiye’deki şirketler için standart bir iş uygulaması haline dönüşmüş durumda; fakat Paris Anlaşması’nın temelini oluşturan bilime dayalı aksiyonların hayata geçirilmesi için şirketlerin daha fazla çaba göstermesi gerekiyor” diyen Göğüş, şirketlerin suyla ilgili risk değerlendirmeleri konusunda ise şu açıklamada bulundu: “2020 raporlamasına göre su risklerine maruz kalan şirketlerin, doğrudan operasyonları ve tedarik zincirleri dahil olmak üzere tüm şirket ve operasyonlarını kapsayan risk değerlendirmeleri yapmaları gerekli. Ancak Türkiye’de şirketlerin yalnızca %35’i bu yüksek standarda ulaşmış durumda. Dünyadaki su krizinin boyutları her geçen gün artıyor. Türkiye’de 2020 yılında raporlanan risk altındaki işlerin toplam değeri 733 milyon dolar olarak raporlandı. Ancak, yanıt veren şirketlerin %44’ü karşılaştıkları risklerin finansal değerini henüz hesaplayamadığı için bu rakam eksik bir tahmin olabilir.”

Konferansta CDP Bilime Dayalı Hedefler Direktörü Alberto Carillo Pineda, TEPAV Global İcra Direktörü Güven Sak, SU CGFT Direktörü ve Baş Araştırmacısı Melsa Ararat’ın katılımıyla “Net Sıfır Emisyona Ulaşmada Piyasaların ve Kamu Politikalarının Rolü” konulu bir panel gerçekleştirildi.

“Yeşil İyileşme Şart”

Törende konuşan CDP Kurucu ve YK Üyesi Paul Dickinson, CDP’nin dünyada 20. yılını kutladığını belirterek “Artık herkes yeşil bir iyileşmenin şart olduğu konusunda hemfikir ve CDP raporlaması da bu yeşil iyileşmenin temelini oluşturuyor. Önümüzdeki 20 yıl içinde daha fazla şirketin CDP raporlaması yapacağını ve böylece çevresel risklerin yıkıcı etkilerinden kaçınmak için gerekli aksiyonları alacağını umuyorum. Global A Listesi’ne giren şirketler başta olmak üzere bu sene CDP’ye yanıt veren tüm şirketlere içten teşekkürlerimi sunarım” dedi.

Etkinlik kapsamında ödül alan şirketler açıklandı. Bu kapsamda Arçelik, Brisa, Kordsa İklim Değişikliği ve Su Lideri olurken; İklim Değişikliği kategorisinde Albaraka Türk, Aselsan, Pegasus, T. İş Bankası, T. Kalkınma ve Yatırım Bankası; Su Güvenliği kategorisinde Aksa Akrilik, Eti Soda, Migros, Pınar Süt, Yapı Kredi Bankası ödüle layık görüldü. Tedarikçi İlişkileri Derecelendirmesi kategorisinde ise Arçelik, Brisa ve Garanti BBVA ödüle layık görüldüler.

İklim Değişikliği ve Su kategorisinde ‘A-‘ puanı alan Türkiye’den toplam 13 şirket CDP Türkiye liderleri kategorisinde yer aldı. 2019 yılında sadece 6 şirket bu kategoride yer almıştı. CDP, ‘Tedarikçi İlişkileri Derecelendirmesi’ (SER) kapsamında, şirketlerin tedarikçilerini iklim değişikliğiyle mücadele sürecine ne kadar dahil ettiğini ölçüyor. Türkiye’de A notunu alarak SER kategorisinde lider olmayı başaran 3 şirket bulunurken, 11 şirket de bu kategoride ‘A’- notunu almayı başardı.

CDP GLobal İklim Değişikliği A Listesi’nde Garanti BBVA ve Tekfen Holding yer aldı. Tekfen Holding aynı zamanda CDP Global Su A listesine girdi.

CDP Türkiye liderlerine sektörleri ve liderlik kategorileri ışığında birer soru yöneltildi ve ödül töreni esnasında yayınlanan “Bir Soru Bir Cevap” bölümünde liderlerin bu sorulara verdikleri yanıtlar paylaşıldı.

CDP 2020 Türkiye Raporunun tamamına buradan, etkinliğin kaydına buradan ulaşılabilirsiniz.

“Geleceğe Dair Tüm Öngörülerimizde Esneklik Göz Ardı Edilmemeli”

Önceki Haber

Akademinin Özerkliği ve İklim Krizi

Sonraki Haber

Diğer Haberler